R E S U L T A T L I S T A

KOLMÅRDSKAVLEN 01-04-08

========================================================================

H17- 84 anmälda lag 5 sträckor 4 sträckor gafflade

========================================================================

Plac Sträck- Sträck- Ban- Ban- Växl- Växl-

tid plac. alt. plac tid plac

1 Malungs OK Skogsmårdar Lag 1

Stephen Balker 51.22 3 102 4 51.22 3

Anders Åkerman 53.40 11 103 12 105.02 4

Niklas Lindberg 49.26 2 101 3 154.28 1

Håkan Eriksson 50.07 3 104 1 204.35 1

Grant Bluett 55.51 5 105 5 260.26

2 Bäckelagets SK Lag 1

Hans Olof Amblie 51.29 4 104 5 51.29 4

Jorn Are Myhren 50.37 2 101 4 102.06 2

Thormod Berg 53.17 7 102 8 155.23 3

Bernt Björnsgaard 49.51 1 103 1 205.14 2

Holger Hott Johansen 55.42 3 105 3 260.56

3 Nydalens SK Lag 1

Daniel Giger 51.18 1 102 3 51.18 1

Sigve Vågsnes 50.56 3 101 5 102.14 3

A Blågestad 53.10 6 104 10 155.24 4

Pål Skogedal 49.58 2 103 2 205.22 4

Christian Vegelsang 55.49 4 105 4 261.11

4 Turun Suunnistajat TUS Lag 1

Ville Repo 53.27 12 103 10 53.27 12

Jani Laine 52.37 7 101 8 106.04 6

Troy de Haas 50.34 3 102 2 156.38 5

Janne Salmi 51.46 7 104 6 208.24 5

Jorgen Rostrop 54.40 1 105 1 263.04

5 Turun Metsänkävijät Lag 2

Mikko Knuuti 53.16 10 103 8 53.16 10

Joni Kemppi 58.30 36 104 31 111.46 24

Toni Louhisola 52.14 5 101 7 164.00 13

Harri Romppanen 53.00 9 102 7 217.00 8

Sami Hämälistö 55.40 2 105 2 272.40

6 Leksands OK

Per Möller 51.21 2 104 4 51.21 2

Fredrik Sundström 57.28 31 102 28 108.49 16

Greger Tysk 53.39 8 101 12 162.28 9

Johan Nordlund 53.40 11 103 12 216.08 7

Kalle Dalin 58.37 12 105 12 274.45

7 OK Ravinen Lag 1

Lasse Forsberg 56.08 30 104 20 56.08 30

Per-Åke Olsson 54.46 15 101 19 110.54 22

Peter Albrektsson 55.06 15 103 18 166.00 19

Magnus Johansson 52.47 8 102 6 218.47 11

Peter Jacobsson 58.07 10 105 10 276.54

8 OK Tisaren Lag 1

Dan Larsson 53.37 16 104 13 53.37 16

Martin Pettersson 54.23 13 102 14 108.00 13

Jan Sjödin 56.09 17 103 26 164.09 14

Mikael Pihel 55.09 16 101 20 219.18 12

Tomas Hallmén 57.38 8 105 8 276.56

9 Haldens SK

Dick Jones 53.36 15 104 12 53.36 15

Tore Sandvik 48.26 1 101 2 102.02 1

Andreas Holm 60.37 29 103 42 162.39 10

Jarkko Huovila 50.17 4 102 1 212.56 6

Henrik Lapp 64.12 24 105 24 277.08

10 SK Pohjantähti-Oulu Lag 1

Mikka Vapa 54.01 21 103 15 54.01 21

Timo Vapa 55.57 24 102 22 109.58 18

Panu Hyvönen 53.56 10 101 16 163.54 12

Marko Vapa 54.02 12 104 14 217.56 9

Teuvo Heimonen 61.14 15 105 15 279.10

11 Hiisirasti

Jani Vahala 53.53 19 101 15 53.53 19

Lassi Virtanen 52.30 6 103 6 106.23 7

Olli Mattila 54.24 12 102 15 160.47 6

Sami Löfbacka 57.15 21 104 24 218.02 10

Lasse Lempainen 61.24 16 105 16 279.26

12 Malungs OK Skogsmårdar Lag 2

Per Brandt 60.20 58 103 41 60.20 58

Jan-Olov Mattsson 57.19 30 101 26 117.39 41

Staffan Eriksson 51.20 4 104 3 168.59 20

Niklas Eriksson 54.33 13 102 16 223.32 15

Lars Åkerman 57.51 9 105 9 281.23

13 OK Denseln Lag 1

Anders Kleist 52.41 8 104 8 52.41 8

Edvin Karlsson 53.22 10 101 10 106.03 5

Harri Karlsson 54.45 14 102 18 160.48 7

Christian Enberg 63.24 32 103 46 224.12 16

Stefan Karlsson 57.16 6 105 6 281.28

14 SOIK Hellas Lag 1

Liutauras Bilevicius 54.07 24 102 12 54.07 24

Saulius Andrekus 52.26 5 103 5 106.33 9

Vidas Armalis 54.16 11 104 15 160.49 8

Mikael Nyberg 60.32 25 101 39 221.21 13

Jens Molin 60.11 14 105 14 281.32

15 OK Hällen Lag 1

Anders Hedman 53.45 18 103 14 53.45 18

Peter Guterstam 60.49 47 101 41 114.34 28

Anders Eriksson 61.04 31 102 39 175.38 31

Peter Öberg 50.55 6 104 2 226.33 20

Per Öberg 57.18 7 105 7 283.51

16 Linköpings OK Lag 1

Johan Källsand 61.54 60 102 41 61.54 60

Bertil Eronn 55.40 21 101 22 117.34 39

Tobias Kjell 53.39 8 103 11 171.13 24

Björn Widén 54.40 14 104 16 225.53 18

Anders Karlsson 58.29 11 105 11 284.22

17 Turun Suunnistajat TUS Lag 2

Jaromir Svihovsky 51.53 6 101 6 51.53 6

Jani Tamminen 54.47 16 103 16 106.40 12

Petri Laaksonen 56.11 18 102 23 162.51 11

Eero Pietilä 60.40 27 104 40 223.31 14

Tom Herremans 61.26 17 105 17 284.57

18 Bäckelagets SK Lag 2

Jim Öystein Nybråten 53.28 13 101 11 53.28 13

Jörn Sundby 54.37 14 102 17 108.05 14

Torgeir Watne 60.54 30 104 41 168.59 20

Jan Sverre Edström 57.05 20 103 28 226.04 19

Ulf Brenna 62.29 20 105 20 288.33

19 Stora Tuna IK Lag 1

Peter Löfås 55.26 27 104 18 55.26 27

Mikael Östlund 55.20 20 101 21 110.46 20

Björn Arvidsson 59.27 26 102 32 170.13 23

Johan Alfredsson 56.57 18 103 27 227.10 23

Alistair Landels 61.58 18 105 18 289.08

20 Nydalens SK Lag 2

Erlend Slokvik 53.44 17 101 14 53.44 17

Harald Bakke 57.07 29 102 25 110.51 21

Tukka Rthingen 55.08 16 103 20 165.59 18

Eisten Koren 61.09 29 104 43 227.08 22

Jörgen Fröyd 63.16 21 105 21 290.24

21 Söders Sol-Tyresö Lag 1

Gabor Domonyik 53.29 14 104 11 53.29 14

Stefan Thyr 56.08 25 103 24 109.37 17

Per Kauhauge 54.34 13 101 18 164.11 15

Aaron Prince 64.42 36 102 44 228.53 24

Mattias Abelsson 63.40 22 105 22 292.33

22 Tullinge SK Lag 1

Staffan Persson 59.37 50 102 35 59.37 50

Jonny Junegard 55.51 23 103 23 115.28 31

Lars Sjöberg 56.25 19 101 23 171.53 25

Henrik Persson 57.02 19 104 23 228.55 25

Håkan Malmström 63.42 23 105 23 292.37

23 Nydalens SK Lag 3

Halvard Berge 54.12 25 102 13 54.12 25

Per Öyvind Stene 52.21 4 103 4 106.33 9

Roland Huvliman 65.53 43 104 53 172.26 27

Eior Freysadal 63.14 31 101 43 235.40 32

Morten Römer 60.00 13 105 13 295.40

24 Boxholm-Mjölby OL Lag 1

Torbjörn Carlsson 54.04 23 102 11 54.04 23

Anders Molin 58.47 39 103 30 112.51 27

Erik Axelsson 61.57 34 104 45 174.48 29

Sven-Erik Samuelsson 58.38 22 101 34 233.26 27

Oskar Gustafsson 62.17 19 105 19 295.43

25 Linköpings OK Lag 2

Niklas Aldin 53.57 20 101 17 53.57 20

Fredrik Pettersson 56.37 28 104 22 110.34 19

Jonas Svernestam 61.26 33 102 40 172.00 26

Henrik Lingfors 54.59 15 103 17 226.59 21

Martin Lindberg 75.49 37 105 37 302.48

26 Kils OK

Magnus Nordström 59.43 55 103 39 59.43 55

Mathias Axelsson 55.49 22 104 19 115.32 32

Christer Skoog 62.34 35 102 42 178.06 33

Jan Olm 53.39 10 101 12 231.45 26

Henric Brohede 72.43 32 105 32 304.28

27 OK Södertörn Lag 1

Johan Eklöf 57.16 33 102 26 57.16 33

Patrik Blidefalk 59.33 41 101 36 116.49 37

Johan Sisell 58.37 25 103 29 175.26 30

Erik Sisell 58.49 23 104 34 234.15 29

Henrik Erlandsson 71.13 29 105 29 305.28

28 Tullinge SK Lag 2

Björn Axelsson 59.37 50 103 36 59.37 50

Erik Thorsson 58.18 34 101 31 117.55 42

Fredrik Norman 60.12 28 104 38 178.07 34

Steve Craig 55.27 17 102 20 233.34 28

Per-Ove Kivisäkk 72.55 34 105 34 306.29

29 Södertälje/Nykvarn Lag 5

Corsin Calori 55.39 29 103 22 55.39 29

Mats Petersson 59.46 42 104 37 115.25 30

Lennart Borg 58.20 24 102 30 173.45 28

Anders Axling 60.33 26 101 40 234.18 30

Kaj Enchell 75.19 36 105 36 309.37

30 Tumba-Mälarhöjden OK Lag 1

Ulrik Englund 59.26 45 103 33 59.26 45

Mattias Allared 59.53 44 102 37 119.19 45

Per Samuelsson 60.09 27 101 38 179.28 36

Daniel Lind 62.45 30 104 46 242.13 33

Mikael Hill 69.58 26 105 26 312.11

31 OK Ravinen Lag 2

Stefan Johnsson 57.14 32 101 25 57.14 32

Martin Andersson 55.17 19 103 21 112.31 25

Staffan Kjellman 64.49 40 104 51 177.20 32

Tomas Albinsson 70.34 46 102 53 247.54 37

Kjell Almgren 65.52 25 105 25 313.46

32 Stora Tuna IK Lag 2

Erik Pettersson 57.10 31 101 24 57.10 31

Johan Östberg 58.08 33 102 29 115.18 29

Daniel Ekström 64.31 39 104 50 179.49 37

Martin Solli 65.45 41 103 51 245.34 35

Jesper Mårtensson 70.33 28 105 28 316.07

33 Malungs OK Skogsmårdar Lag 3

Elis Bengtsson 57.20 35 101 28 57.20 35

Jonas Birgerson 58.26 35 104 30 115.46 34

Jörgen Sigfrids 63.13 36 103 44 178.59 35

Hans Daniels 72.24 49 102 59 251.23 40

Johan Persson 72.34 31 105 31 323.57

34 Södertälje/Nykvarn Lag 1

Conny Johansson 59.24 44 103 32 59.24 44

Urban Larsson 60.29 46 102 38 119.53 46

Lars Bygdén 63.35 38 104 48 183.28 41

Joskon Tafjord 65.28 40 101 52 248.56 38

Niklas Henriksson 75.56 38 105 38 324.52

35 OK Tisaren Lag 2

Håkan Carlsson 68.16 66 102 46 68.16 66

Per-Anders Bergman 56.08 25 103 24 124.24 51

Tomas Yngström 58.07 23 101 30 182.31 40

Patrik Ahlgren 65.18 38 104 52 247.49 36

Peter Sjödin 77.24 39 105 39 325.13

36 Bäckelagets SK Lag 3

Tor Brenna 59.27 46 102 32 59.27 46

Erik Paulsrud 57.37 32 104 28 117.04 38

Michal Glowachi 63.18 37 103 45 180.22 38

Idar Brekke 65.07 37 101 50 245.29 34

Neil Marston 83.31 44 105 44 329.00

37 Stora Tuna IK Lag 3

Andreas Kristersson 69.15 68 102 48 69.15 68

Nils Olsson 53.02 9 104 9 122.17 49

Benoit Letourneau 73.29 55 103 64 195.46 50

Tobias Mårtensson 64.00 34 101 45 259.46 43

Erik Sundberg 72.15 30 105 30 332.01

38 Tullinge SK Lag 3

Jonas Lindholm 57.19 34 101 26 57.19 34

Peter Rosen 60.19 45 104 39 117.38 40

Ingemar Åkerman 71.21 51 103 59 188.59 45

Mikael Åhgren 70.31 45 102 52 259.30 42

Per Wollbrand 72.47 33 105 33 332.17

39 KFUM Örebro Orientering Lag 2

Karl Olsson 59.45 56 104 35 59.45 56

Johan Haglund 63.36 51 101 44 123.21 50

Lars Jonhed 65.25 42 103 50 188.46 44

Daniel Gustavsson 73.01 51 102 61 261.47 44

Nicklas Jönsson 74.55 35 105 35 336.42

40 Nyköpings OK

Magnus Johansson 59.32 48 102 34 59.32 48

Gunnar Kindlundh 66.03 54 104 54 125.35 52

Per Andersson 68.21 47 103 53 193.56 48

Niclas Karlsson 77.16 55 101 61 271.12 49

Mats Edengren 70.12 27 105 27 341.24

41 OK Djerf

Urban Ljungberg 57.22 36 104 25 57.22 36

Martin Ljungberg 63.57 52 103 47 121.19 47

Göran Svensson 67.17 44 101 54 188.36 43

Pär Jansson 80.08 57 102 65 268.44 48

Henrik Lindblad 84.28 45 105 45 353.12

42 OK Denseln Lag 2

Per Kempe 65.01 63 101 48 65.01 63

Jonny Karlsson 71.23 60 102 55 136.24 59

Thomas Persson 61.14 32 104 44 197.38 51

Jan Berggren 65.24 39 103 49 263.02 45

Karl Mollén 90.19 50 105 50 353.21

43 Tjalve Orientering Lag 1

Ulrik Imberg 58.44 42 102 31 58.44 42

Anders Hansson 59.49 43 101 37 118.33 44

Tommy Eriksson 70.29 49 103 57 189.02 46

Mikael Hagström 78.27 56 104 65 267.29 47

Wilhelm Ternborg 86.17 46 105 46 353.46

44 Tjällmo-Godegårds OK

Håkan Samor 58.40 41 104 33 58.40 41

Alfred Hurtig 72.12 63 102 58 130.52 55

Thorbjörn Gustafsson 69.19 48 103 56 200.11 52

Andreas Carlqvist 73.43 52 101 57 273.54 50

Erik Karlsson 80.23 43 105 43 354.17

Följande lag har löpare med i omstart. Det innebär att de hamnar efter

alla lag som genomfört kavlen normalt. Slutresultatet är baserat på

den tid alla löpare i laget tillsammans tillbringat på banan.

 

45 OK Tisaren Lag 3

Anders Attås 59.30 47 103 34 59.30 47

Magnus Hallblom 74.11 66 101 58 133.41 56

Per Bjurström 70.31 50 104 57 204.12 54

Jonas Pettersson 71.02 48 102 54 275.14 51

Johan Jonsson 77.57 41 105 41 353.11

46 OK Milan

Klas Larsson 59.45 56 104 35 59.45 56

Anders Larsson 70.37 58 103 58 130.22 54

Anders Eriksson 83.20 61 101 64 213.42 55

Tomas Gustavsson 70.02 44 102 51 283.44 52

Alu Andersson 78.40 42 105 42 362.24

47 OK Roxen Lag 2

Nicklas Levinsson 68.19 67 104 56 68.19 67

Erik Sandh 80.12 68 102 66 148.31 69

Stefan Karlsson 68.14 46 101 55 216.45 58

Per Thellsén 72.45 50 103 63 289.30 55

Erik Helander 86.53 47 105 47 376.23

48 Södertälje/Nykvarn Lag 4

Henrik Nord 72.36 71 101 56 72.36 71

Magnus Sterner 69.06 57 103 55 141.42 62

Tommy Engway 74.57 56 104 62 216.39 57

Pontus Olsen 76.23 54 102 63 293.02 56

Håkan Jerning 88.23 48 105 48 381.25

49 KFUM Örebro Orientering Lag 4

Martin Groth 53.26 11 103 9 53.26 11

Tomas Ekström 90.09 73 102 68 143.35 66

Kent-Arne Hedström 72.23 54 104 61 215.58 56

Martin Hedström 94.21 60 101 69 310.19 58

Johan Eriksson 89.30 49 105 49 399.49

50 Norrköpings AIS

Anders Johanson 75.28 74 103 65 75.28 74

Stefan Träff 71.23 60 102 55 146.51 67

Simon Nyberg 91.17 66 101 68 238.08 64

Jonas Pettersson 75.02 53 104 63 313.10 61

Björn Carlsson 100.50 51 105 51 414.00

51 Björkfors GOIF

Pontus Holm 75.14 73 101 60 75.14 73

Jan Johansson 72.28 65 102 60 147.42 68

Andreas Björklund 86.38 64 103 71 234.20 62

Lars-Åke Kullberg 105.11 63 104 71 339.31 62

Jonas Bengtsson 77.56 40 105 40 417.27

52 KFUM Örebro Orientering Lag 3

Johan Lundmark 74.11 72 101 58 74.11 72

Erik Hallén 68.41 56 103 54 142.52 65

Johan Olsson 98.12 68 104 69 241.04 65

Johan Gunnarsson 69.53 43 102 50 310.57 59

Erik Götlin 117.08 53 105 53 428.05

53 Tumba-Mälarhöjden OK Lag 3

Conny Axelsson 100.49 78 101 70 100.49 78

Mats Törnros 86.33 70 102 67 187.22 74

Fredrik Huldt 80.37 60 103 67 267.59 68

Ulrik Lindström 97.37 61 104 68 365.36 63

Per Ericsson 109.52 52 105 52 475.28

Södertälje/Nykvarn Lag 6

Johan Sundeus 52.39 7 104 7 52.39 7

Martin Lampinen 53.52 12 102 9 106.31 8

Erik Axelsson 48.03 1 101 1 154.34 2

Mats Hellstadius 50.41 5 103 3 205.15 3

Felstämplat

KFUM Örebro Orientering Lag 1

Per Sjögren 51.30 5 102 5 51.30 5

Erik Groth 55.08 18 104 17 106.38 11

Per JOnhed 57.37 21 101 29 164.15 16

Albin Arlebo 59.59 24 103 40 224.14 17

Felstämplat

OK Tylöskog

Stefan Ingvarsson 57.28 39 104 27 57.28 39

Mikael Ingvarsson 55.07 17 103 19 112.35 26

Pontus Halldin 56.27 20 102 24 169.02 22

Jonas Karlsson 66.35 42 101 53 235.37 31

Felstämplat

Söders Sol-Tyresö Lag 2

Peter Andersson 59.21 43 103 31 59.21 43

Erik Widegren 59.02 40 101 35 118.23 43

Daniel Sjölund 71.24 52 102 57 189.47 47

Pär Svensson 61.08 28 104 42 250.55 39

Felstämplat

OK Hällen Lag 2

Mikael Söderholm 61.29 59 101 42 61.29 59

Anders Karlsson 65.45 53 103 51 127.14 53

Torbjörn Svensk 67.36 45 102 45 194.50 49

Magnus Andersson 70.53 47 104 59 265.43 46

Felstämplat

Ärla IF Lag 1

Roy Fransson 64.29 61 104 49 64.29 61

Tomas Ljungkvist 78.04 67 101 62 142.33 63

Clas Caspar 79.50 59 102 64 222.23 60

Håkan Olofsson 63.58 33 103 48 286.21 54

Felstämplat

SOIK Hellas Lag 2

Jörgen Retsloff 59.38 52 103 37 59.38 52

Anders Thureson 56.22 27 104 21 116.00 36

Calle Bohman 65.07 41 101 50 181.07 39

Håkan Tärnrot 103.09 62 102 70 284.16 53

Utgått

Turun Metsänkävijät Lag 1

Harri Poutiainen 54.03 22 102 10 54.03 22

Mikko Ääri 61.32 48 103 43 115.35 33

Henri Eskola 72.01 53 104 60 187.36 42

Kari Sinikallas 64.00 34 101 45 251.36 41

Ej start

Linköpings OK Lag 3

Kent Karlsson 66.38 65 104 55 66.38 65

Håkan Olsson 68.30 55 102 47 135.08 57

Johan Eriksson 83.59 62 103 68 219.07 59

Fredrik Sandberg 84.04 58 101 65 303.11 57

Ej start

OK Denseln Lag 3

Peter Ericsson 69.33 69 102 49 69.33 69

Mattias E Petersson 70.46 59 104 58 140.19 61

Fredrik Kempe 84.06 63 103 69 224.25 61

Stefan Hertil 87.51 59 101 66 312.16 60

Ej start

SK Pohjantähti-Oulu Lag 2

Jukka Kokkoniemi 55.10 26 102 19 55.10 26

Keijo Parkkinen 52.59 8 101 9 108.09 15

Ari Männikko 57.43 22 104 29 165.52 17

Felstämplat

Tjalve Orientering Lag 2

Christoffer Sundström 65.02 64 101 49 65.02 64

Peter Olovsson 87.08 71 104 66 152.10 70

Erik Johansson 91.53 67 102 69 244.03 66

Felstämplat

Finspångs AIK

Magnus Engström 77.51 75 104 64 77.51 75

Per Johnsson 88.41 72 103 72 166.32 72

André Sternsson 89.27 65 101 67 255.59 67

Felstämplat

SK Pohjantähti-Oulu Lag 3

Heikki Grekelä 58.37 40 101 33 58.37 40

Jukka Oikarinen 63.14 49 102 43 121.51 48

Janne Runtti 79.24 58 103 66 201.15 53

Ej start

Tullinge SK Lag 4

Joakim Lönnkvist 88.15 77 104 67 88.15 77

Björn Normark 71.47 62 103 60 160.02 71

Kenneth Jönsson 75.18 57 102 62 235.20 63

Ej start

Södertälje/Nykvarn Lag 2

Joakim Backlund 57.26 38 102 27 57.26 38

Mats Liwell 58.30 36 104 31 115.56 35

Felstämplat

OK Roxen Lag 1

Adam Larsson 72.25 70 103 62 72.25 70

Björn Carlsson 63.33 50 104 47 135.58 58

Felstämplat

Motala Aif OL

Fredrik Jönsson 57.24 37 104 26 57.24 37

Daniel Hasselström 85.25 69 103 70 142.49 64

Felstämplat

Hagaby GOIF

Johan Pettersson 53.10 9 103 7 53.10 9

Lars Persson 58.32 38 101 32 111.42 23

Ej start

Söders Sol-Tyresö Lag 3

Anders Widegren 65.00 62 101 47 65.00 62

Brett Weihart 72.13 64 103 61 137.13 60

Ej start

OK Södertörn Lag 2

Göran Hellgren 78.30 76 101 63 78.30 76

Sune Sisell 100.01 74 104 70 178.31 73

Ej start

Turun Suunnistajat TUS Lag 3

Juha Vaininen 55.34 28 102 21 55.34 28

Felstämplat

Nydalens SK Lag 4

Reto 59.35 49 103 35 59.35 49

Felstämplat

Boxholm-Mjölby OL Lag 2

Mats Johansson 59.41 53 103 38 59.41 53

Felstämplat

OK Motala

Patrik Martinsson 59.41 53 102 36 59.41 53

Felstämplat

Tumba-Mälarhöjden OK Lag 2

Felstämplat

Södertälje/Nykvarn Lag 3

Utgått

OK Tisaren Lag 4

Ej start

Ärla IF Lag 2

Ej start

Hästveda OK

Ej start

OK Hällen Lag 3

Ej start

R E S U L T A T L I S T A

KOLMÅRDSKAVLEN 01-04-08

========================================================================

H13-16 30 anmälda lag 3 sträckor 2 sträckor gafflade

========================================================================

Plac Sträck- Sträck- Ban- Ban- Växl- Växl-

tid plac. alt. plac tid plac

1 Söders Sol-Tyresö Lag 1

Nils Björke 26.09 4 126 4 26.09 4

Tobias Viberg 24.25 1 125 1 50.34 2

Markus Puusepp 25.31 4 124 4 76.05

Rasmus Dahlström 30.29 24 125 24 Str. 2

Viktor Norell 24.29 2 125 2 Str. 2

2 Rånäs OK Lag 1

Andreas Pousette 25.47 1 126 1 25.47 1

Kristoffer Eklund 24.38 5 125 5 50.25 1

Thomas Ohlin 25.42 5 124 5 76.07

Viktor Hedlöf 26.25 14 125 13 Str. 2

Magnus Ohlin 24.45 6 Str. 2

3 Södertälje/Nykvarn Lag 1

Erik Mårsell 26.14 6 126 5 26.14 6

David Nykvist 25.26 9 125 8 51.40 3

Tobias Eriksson 24.29 1 124 1 76.09

4 OK Denseln

Thomas Lilja 26.43 8 126 7 26.43 8

Erik Ivarsson Sandberg 25.03 8 125 7 51.46 5

Mattias Ericsson 24.43 2 124 2 76.29

Erik Johansson 25.46 12 125 11 Str. 2

5 OK Klemmingen

Björn Pramlid 25.55 3 126 3 25.55 3

Niklas Hallebro 25.45 11 125 10 51.40 3

Trond Fröding-Hatlen 25.13 3 124 3 76.53

6 Södertälje/Nykvarn Lag 2

Niklas Serrander 26.13 5 124 6 26.13 5

Joakim Cronlund 26.21 13 125 12 52.34 7

Joakim Werme 26.39 6 126 6 79.13

7 Linköpings OK

Jakob Pälverinne 26.52 9 126 8 26.52 9

Joakim Tosteberg 25.01 7 125 6 51.53 6

Erik Bakteman 28.54 8 124 9 80.47

Erik Östlin 34.00 30 125 30 Str. 2

8 OK Hällen

Martin Engström 26.15 7 124 7 26.15 7

Robert Karlsson 26.31 15 125 14 52.46 9

Joakim Lindholm 30.55 11 126 16 83.41

9 Boxholm-Mjölby OL

Mattias Gustafsson 25.49 2 126 2 25.49 2

Carl Edin 26.47 16 125 15 52.36 8

Emil Tengvall 31.26 14 124 14 84.02

Mattias Andersson 29.28 20 125 19 Str. 2

Hampus Nockmar 29.28 20 125 19 Str. 2

10 Ärla IF

Henrik Grawé 29.52 12 126 11 29.52 12

Niklas Olofsson-Bierfe. 24.36 4 125 4 54.28 11

Emil Andersson 30.58 12 124 12 85.26

11 Hagaby GOIF

Anton Blomgren 29.49 11 126 10 29.49 11

Filip Dahlgren 24.33 3 125 3 54.22 10

Johan Persson 31.12 13 124 13 85.34

12 OK Tisaren Lag 2

Fredrik Retelius 34.42 18 124 17 34.42 18

Daniel Attås 25.37 10 125 9 60.19 15

Johan Ryno 27.10 7 126 9 87.29

13 OK Alehof

Mikael Eliasson 26.56 10 124 8 26.56 10

Mattias Eriksson 30.53 25 125 25 57.49 12

Mattias Nilsson 37.58 17 126 18 95.47

David Modig 32.38 27 125 27 Str. 2

Albin Persson 32.43 28 125 28 Str. 2

14 Tjalve Orientering

Henric Fröberg 30.43 15 126 13 30.43 15

Mose Agestam 32.31 26 125 26 63.14 17

Viktor Persson 32.48 15 124 15 96.02

Felicia Krepper 49.30 41 125 41 Str. 2

Frida Hedlund 58.31 43 125 43 Str. 2

15 Tjällmo-Godegårds OK

Jonatan Francén 30.29 14 124 10 30.29 14

Hjalmar Hurtig 29.11 18 125 17 59.40 14

Andreas Carlsson 36.27 16 126 17 96.07

Arvid Pettersson 30.02 23 125 23 Str. 2

Joel Francén 29.28 20 125 19 Str. 2

16 Snättringe SK

Erik Paulsson 29.57 13 126 12 29.57 13

Edvin Mellergård 29.39 22 125 22 59.36 13

Fredrik Holgersson 38.29 19 124 18 98.05

William Blomqvist 41.03 37 125 37 Str. 2

17 Nyköpings OK

Oscar Arman 30.48 16 126 15 30.48 16

Martin Nyström 37.30 34 125 34 68.18 18

Erik Blomberg 30.53 10 124 11 99.11

18 OK Roxen

Joakim Ringsgård 33.00 17 124 16 33.00 17

Mattias Zackrisson 29.21 19 125 18 62.21 16

Olof Larsson 38.15 18 126 19 100.36

19 Söders Sol-Tyresö Lag 2

Jesper Öhrman 41.03 21 124 22 41.03 21

Martin Lundholm 32.50 29 125 29 73.53 20

Dominique Egli 42.14 21 126 20 116.07

Daniel Körling 36.35 32 125 32 Str. 2

Lars Engström 37.09 33 125 33 Str. 2

20 OK Tisaren Lag 1

Anders Berg 43.33 23 126 21 43.33 23

Johan Aronsson 28.08 17 125 16 71.41 19

Ivan Forsgren 46.43 23 124 24 118.24

Erik Lissel 39.25 36 125 36 Str. 2

Linus Lauri 38.37 35 125 35 Str. 2

21 OK Milan Lag 2

Kristina Eriksson 43.54 24 126 22 43.54 24

Lisa Westerberg 43.06 38 125 38 87.00 23

Terese Korkia 40.36 20 124 21 127.36

22 OK Måsen Lag 1

Petter Eklöf 39.01 19 124 19 39.01 19

Sam Eklöf 45.25 40 125 40 84.26 22

Simon Freij 46.34 22 126 23 131.00

23 KFUM Örebro Orientering

Manne Friman 57.19 25 124 25 57.19 25

Jakob Lundberg 43.28 39 125 39 100.47 25

Frdrik Björklund 30.47 9 126 14 131.34

24 OK Milan Lag 1

Ricard Hedström 41.35 22 124 23 41.35 22

Tom Koreakoski 53.09 42 125 42 94.44 24

Oskar Jakobsson 47.00 24 126 24 141.44

Norrköpings AIS

Christopher Mollén 39.18 20 124 20 39.18 20

Anna Nilsson 35.09 31 125 31 74.27 21

Felstämplat

OK Måsen Lag 2

Marcus Rosén 61.27 26 126 25 61.27 26

Ej start

Stjärnorps SK

Felstämplat

Rånäs OK Lag 2

Ej start

Finspångs AIK

Ej start

Almby IK

Ej start

R E S U L T A T L I S T A

KOLMÅRDSKAVLEN 01-04-08

========================================================================

H120 36 anmälda lag 3 sträckor 3 sträckor gafflade

========================================================================

Plac Sträck- Sträck- Ban- Ban- Växl- Växl-

tid plac. alt. plac tid plac

1 OK Tisaren Lag 1

Sigfrid Weise 39.44 11 109 11 39.44 11

Lars Carlberg 38.30 2 111 2 78.14 2

Sören Sand 39.32 5 110 6 117.46

2 Nyköpings OK

Ulf Hylander 38.02 1 110 2 38.02 1

Ingvar Blomberg 43.29 11 109 17 81.31 5

Mats Hall 36.36 1 111 1 118.07

3 Snättringe SK Lag 1

Lennart Bjursäter 40.38 14 110 9 40.38 14

Peter Karlberg 41.40 8 111 5 82.18 6

Göran Nilsson 37.30 2 109 1 119.48

4 OK Måsen Lag 1

Kent Bergendahl 39.35 9 109 9 39.35 9

Peter Rasmussen 37.07 1 110 1 76.42 1

Johan Hammarström 43.26 11 111 11 120.08

5 Tjällmo-Godegårds OK

Victor Broomé 41.40 18 111 5 41.40 18

Urban Åberg 42.07 9 110 14 83.47 9

Örjan Pettersson 38.58 3 109 3 122.45

6 Södertälje/Nykvarn Lag 1

Björn Gustavsson 38.13 3 110 4 38.13 3

Bertil Gustafsson 43.09 10 109 15 81.22 4

Stefan Karlsson 42.07 7 111 9 123.29

7 OK Roxen Lag 1

Torsten Bråmå 47.08 22 111 17 47.08 22

Mats B Eriksson 38.54 3 109 2 86.02 14

Stefan Thellsén 39.04 4 110 5 125.06

8 Tullinge SK Lag 1

Anders Kärrström 39.22 6 109 6 39.22 6

Jari Pöyhönen 43.54 12 110 15 83.16 8

Claes Kärrström 42.30 9 111 10 125.46

9 Tullinge SK Lag 2

Johan Gust 40.51 15 110 11 40.51 15

Tommy Eriksson 44.11 13 111 12 85.02 12

Mikael Sundqvist 43.15 10 109 16 128.17

10 Finspångs AIK

Gunnar Nilsson 39.14 4 109 4 39.14 4

Mats Rosander 45.30 17 111 14 84.44 11

Christer Larsson 45.36 13 110 17 130.20

11 Boxholm-Mjölby OL Lag 1

Christer Karlsson 39.47 12 111 3 39.47 12

Roland Tengvall 44.25 14 109 18 84.12 10

Conny Bruhn 47.07 15 110 19 131.19

12 OK Roxen Lag 2

Leif Eriksson 40.37 13 110 8 40.37 13

Anders Persson 39.47 4 109 12 80.24 3

Bengt Östlund 52.25 18 111 21 132.49

13 Södertälje/Nykvarn Lag 2

Torbjörn Wrighed 39.22 6 109 6 39.22 6

Göran Eriksson 47.33 19 111 18 86.55 17

Tore Eklund 46.35 14 110 18 133.30

14 Katrineholms OK Lag 1

Håkan Palmfjord 38.03 2 110 3 38.03 2

Mats Tallnäs 53.07 23 111 22 91.10 20

Torgny Jeppson 42.25 8 109 14 133.35

15 Motala Aif OL Lag 2

Leif Efraimsson 40.54 16 110 12 40.54 16

Anders Wärn 44.29 15 111 13 85.23 13

Anders Bruhn 48.29 16 109 20 133.52

16 Motala Aif OL Lag 1

Christer Fransson 56.52 29 109 27 56.52 29

Thomas Svensson 40.23 5 110 7 97.15 22

Mats R Johansson 40.07 6 111 4 137.22

17 Linköpings OK Lag 1

Thomas Wåhlander 39.18 5 109 5 39.18 5

Lars Östlin 46.58 18 111 16 86.16 15

Mats Backteman 53.10 20 110 24 139.26

18 Snättringe SK Lag 2

Anders Hedberg 46.08 21 111 15 46.08 21

Jonny Nilsson 51.59 22 109 22 98.07 24

Lars-Johan Våg 45.22 12 110 16 143.29

19 Norrköpings AIS

Carl Nöjd 42.00 20 111 8 42.00 20

Thomas Pettersson 40.42 7 109 13 82.42 7

Lars-Åke Classon 61.04 27 110 28 143.46

20 Matteus SI

Niklas Uneram 41.46 19 111 7 41.46 19

Peter Berggren 44.38 16 109 19 86.24 16

Gunnar Joelsson 58.16 25 110 27 144.40

21 Södertälje/Nykvarn Lag 4

Hans Cronlund 39.43 10 109 10 39.43 10

Per-Ole Olsen 48.28 21 110 21 88.11 19

Christer Serrander 58.05 24 111 27 146.16

22 Almby IK Lag 1

Nils-Olof Bodin 39.27 8 109 8 39.27 8

Yngve Johansson 47.41 20 110 20 87.08 18

Håkan Svensson 59.44 26 111 28 146.52

23 OK Hällen

Johan Bönnemark 56.41 28 111 25 56.41 28

Michael Sandström 40.40 6 110 10 97.21 23

Stefan Gustafsson 54.49 21 109 24 152.10

24 Linköpings OK Lag 2

Ragnar Lindström 48.20 23 111 19 48.20 23

Yngve Pettersson 55.42 26 110 26 104.02 25

Börje Andersson 50.19 17 109 21 154.21

25 Katrineholms OK Lag 2

Per-Åke Jureskog 48.38 24 111 20 48.38 24

Inge Löwegren 57.05 28 109 28 105.43 26

Håkan Carlsson 52.47 19 110 22 158.30

26 Almby IK Lag 2

Ulf Karlsson 53.03 25 110 23 53.03 25

Lasse Lundberg 53.55 24 111 23 106.58 27

Per-Åke Hull 56.48 22 109 26 163.46

27 Boxholm-Mjölby OL Lag 2

Kenth Edin 53.13 26 110 25 53.13 26

Peter Larsson 55.49 27 109 25 109.02 28

Håkan Tengvall 57.43 23 111 26 166.45

OK Måsen Lag 2

Micke Wallström 41.26 17 110 13 41.26 17

Gunnar Carlén 54.28 25 111 24 95.54 21

Felstämplat

OK Denseln

Anders Lilja 54.44 27 109 23 54.44 27

Stig Karlsson 65.01 29 111 29 119.45 29

Felstämplat

Hässleby SOK

Tommy Ivarsson 61.09 30 109 29 61.09 30

Torbjörn Kvist 65.02 30 110 29 126.11 30

Ej start

Söders Sol-Tyresö

Felstämplat

OK Tisaren Lag 2

Ej start

Stjärnorps SK

Ej start

Hagaby GOIF

Ej start

OK Tylöskog

Ej start

Södertälje/Nykvarn Lag 3

Ej start

R E S U L T A T L I S T A

KOLMÅRDSKAVLEN 01-04-08

========================================================================

H150 36 anmälda lag 3 sträckor 3 sträckor gafflade

========================================================================

Plac Sträck- Sträck- Ban- Ban- Växl- Växl-

tid plac. alt. plac tid plac

1 Boxholm-Mjölby OL Lag 1

Gunnar Palmqvist 32.21 3 117 4 32.21 3

Håkan Gustafsson 35.01 3 115 5 67.22 3

Lennart Gustafsson 30.37 1 116 1 97.59

2 Snättringe SK

Olof Persson 33.43 7 115 2 33.43 7

Bertil Gelius 35.37 7 116 10 69.20 5

Rune Rådeström 32.04 3 117 2 101.24

3 Södertälje/Nykvarn Lag 1

Roland Kusgård 31.12 1 116 2 31.12 1

Lars Johansson 35.28 5 117 9 66.40 2

Per Spjuth 35.19 6 115 7 101.59

4 OK Roxen Lag 1

Roland Alsén 33.36 5 117 7 33.36 5

Christer Sandh 36.38 9 115 8 70.14 7

Johan Lilliecreutz 34.14 5 116 4 104.28

5 Tjällmo-Godegårds OK

Per-Martin Gustavson 33.35 4 117 6 33.35 4

Håkan Åberg 40.32 15 115 19 74.07 10

Anders Åberg 32.51 4 116 3 106.58

6 Tjalve Orientering Lag 1

Jan Andersson 35.07 12 116 7 35.07 12

Göran Blomberg 35.02 4 115 6 70.09 6

Dan Bosk 38.39 14 117 14 108.48

7 Tullinge SK

Ingemar Larsson 34.33 9 116 5 34.33 9

Bo Norbäck 36.47 10 115 10 71.20 9

Bengt Kärrström 38.58 15 117 15 110.18

8 OK Tisaren

Kurt Åberg 37.43 18 117 13 37.43 18

Karl-Åke Ryno 37.47 12 116 15 75.30 13

Mats Nylin 37.07 8 115 12 112.37

9 Södertälje/Nykvarn Lag 2

Bengt Sterner 37.40 17 117 12 37.40 17

Stefan Persson 37.47 12 115 15 75.27 12

Stig Thorsson 37.13 9 116 13 112.40

10 OK Milan

Per Höglund 41.59 27 115 21 41.59 27

Jan-Olof Sandell 42.39 19 116 23 84.38 25

Rolf Pettersson 31.31 2 117 1 116.09

11 Finspångs AIK

Jari Nyqvist 33.51 8 115 3 33.51 8

Lars Persson 45.00 27 117 27 78.51 17

Rolf Larsson 37.41 11 116 14 116.32

12 Tjalve Orientering Lag 2

Bengt Alm 42.54 28 115 23 42.54 28

Hans Ek 36.33 8 117 11 79.27 18

Åke Hansson 37.06 7 116 12 116.33

13 OK Roxen Lag 2

Anders Larsson 34.57 10 116 6 34.57 10

Bertil Eklund 42.20 18 115 22 77.17 15

Hans Kleist 39.46 16 117 17 117.03

14 Nyköpings OK

Curt Carlsson 33.42 6 117 8 33.42 6

Ove Ericsson 43.14 21 116 24 76.56 14

Arne Ek 40.16 17 115 18 117.12

15 Matteus SI

Bo Andersson 43.03 29 117 20 43.03 29

Tommy Törndahl 41.08 17 116 21 84.11 22

Arne Joelsson 37.41 11 115 14 121.52

16 Stjärnorps SK

Anders Hallberg 39.42 22 116 20 39.42 22

Tommy Nilsson 44.43 24 117 24 84.25 24

Björn Tholén 37.34 10 115 13 121.59

17 Tjalve Orientering Lag 3

Tommy Sundström 40.00 25 117 18 40.00 25

Jan Svensson 38.46 14 116 18 78.46 16

Nils Sjödin 43.39 20 115 25 122.25

18 Norrköpings AIS

Örjan Borgström 39.49 24 115 17 39.49 24

Göran Svärd 44.28 23 117 23 84.17 23

Leif Berggren 38.13 13 116 16 122.30

19 OK Roxen Lag 3

Rune Ringsgård 39.44 23 115 16 39.44 23

Thomas Nyström 41.01 16 117 19 80.45 20

Gunnar Carlsson 42.10 18 116 22 122.55

20 Boxholm-Mjölby OL Lag 2

Anders Montelius 35.35 14 116 9 35.35 14

Thomas Kleist 44.51 25 115 26 80.26 19

Per A Våtz 44.50 22 117 25 125.16

21 Södertälje/Nykvarn Lag 3

Lasse Mårsell 38.29 19 116 17 38.29 19

Tord Jansson 36.51 11 115 11 75.20 11

Bengt Mattiasson 52.03 25 117 30 127.23

22 Tjalve Orientering Lag 4

Ivar Luks 41.51 26 115 20 41.51 26

Thomas Gustavsson 43.29 22 116 25 85.20 26

Peter Hagström 43.03 19 117 20 128.23

23 Almby IK

Anders Robertsson 36.41 16 115 9 36.41 16

Thomas Johansson 44.51 25 116 28 81.32 21

Ulf T Hallberg 51.08 24 117 29 132.40

24 OK Motala Lag 2

Uno Berg 39.35 20 116 19 39.35 20

Claus Petersen 45.58 28 117 28 85.33 27

Arne Andersson 50.42 23 115 29 136.15

25 Linköpings OK Lag 2

Nils-Magnus Nilsson 44.54 32 117 26 44.54 32

Raimo Pälvärinne 47.12 29 115 27 92.06 31

Anders Kjell 44.19 21 116 27 136.25

26 Tjalve Orientering Lag 5

Arne Lindh 43.30 31 116 26 43.30 31

Lars Hansson 43.08 20 117 22 86.38 28

Peter Wikström 69.01 26 115 30 155.39

Linköpings OK Lag 1

Ingemar Löfqvist 35.55 15 116 11 35.55 15

Lars Almén 32.41 2 117 5 68.36 4

Felstämplat

Söders Sol-Tyresö

Bertil Thyr 32.12 2 117 3 32.12 2

Ingvar Svensson 32.31 1 115 1 64.43 1

Ej start

Björkfors GOIF

Bengt-Ove Blomkvist 35.09 13 116 8 35.09 13

Lennart Pettersson 35.31 6 117 10 70.40 8

Ej start

IFK Norrköping

Anders Larsson 39.36 21 117 16 39.36 21

Torbjörn Bäck 50.55 31 116 30 90.31 29

Ej start

Katrineholms OK Lag 1

Göran Engström 43.05 30 115 24 43.05 30

Rolf Jönsson 48.07 30 116 29 91.12 30

Ej start

OK Motala Lag 1

Jerry Martinsson 49.00 33 115 28 49.00 33

Felstämplat

Ärla IF

Johnny Fransson 35.00 11 115 4 35.00 11

Ej start

Motala Aif OL

Stig Bengtsson 61.45 34 116 31 61.45 34

Ej start

Södertälje/Nykvarn Lag 4

Felstämplat

Katrineholms OK Lag 2

Ej start

R E S U L T A T L I S T A

KOLMÅRDSKAVLEN 01-04-08

========================================================================

H180 20 anmälda lag 3 sträckor 3 sträckor gafflade

========================================================================

Plac Sträck- Sträck- Ban- Ban- Växl- Växl-

tid plac. alt. plac tid plac

1 Hallstahammars OK Lag 2

Stig Enholm 34.02 3 123 1 34.02 3

Karl-Gustav Klemets 33.24 2 121 4 67.26 1

Kjell Mjöberg 32.47 3 122 3 100.13

2 Linköpings OK

Ulf Waldenfjord 31.55 1 122 1 31.55 1

Sune Johansson 42.01 12 123 11 73.56 6

Kennet Sturesse 32.32 2 121 2 106.28

3 Hallstahammars OK Lag 1

Tommy Persson 32.04 2 122 2 32.04 2

Tage Eriksson 44.05 14 123 13 76.09 11

Rolf Karlsson 31.37 1 121 1 107.46

4 OK Södertörn

Ulf Eskilsson 34.47 6 122 4 34.47 6

Kjell Holm 35.58 5 121 11 70.45 5

Ronny Hedlund 37.39 7 123 6 108.24

5 Tjällmo-Godegårds OK

Nils-Erik Åberg 34.31 5 121 7 34.31 5

Leif Samor 35.09 4 122 6 69.40 3

Ewald Eriksson 39.00 9 123 8 108.40

6 OK Roxen

Jan Pettersson 35.45 11 123 4 35.45 11

Tore Thellsén 34.19 3 121 6 70.04 4

Bo Persson 38.47 8 122 11 108.51

7 IFK Norrköping

Bertil Wahlqvist 34.56 7 122 5 34.56 7

Bertil Engman 32.34 1 121 3 67.30 2

Sven-Olof Kornebrant 42.29 14 123 12 109.59

8 Nyköpings OK

Kurt Nilsson 35.06 9 123 2 35.06 9

Kjell Johansson 39.30 7 122 12 74.36 8

Nils Hagberg 35.53 5 121 9 110.29

9 Skogspojkarnas OK

Börje Engström 36.50 15 123 5 36.50 15

Olle Johnsson 37.18 6 122 10 74.08 7

Leif Ripskog 37.18 6 121 12 111.26

10 OK Denseln

Lennart Sjöberg 34.58 8 121 8 34.58 8

Bertil Skagerström 41.53 10 122 14 76.51 12

Arne Andersson 39.26 10 123 9 116.17

11 Motala Aif OL

Nils-Erik Palm 35.42 10 123 3 35.42 10

Bengt Johansson 39.34 8 121 14 75.16 9

Ramon Berger 41.49 13 122 13 117.05

12 Laxå OK

Lennart Eriksson 35.57 13 121 10 35.57 13

Tage Hammer 46.15 15 123 15 82.12 15

Per Ljungström 35.15 4 122 7 117.27

13 OK Eken

Per-Inge Svensson 36.16 14 122 9 36.16 14

Holger Persson 41.57 11 123 10 78.13 13

Nils-Erik Wetterhall 41.10 12 121 16 119.23

14 Linköpings AIK Lag 1

Börje Ohlsson 38.08 16 123 7 38.08 16

Ants Aarna 42.14 13 122 15 80.22 14

Rubert Engblom 39.29 11 121 13 119.51

15 Norrköpings AIS Lag 1

Lennart Forsell 35.50 12 122 8 35.50 12

Tor Andersson 40.01 9 121 15 75.51 10

Ingemar Wehlin 44.40 15 123 14 120.31

16 Norrköpings AIS Lag 2

Elving Andersson 50.04 17 121 17 50.04 17

Folke Jelkvall 58.59 17 123 17 109.03 17

Lennart Haffenberg 49.10 16 122 16 158.13

17 Regna IF

Börje Eriksson 34.08 4 121 5 34.08 4

Bengt Eriksson 48.28 16 123 16 82.36 16

Erik Strömberg 76.14 17 122 17 158.50

Linköpings AIK Lag 2

Ej start

Boxholm-Mjölby OL

Ej start

Ärla IF

Ej start

R E S U L T A T L I S T A

KOLMÅRDSKAVLEN 01-04-08

========================================================================

D17- 53 anmälda lag 3 sträckor 3 sträckor gafflade

========================================================================

Plac Sträck- Sträck- Ban- Ban- Växl- Växl-

tid plac. alt. plac tid plac

1 Bäckelagets SK Lag 1

Lene Moe 46.33 13 107 7 46.33 13

Anur Margrethe Havsken 42.12 1 106 1 88.45 4

Hanne Staff 38.15 2 108 2 127.00

2 Södertälje/Nykvarn Lag 4

Kajsa Guterstam 40.30 1 108 3 40.30 1

Lena Nilsson 46.20 4 107 5 86.50 3

Monica Hatlen 43.40 5 106 8 130.30

3 Turun Suunnistajat TUS Lag 1

Johanna Hartvik 40.45 3 108 5 40.45 3

Bohdana Terova 45.00 3 106 11 85.45 1

Salla Sukki 46.16 10 107 4 132.01

4 Södertälje/Nykvarn Lag 2

Juliette Soulard 45.16 11 107 3 45.16 11

Sofia Heldt 46.34 5 106 13 91.50 5

Jenny Pålsson 45.14 8 108 8 137.04

5 Bäckelagets SK Lag 2

Kari-Ann Ånensen 42.30 4 106 2 42.30 4

Marte Balchen 44.14 2 108 7 86.44 2

Sandy Hott Johansen 53.09 18 107 24 139.53

6 Turun Suunnistajat TUS Lag 2

Johanna Seppinen 46.32 12 107 6 46.32 12

Anni Maskuniitty 56.27 22 106 25 102.59 21

Vroni König-Salmi 38.11 1 108 1 141.10

7 OK Denseln Lag 1

Viktoria Petré 43.00 7 106 5 43.00 7

Cecilia Nilsson 51.50 12 107 20 94.50 6

Charlotte Lindkvist 46.59 11 108 10 141.49

8 OK Djerf

Åsa Zetterberg-Eriksson 48.05 22 107 12 48.05 22

Jenny Nilsson 50.02 8 106 15 98.07 9

Linda Ryen 43.52 6 108 6 141.59

9 Nydalens SK Lag 1

T O Jensen 46.49 16 107 10 46.49 16

Ellen Aure 52.59 17 108 21 99.48 13

Annika Zell 43.04 3 106 6 142.52

10 OK Ravinen Lag 1

Dainora Alsauskaite 47.43 19 108 12 47.43 19

Kristina Aneland 49.55 7 107 17 97.38 8

Vilma Rudzenskaite 45.22 9 106 12 143.00

11 SK Pohjantähti-Oulu Lag 1

Minna Viirivnao 46.50 17 107 11 46.50 17

Eija Laitinen 53.21 19 108 23 100.11 15

Paula Haapakoski 43.06 4 106 7 143.17

12 Nyköpings OK Lag 1

Kajsa Gustavsson 44.01 8 106 9 44.01 8

Sandra Edhager 58.46 23 108 27 102.47 19

Maria Wallström 45.12 7 107 2 147.59

13 Södertälje/Nykvarn Lag 3

Jeanette Enckell 42.54 6 106 4 42.54 6

Åsa Lindkvist 53.26 20 108 24 96.20 7

Ingela Pettersson 51.54 17 107 21 148.14

14 Söders Sol-Tyresö Lag 1

Pernilla Karlsson 47.47 20 108 13 47.47 20

Malin Lindskog 51.06 10 107 19 98.53 10

Carina Persson 50.25 15 106 18 149.18

15 Tullinge SK Lag 2

Jessica Vestin 46.42 15 107 9 46.42 15

Barbro Lönnkvist 53.02 18 108 22 99.44 12

Kerstin Imark 49.40 13 106 14 149.24

16 Hiisirasti

Camilla Kulmala 46.51 18 108 9 46.51 18

Noora Ruotsalainen 52.05 14 107 22 98.56 11

Katja Sundell 50.35 16 106 19 149.31

17 Tullinge SK Lag 1

Annika Lehmivaara 56.00 34 106 24 56.00 34

Kicki Westman 49.54 6 107 16 105.54 23

Tina Olm-Junegard 47.21 12 108 11 153.15

18 Södertälje/Nykvarn Lag 1

Daniella 50.24 30 108 18 50.24 30

Eva-Lena Ericson 50.13 9 106 17 100.37 16

Annika Bygdén 53.37 21 107 26 154.14

19 OK Södertörn Lag 1

Marianne Meckbach 50.27 31 108 19 50.27 31

Ann Dufva 52.00 13 106 20 102.27 18

Pia Hellgren 53.14 19 107 25 155.41

20 Nydalens SK Lag 2

Laura 47.56 21 108 14 47.56 21

Ampa 54.54 21 106 23 102.50 20

Maren Kursy 54.46 22 107 28 157.36

21 Tullinge SK Lag 3

Anna Strand 50.02 27 108 16 50.02 27

Åsa Johansson 52.58 16 106 22 103.00 22

Maria Kleist 54.51 23 107 29 157.51

22 Linköpings OK Lag 2

Hanna Andersson 48.16 23 107 13 48.16 23

Linda Hultgren 59.17 24 106 30 107.33 24

Maria Olofsson 53.30 20 108 25 161.03

23 Almby IK Lag 1

Malin Wiklund 42.49 5 106 3 42.49 5

Charlotte Wahlström 64.44 33 107 35 107.33 24

Anette Carlsson 55.22 24 108 26 162.55

24 Boxholm-Mjölby OL

Bodil Walfridsson 49.54 26 108 15 49.54 26

Mia Lindberg 52.21 15 106 21 102.15 17

Emma Kleist 67.58 33 107 38 170.13

25 Almby IK Lag 2

Emma Gabrielsson 52.34 32 107 23 52.34 32

Anna Johnson 69.51 35 108 35 122.25 32

Lindha Hellner 50.12 14 106 16 172.37

26 Tumba-Mälarhöjden OK Lag 1

Karin Skogholm 48.23 24 107 14 48.23 24

Mia Mikaelsson 64.17 30 106 37 112.40 28

Carina Hill 62.49 26 108 30 175.29

27 OK Denseln Lag 2

Anna Andersson 48.24 25 107 15 48.24 25

Cecilia Frohm 51.40 11 108 20 100.04 14

Emma Ericsson 76.02 37 106 41 176.06

28 KFUM Örebro Orientering

Anna Jonhed 50.13 29 107 18 50.13 29

Malin Svensson 61.21 27 108 29 111.34 27

Jenny Brobalken 65.00 28 106 40 176.34

29 Norrköpings AIS Lag 1

Marie Andersson 50.07 28 108 17 50.07 28

Karin Berggren 64.32 31 107 34 114.39 30

Lotta Träff 64.02 27 106 35 178.41

30 OK Hällen

Hanna Lundell 62.26 43 106 34 62.26 43

Ulrika Ericsson 64.34 32 108 31 127.00 34

Sara Björnberg 57.49 25 107 30 184.49

31 OK Ravinen Lag 2

Maria Lybert 56.44 36 106 27 56.44 36

Stina Feil 62.52 28 107 33 119.36 31

Gabi Varga 65.37 30 108 33 185.13

32 SK Pohjantähti-Oulu Lag 3

Niina Raatikainen 46.34 14 107 8 46.34 14

Heidi Rahikkala 61.07 26 106 32 107.41 26

Mari Puhakka 78.19 38 108 39 186.00

33 OK Milan

Malin Jakobsson 56.32 35 106 26 56.32 35

Anna Lind 73.27 38 107 42 129.59 38

Kristin Jakobsson 65.02 29 108 32 195.01

34 Söders Sol-Tyresö Lag 2

Lara Prince 62.10 42 106 33 62.10 42

Åsa Pahlén 66.26 34 107 37 128.36 35

Camilla Weihart 66.55 32 108 34 195.31

35 Snättringe SK

Elin Svensson 58.36 38 106 29 58.36 38

Therese Persson 71.11 37 108 36 129.47 37

Nadja Dahlström 65.49 31 107 36 195.36

36 SK Pohjantähti-Oulu Lag 2

Asta Flöjt 61.18 40 108 28 61.18 40

Satu Haajdnen 64.08 29 106 36 125.26 33

Hanno Myllykoski 70.28 35 107 40 195.54

37 Tumba-Mälarhöjden OK Lag 2

Lotta Östervall 64.44 44 106 38 64.44 44

Emelie Axelsson 74.40 39 108 38 139.24 40

Linda Ruthström 68.47 34 107 39 208.11

38 OK Södertörn Lag 2

Irene Ström 61.23 41 107 32 61.23 41

Anita Karlsson 81.32 40 106 42 142.55 41

Lena Lövgren 71.43 36 108 37 214.38

39 Norrköpings AIS Lag 2

Ingrid Andersson 64.45 45 106 39 64.45 45

Charlotta Wengelin 82.08 41 107 43 146.53 42

Therese Karlsson 97.16 39 108 40 244.09

Nydalens SK Lag 3

Kersti Kerner 53.45 33 107 27 53.45 33

Taran Aure 60.21 25 106 31 114.06 29

Ej start

Hirvensalon Heitto

Tea Laurila 58.24 37 106 28 58.24 37

Kaisa Loisa 71.03 36 107 41 129.27 36

Ej start

OK Tylöskog

Anna-Birgitta Karlsson 44.11 9 106 10 44.11 9

Åsa Ingvarsson 92.39 42 107 44 136.50 39

Ej start

Linköpings OK Lag 1

Rebecka Österberg 40.41 2 108 4 40.41 2

Felstämplat

OK Ravinen Lag 3

Helena Rangert 61.15 39 107 31 61.15 39

Felstämplat

Söders Sol-Tyresö Lag 3

Pilke Persa 45.01 10 107 1 45.01 10

Ej start

Nyköpings OK Lag 2

Felstämplat

OK Denseln Lag 3

Felstämplat

Södertälje/Nykvarn Lag 5

Felstämplat

OK Roxen

Felstämplat

OK Tisaren Lag 1

Ej start

OK Tisaren Lag 2

Ej start

Ärla IF

Ej start

Linköpings OK Lag 3

Ej start

R E S U L T A T L I S T A

KOLMÅRDSKAVLEN 01-04-08

========================================================================

D13-16 26 anmälda lag 3 sträckor 2 sträckor gafflade

========================================================================

Plac Sträck- Sträck- Ban- Ban- Växl- Växl-

tid plac. alt. plac tid plac

1 OK Tisaren

Johanna Jonsson 27.00 2 128 2 27.00 2

Hanna Kask 34.17 19 125 19 61.17 7

Malin Sand 28.37 1 127 1 89.54

2 Södertälje/Nykvarn Lag 1

MaLena Andén 34.09 15 128 10 34.09 15

Emma Fridh 26.59 1 125 1 61.08 5

Anna Nykvist 29.11 2 127 2 90.19

Jennie Kollberg 38.05 22 125 22 Str. 2

3 Hagaby GOIF

Kajsa Axin 102.43 24 128 23 102.43 24

Karin Persson -41.50 0 125 0 60.47 4

Amelie Wallenhammar 31.45 4 127 6 92.32

4 Linköpings OK Lag 1

Johanna Östlin 31.43 6 128 4 31.43 6

Elin Lindström 28.33 3 125 3 60.16 1

Josefine Lindström 35.16 8 127 11 95.32

Amanda Almén 28.34 4 125 4 Str. 2

5 OK Denseln

Märta Mollén 26.52 1 128 1 26.52 1

Hanna Wallentinsson 33.49 16 125 16 60.41 2

Katrin Pettersson 36.58 13 127 15 97.39

Angelica Hägglöf 38.42 25 125 25 Str. 2

6 Linköpings OK Lag 2

Linnea Kjell 31.26 3 127 3 31.26 3

Malin Carlsson 29.19 5 125 5 60.45 3

Linnea Östlin 36.56 12 128 15 97.41

Stina Boberg 38.33 24 125 24 Str. 2

7 SK Pohjantähti-Oulu

Sofia Haajanen 33.20 7 128 5 33.20 7

Riikka Pokela 27.49 2 125 2 61.09 6

Jenni Myllykski 36.43 10 127 13 97.52

8 Söders Sol-Tyresö

Nadia Larsson 39.10 18 127 17 39.10 18

Maria Nymark 29.20 6 125 6 68.30 14

Mirja Andersson 30.52 3 128 3 99.22

Gabriella Lundholm 34.04 17 125 17 Str. 2

Karin Slotte 34.37 20 125 20 Str. 2

9 Boxholm-Mjölby OL

Sofie Larsson 33.40 11 127 7 33.40 11

Josefin Lindberg 30.49 7 125 7 64.29 10

Elin Kleist 34.55 6 128 12 99.24

Anna Nilsson 32.27 13 125 13 Str. 2

10 Södertälje/Nykvarn Lag 2

Maria-Therese Persson 31.42 5 127 5 31.42 5

Frida Engkvist 32.40 14 125 14 64.22 9

Angelica Cronlund 35.11 7 128 13 99.33

11 Tjällmo-Godegårds OK

Ella Hurtig 31.31 4 127 4 31.31 4

Anna Alsteryd 30.56 8 125 8 62.27 8

Stina Åberg 40.51 18 128 18 103.18

Sofia Norin 30.59 9 125 9 Str. 2

12 Katrineholms OK Lag 2

Anna Nilsson 33.38 10 128 8 33.38 10

Johanna Karlsson 31.50 12 125 12 65.28 12

Sofia Magnell 40.38 17 127 21 106.06

13 OK Alehof

Lena Johansson 34.45 16 127 10 34.45 16

Anna Nielsen 37.52 21 125 21 72.37 17

Lotta Nilsson 34.28 5 128 11 107.05

Sofia Pehrsson 44.15 33 125 33 Str. 2

14 Tjalve Orientering

Jessica Olovsson 33.28 9 128 7 33.28 9

Sara Dahlberg 31.26 11 125 11 64.54 11

Sofie Dahlberg 42.58 20 127 22 107.52

Karin Axi 38.32 23 125 23 Str. 2

15 Ärla IF

Sara Pettersson 33.25 8 128 6 33.25 8

Natalie Friberg 38.59 26 125 26 72.24 16

Sandra Kreuzer-Boberg 38.36 14 127 16 111.00

Josefine Friberg 40.52 29 125 29 Str. 2

16 Linköpings OK Lag 3

Linda Carlsson 40.20 21 128 17 40.20 21

Matilda Österberg 31.17 10 125 10 71.37 15

Helena Boodh 39.34 16 127 18 111.11

17 Katrineholms OK Lag 1

Christine Winther 33.58 14 127 9 33.58 14

Kamilla Winther 40.17 28 125 28 74.15 19

Malin Hellström 39.29 15 128 16 113.44

18 KFUM Örebro Orientering

Agnes Utbult 39.48 20 127 20 39.48 20

Carlolin Nicolas 34.11 18 125 18 73.59 18

Madelen Nicolas 41.28 19 128 19 115.27

19 OK Hällen

Linda Johansson 33.44 12 127 8 33.44 12

Lisa Walther 32.40 14 125 14 66.24 13

Viktoria Karlsson 49.09 22 128 21 115.33

Sofia Josefsson 42.36 32 125 32 Str. 2

20 OK Måsen

Theres Johansson 35.46 17 127 12 35.46 17

Johanna Johansson 44.56 34 125 34 80.42 21

Linnéa Skantz 36.34 9 128 14 117.16

21 OK Kolmården

Sofie Schwartz 50.27 23 128 22 50.27 23

Anna Dehlbom 39.56 27 125 27 90.23 23

Maria Tuomi 36.52 11 127 14 127.15

Sara Forsberg 45.46 36 125 36 Str. 2

22 Rånäs OK

Malin Jansson 50.20 22 127 23 50.20 22

Sara Henriksson 45.29 35 125 35 95.49 24

Therése Karlsson 44.58 21 128 20 140.47

23 Nyköpings OK

Sara Blomberg 33.46 13 128 9 33.46 13

Therese Bentevik 42.10 30 125 30 75.56 20

Emelie Andersson 70.40 23 127 24 146.36

Filippa Arman 42.18 31 125 31 Str. 2

Motala Aif OL

Ulrika Fransson 39.47 19 127 19 39.47 19

Sofia Fransson 46.42 37 125 37 86.29 22

Ej start

OK Motala Lag 1

Ej start

OK Motala Lag 2

Ej start

R E S U L T A T L I S T A

KOLMÅRDSKAVLEN 01-04-08

========================================================================

D120 15 anmälda lag 3 sträckor 3 sträckor gafflade

========================================================================

Plac Sträck- Sträck- Ban- Ban- Växl- Växl-

tid plac. alt. plac tid plac

1 Linköpings OK Lag 1

Karin Backteman 33.11 1 112 1 33.11 1

Marie Svernestam 49.00 9 114 8 82.11 2

Inger Arvidsson 35.09 2 113 1 117.20

2 Finspångs AIK

Lena Rosander 38.04 4 113 2 38.04 4

Monica Karlsson 43.08 3 114 2 81.12 1

Margareta Pettersson 38.06 3 112 4 119.18

3 Almby IK Lag 1

Katarina Persson 35.19 2 112 2 35.19 2

Ann-Britt Göransson 55.53 10 113 11 91.12 6

Anne Bodin 34.33 1 114 1 125.45

4 Motala Aif OL

Maria Bergstrand 35.32 3 112 3 35.32 3

Carina Berger-Svensson 48.05 8 113 7 83.37 3

Ingrid Roos 48.11 7 114 6 131.48

5 Katrineholms OK Lag 1

Agneta Hartikainen 38.06 5 113 3 38.06 5

Annbritt Hellström 47.46 7 112 9 85.52 4

Eva Forsman 48.57 8 114 7 134.49

6 OK Tisaren

Britt-Mari Forsgren 49.06 9 112 10 49.06 9

Elisabeth Källmén 47.45 6 114 5 96.51 8

Barbro Isaksson 39.13 4 113 4 136.04

7 OK Måsen

Titti Bergendahl 45.43 6 114 3 45.43 6

Marie Johansson 42.54 2 112 5 88.37 5

Pirkko Hammarström 49.35 9 113 9 138.12

8 Hagaby GOIF

Helena Pepa 49.28 10 114 9 49.28 10

Ingrid Persson 43.55 4 112 6 93.23 7

Ann-Ch. Wallenhammar 51.59 10 113 10 145.22

9 Katrineholms OK Lag 2

Sylvia Hellström 55.09 11 114 10 55.09 11

Lena Norman 46.35 5 112 8 101.44 9

Kerstin Jagesten 43.44 5 113 6 145.28

10 OK Denseln

Gudrun Ivarsson 48.57 8 113 8 48.57 8

Carin Andersson 57.20 11 114 11 106.17 10

Anna-Lena Olsson 44.28 6 112 7 150.45

11 Linköpings OK Lag 2

Karin Östlin 75.52 12 114 12 75.52 12

Inga-Lill Pettersson 39.46 1 113 5 115.38 11

Kerstin Lindström 55.14 11 112 11 170.52

12 Tjalve Orientering

Magdalena Wahlqvist-Axi 47.16 7 114 4 47.16 7

Lena Fröberg 68.23 12 113 12 115.39 12

Susanne Dahlberg 55.27 12 112 12 171.06

Almby IK Lag 2

Felstämplat

OK Roxen

Ej start

Tullinge SK

Ej start

R E S U L T A T L I S T A

KOLMÅRDSKAVLEN 01-04-08

========================================================================

D150 8 anmälda lag 3 sträckor 3 sträckor gafflade

========================================================================

Plac Sträck- Sträck- Ban- Ban- Växl- Växl-

tid plac. alt. plac tid plac

1 OK Hällen

Kerstin Svensk 34.46 2 119 1 34.46 2

Ulla Lindell 36.40 2 118 2 71.26 2

Kristina Sjölander 34.32 1 120 2 105.58

2 Nyköpings OK

Inga Johansson 34.44 1 120 3 34.44 1

Berit Edengren 46.18 5 118 4 81.02 4

Inger Hellqvist 44.18 2 119 5 125.20

3 Norrköpings AIS

Inger Johansson 37.04 5 119 3 37.04 5

Gun Ericsson 38.00 3 120 4 75.04 3

Astrid Andersson 54.06 4 118 5 129.10

4 OK Södertörn

Inger Schwartz 35.12 3 119 2 35.12 3

Monika Gustafsson 34.18 1 120 1 69.30 1

Britt-Marie Holm 64.08 6 118 6 133.38

5 OK Roxen

Maja-Stina Gustavsson 44.30 6 118 3 44.30 6

Britt Pettersson 44.17 4 119 4 88.47 6

Marita Granath 51.11 3 120 5 139.58

6 Björkfors GOIF

Kerstin Eriksson 35.12 3 118 1 35.12 3

Carin Grinell 50.46 6 119 6 85.58 5

Kicki Elenbo 60.09 5 120 6 146.07

OK Motala Lag 1

Ej start

OK Motala Lag 2

Ej start

R E S U L T A T L I S T A

KOLMÅRDSKAVLEN 01-04-08

========================================================================

H12 16 anmälda lag 3 sträckor 0 sträckor gafflade

========================================================================

Plac Sträck- Sträck- Ban- Ban- Växl- Växl-

tid plac. alt. plac tid plac

1 Boxholm-Mjölby OL

Christian Tengvall 22.06 3 129 5 22.06 3

Johan Gustafsson 26.26 5 129 19 48.32 3

Johan Lindberg 20.12 1 129 1 68.44

Andreas Conradsson 26.27 6 129 20 Str. 2

Gustav Larsson 31.40 16 129 38 Str. 2

2 OK Tisaren Lag 1

Mattias Eriksson 22.20 7 129 9 22.20 7

Martin Sand 22.52 1 129 10 45.12 2

Linus Corneliusson 23.35 3 129 12 68.47

Björn Grönkvist 28.09 11 129 29 Str. 2

Gustav Danielsson 52.37 22 129 48 Str. 2

3 Linköpings OK

Ola Almén 24.51 8 129 15 24.51 8

Jonas Pälvärinne 25.47 3 129 16 50.38 5

Peter Eriksson 21.09 2 129 2 71.47

Karl Johansson 30.09 13 129 34 Str. 2

4 OK Denseln

Krister Lilja 21.50 2 129 4 21.50 2

Daniel Hägglöf 23.12 2 129 11 45.02 1

Henrik Berggren 29.23 8 129 31 74.25

5 Finspångs AIK

Eric Rosander 21.33 1 129 3 21.33 1

Valdemar Olsson 27.03 8 129 22 48.36 4

Oskar Svensson 25.59 6 129 17 74.35

Martin Lundström 33.55 17 129 41 Str. 2

6 Hagaby GOIF

Andreas Petersson 27.15 9 129 23 27.15 9

Gustav Blomgren 26.17 4 129 18 53.32 8

Jakob Wallenhammar 23.48 4 129 13 77.20

Olof Dahlgren 26.50 7 129 21 Str. 2

7 Norrköpings AIS

Rasmus Liif 22.17 6 129 8 22.17 6

Joacim Engman 35.10 18 129 42 57.27 10

Martin Nilsson 24.03 5 129 14 81.30

Emma Nilsson 35.12 19 129 43 Str. 2

8 Snättringe SK Lag 2

Stefan Bjursäter 22.11 4 129 6 22.11 4

Lars Hedberg 29.45 12 129 32 51.56 6

Björn Holgersson 29.45 9 129 32 81.41

9 Snättringe SK Lag 1

Wilhelm Mellergård 22.14 5 129 7 22.14 5

Patrik Nilsson 30.40 14 129 35 52.54 7

Niels Hedberg 29.06 7 129 30 82.00

10 KFUM Örebro Orientering Lag 1

Mattias Johansson 27.21 11 129 25 27.21 11

Robin Hedström 31.22 15 129 36 58.43 11

Filip Bergman 31.29 10 129 37 90.12

11 OK Måsen

Emil Hammarström 27.18 10 129 24 27.18 10

Jonas Ekman 27.28 9 129 26 54.46 9

Oliver Freij 40.40 13 129 45 95.26

Christoffer Johansson 27.38 10 129 28 Str. 2

12 OK Kolmården Lag 1

Jens Österqvist 27.31 12 129 27 27.31 12

Kalle Sanner 50.40 21 129 47 78.11 12

Linus Sanner 32.24 11 129 39 110.35

13 Hässleby SOK

Hampus Sand 45.43 13 129 46 45.43 13

Jonatan Sand 39.28 20 129 44 85.11 13

Pontus Kvist 33.33 12 129 40 118.44

Södertälje/Nykvarn

Felstämplat

KFUM Örebro Orientering Lag 2

Ej start

OK Kolmården Lag 2

Ej start

 

R E S U L T A T L I S T A

KOLMÅRDSKAVLEN 01-04-08

========================================================================

D12 10 anmälda lag 3 sträckor 0 sträckor gafflade

========================================================================

Plac Sträck- Sträck- Ban- Ban- Växl- Växl-

tid plac. alt. plac tid plac

1 Tullinge SK

Johanna Lönnkvist 24.52 3 129 8 24.52 3

Elin Ström 25.19 2 129 12 50.11 2

Jenny Lönnkvist 20.27 1 129 1 70.38

2 OK Denseln

Linnéa Ivarson Sandberg 21.20 1 129 3 21.20 1

Hanna Berggren 23.58 1 129 6 45.18 1

Lotta Olsson 29.40 7 129 20 74.58

Ida Lindkvist 44.26 14 129 34 Str. 2

3 Linköpings OK

Emma Backteman 21.27 2 129 4 21.27 2

Kristin Samuelsson 33.57 7 129 24 55.24 4

Linnea Lindström 24.00 4 129 7 79.24

4 OK Kolmården

Jenny Karlsson 29.15 9 129 18 29.15 9

Linn Bränneby 30.06 4 129 21 59.21 5

Anna Forsberg 20.39 2 129 2 80.00

Mikaela Jansson 30.35 5 129 22 Str. 2

5 OK Tisaren Lag 1

Josefin Aronsson 24.57 5 129 10 24.57 5

Sara Nilsson 27.48 3 129 14 52.45 3

Rebecka Nylin 27.20 5 129 13 80.05

6 OK Hällen

Therese Carlsson 27.56 7 129 15 27.56 7

Camilla Johansson 31.49 6 129 23 59.45 6

Ida Hedman 23.49 3 129 5 83.34

7 Boxholm-Mjölby OL

Britta Norén 24.55 4 129 9 24.55 4

Frida Lyckfeldt 38.33 11 129 28 63.28 8

Louise Carlsson 29.08 6 129 17 92.36

Julia Lyckfeldt 38.33 11 129 28 Str. 2

8 OK Måsen

Kajsa Hammarström 27.58 8 129 16 27.58 8

Ida Rosén 37.44 10 129 27 65.42 9

Annie Westlin 39.31 8 129 30 105.13

9 OK Tisaren Lag 2

Jennie Svedin 25.02 6 129 11 25.02 6

Jenny Källmen 43.58 12 129 32 69.00 10

Lilian Forsgren 43.06 9 129 31 112.06

Malin Broström 44.02 13 129 33 Str. 2

Finspångs AIK

Evelina Järvinen 29.18 10 129 19 29.18 10

Ida Johansson 34.08 8 129 25 63.26 7

Felstämplat

R E S U L T A T L I S T A

KOLMÅRDSKAVLEN 01-04-08

========================================================================

Ö1

Plac Namn Tid

1 Fredrik Carlsson, OK Hällen 31.22

2 Victor Bergstrand, Motala AIF 40.24

3 Måns Bränneby, OK Kolmården 44.29

4 Emil Bruhn, Boxholm Mjölby OL 49.34

5 Christina Andersson, NOK 52.28

6 Lisa Perneby, IFK Lidingö 135.09

R E S U L T A T L I S T A

KOLMÅRDSKAVLEN 01-04-08

========================================================================

Ö2

Plac Namn Tid

1 Rickard Karlsson, Hässelby SOK 38.47

2 Urban Gustavsson, HSOK 39.24

3 Lotti Sandqvist, Katrineholms OK 52.16

4 Kristina Ahlforn Enlund, TMOK 66.13

5 Gerd Ivarsson, Hässleby SOK 76.30

6 Sofia Wåhlin, Söders SOL 81.25

Jonas Carnby, Söders SOL Felst

R E S U L T A T L I S T A

KOLMÅRDSKAVLEN 01-04-08

========================================================================

Ö4

Plac Namn Tid

1 Gunilla Bergman, KFUM Örebro 42.46

2 Peter Laivius, Borås GIF 42.51

3 Janis Sanders, Borås GIF 43.09

4 Tommy Öhman, Tumba-Mälarhöjden 43.44

5 Anders Mellergård, Snättringe SK 44.31

6 Gunilla Pettersson, KFUM Örebro 46.13

7 Niklas Samuelsson, NAIS 47.02

8 Inger Pettersson, OK Milan 47.51

9 Monica Lindkvist Möller, Södertälje Nykv 48.14

10 Petra Kapp, Söders SOL 50.35

11 Allan Nilsson, NAIS 52.09

12 Georg Rodell, MSOK 54.49

13 Margareta Rodell, Mälarö SOK 55.26

14 Ellinor Ivarsson, Hässleby SOK 61.58

15 Britt-Marie Åberg, OK Tisaren 62.14

16 Rolf Jungbark, Linköpings OK 80.35

17 Erkki Tuomi, Skogspojkarnas OK 88.37

18 Östen Häggmark, SOIK Hellas 149.48

R E S U L T A T L I S T A

KOLMÅRDSKAVLEN 01-04-08

========================================================================

Ö6

Plac Namn Tid

1 Pär Ericsson, OK Eken 34.20

2 Atte Axelsson, Tjällmo-Godegårds OK 36.31

3 Martin Edberg, OK Kolmården 39.32

4 Henrik Jehrn, Kroppa IF 40.52

5 Björn Bentevik, Nyköpings OK 45.17

6 Anders Bergman, KFUM Örebro 46.52

7 Robert Rylander, Söders SOL 47.39

8 Harris Brande, Tjalve 48.34

9 Sven-Åke Svensson, Snättringe SK 49.04

10 Ove Karlsson, Nyköpings OK 49.17

11 Olle Arman, Nyköpings OK 51.46

12 Karin Axelsson, Finspångs AIK 54.12

13 Per Fröberg, Tjalve 55.20

14 Sofia Persson, Snättringe SK 55.28

15 Tommy Hallmen, Vingåkers OK 55.47

16 Christer Nilsson, Lunds OK 57.46

17 Magnus Andersson, ÅBY SOK 59.33

18 Mona Halldin, Trosabygdens OK 60.37

19 Hans-Erik Adolfsson, Nyköpings OK 61.08

20 Johan Lindbom, SOIK Hellas 61.14

21 Marianne Tysk Falk, Leksands OK 61.51

22 Björn Guterstam, Trosabygdens OK 62.33

23 Gitte Jutvik, Trosabygdens OK 65.19

24 Malin Ågren, Lunds OK 65.44

25 Ingmar Edström, Oppsal 69.13

26 Mathisen Terie A, Tumba Mälarhöjden 83.23

27 Lennart Larsson, 83.57

Ola Karlsson, OK Motala Utgått

R E S U L T A T L I S T A

KOLMÅRDSKAVLEN 01-04-08

========================================================================

Ö7

Plac Namn Tid

1 Björn Rodell, Mälarö IOK 49.09

2 Peter Bergstrand, Motala AIF 63.42

3 Rune Svensk, OK Hällen 66.23

4 Thomas Lundberg, Mälarö SOK 70.10

5 Stefan Westin, OK Måsen 75.11

6 Martin Hammarlund, Motala AIF 75.28

7 Johan Carlsson, OK Roxen 76.16

8 Sune Carlsson, OK Hällen 78.25

Tomas Norlen, Södertälje/Nykvarn Utgått