R E S U L T A T L I S T A
     KOLMÅRDSKAVLEN                      03-03-30
     ========================================================================
     H17                     111 anmälda lag  5 sträckor  4 sträckor gafflade
     ========================================================================
     Plac                         Sträck- Sträck- Ban-  Ban-  Växl- Växl-
                                  tid     plac.   alt.  plac  tid   plac

        1  Delta Lag 1
           Marko Loukkalahti        52.27    22   103     7   52.27   22
           Miika Hernelahti         48.38     2   104     5  101.05    5
           Petri Nyponen            48.02     1   101     1  149.07    2
           Jani Lakanen             46.31     2   102     1  195.38    1
           Jonne Lakanen            63.27     5   105     5  259.05

        2  Tamperen Pyrintö Lag 1
           Vladimir Lucan           51.18    17   103     3   51.18   17
           Jouni Mähönene           49.40     3   104     6  100.58    3
           Elmeri Vähänen           48.07     2   101     2  149.05    1
           Ikka Leppävvori          46.35     3   102     2  195.40    2
           Jarmo Puttonen           64.05     7   105     7  259.45

        3  Södertälje/Nykvarn Lag 1
           Mattias Gilgien          50.05     2   102     5   50.05    2
           Mats Hellstadius         53.23    13   103    12  103.28    8
           Anders Axelsson          49.35     5   101     6  153.03    6
           Niklas Jonasson          45.04     1   104     1  198.07    3
           Erik Axelsson            64.20     8   105     8  262.27

        4  OK Linné Lag 1
           Erik Jonsson             50.33     8   101    13   50.33    8
           Lars Magnusson           53.20    12   102    19  103.53   12
           Jörgen Ohlin             50.03     7   103     1  153.56    7
           Sauli Launiainen         46.53     4   104     2  200.49    6
           Pål Skogtjärn            66.34    12   105    12  267.23

        5  Malungs OK Skogsmårdar Lag 1
           Lars Åkerman             50.30     6   102     9   50.30    6
           Anders Åkerman           53.06    10   103     9  103.36    9
           Niklas Lindberg          48.41     4   101     4  152.17    4
           Håkan Eriksson           48.31     6   104     4  200.48    5
           Grant Bluett             66.47    15   105    15  267.35

        6  OK Ravinen Lag 1
           Martin Andersson         51.25    19   103     4   51.25   19
           Per-Åke Olsson           53.03     9   102    17  104.28   14
           Peter Jacobsson          50.51     9   104    11  155.19    9
           Magnus Johansson         51.08    13   101    18  206.27    8
           Allan Mogensen           62.20     2   105     2  268.47

        7  Bäckelagets SK Lag 1
           Daniel Marsten           49.50     1   104     7   49.50    1
           Dag Solberg              53.56    15   103    13  103.46   11
           Thormod Berg             48.40     3   101     3  152.26    5
           Ivar Havgren             47.25     5   102     3  199.51    4
           Jim Öysten Nybråten      70.22    24   105    24  270.13

        8  Linköpings OK Lag 1
           Anders Karlsson          52.12    21   102    14   52.12   21
           Anders Berg              50.00     6   101     9  102.12    6
           Fredrik Pettersson       53.14    12   103    11  155.26   10
           Per Lenander             53.41    21   104    17  209.07   11
           Björn Widén              61.10     1   105     1  270.17

        9  Södertälje/Nykvarn Lag 2
           Johan Sundén             51.09    15   103     2   51.09   15
           Martin Lampinen          49.49     4   101     8  100.58    3
           Daniel Blohm             53.51    15   104    20  154.49    8
           Jon-Are Myhren           50.17     9   102     7  205.06    7
           Peter Hemmyr             65.15    10   105    10  270.21

       10  Leksands OK Lag 1
           Greger Tysk              50.51    12   101    16   50.51   12
           Johan Höij               49.59     5   104     8  100.50    2
           Anders Dalin             50.41     8   102    10  151.31    3
           Robert Wallsten          56.06    31   103    29  207.37   10
           Johan Nordlund           62.46     3   105     3  270.23

       11  Pargas IF Lag 1
           Jarko Laine              54.07    31   103    16   54.07   31
           Jaakko Jäärvistö         53.09    11   104    16  107.16   17
           Sören Nymalm             52.18    10   102    15  159.34   13
           Samuli Salmenoja         50.20    10   101    10  209.54   12
           Mats Dahlen              66.38    13   105    13  276.32

       12  Järla IF OK Lag 1
           Martin Härberg           53.11    23   103    10   53.11   23
           Anders Holmberg          47.30     1   104     3  100.41    1
           Johan Strandberg         55.03    26   102    26  155.44   11
           David A Skantze          50.45    12   101    14  206.29    9
           Petter Haraldsson        72.00    29   105    29  278.29

       13  OK Denseln Lag 1
           Anders Kleist            51.38    20   102    12   51.38   20
           Edvin Karlsson           51.38     7   103     5  103.16    7
           Per Brolund              57.44    37   104    43  161.00   14
           Thomas Persson           49.16     8   101     5  210.16   13
           Stefan Karlsson          69.44    21   105    21  280.00

       14  Söders Sol-Tyresö Lag 1
           Peter Juthberg           50.39     9   104    10   50.39    9
           Stefan Thyr              59.53    51   103    41  110.32   25
           Anders Widegren          54.00    17   102    23  164.32   18
           Björn Ljungren           52.10    16   101    19  216.42   17
           Per Ek                   64.21     9   105     9  281.03

       15  IFK Lidingö SOK Lag 1
           Martin Larbo             50.21     4   104     9   50.21    4
           Mårten Frendelius        54.00    16   102    23  104.21   13
           Stefan Persson           53.33    13   101    24  157.54   12
           Johan Granath            57.14    36   103    33  215.08   16
           Jonas Haraldsson         67.59    18   105    18  283.07

       16  IK Hakarpspojkarna Lag 1
           Peter Nilsson            50.57    13   101    17   50.57   13
           Andreas Rangert          56.10    26   102    32  107.07   16
           Ingvar Åkesson           54.31    22   103    23  161.38   15
           Mattias Karlsson         51.35    14   104    15  213.13   14
           Andreas Jansson          70.53    25   105    25  284.06

       17  Västerås SOK Lag 1
           Johan Karlsson           54.23    36   103    21   54.23   36
           Jonas Lundin             55.58    23   101    37  110.21   22
           Johan Ahlström           55.39    30   104    33  166.00   23
           Gustav Granath           52.07    15   102    13  218.07   18
           Mattias Millinger        67.23    17   105    17  285.30

       18  Tullinge SK Lag 1
           Anders Johansson         53.29    25   101    23   53.29   25
           Beat Zimmerman           57.02    33   103    31  110.31   24
           Markus Adolfsson         54.17    19   104    26  164.48   19
           Fredrik Noman            49.13     7   102     4  214.01   15
           Henrik Persson           71.53    26   105    26  285.54

       19  Hämeenlinnan Suunnist. Lag 1
           Timo Savonen             54.32    39   103    24   54.32   39
           Vladimir Kozlov          56.39    30   102    36  111.11   29
           Olli Ranta               53.50    14   104    19  165.01   20
           Roman Efimor             54.13    25   101    25  219.14   19
           Aleksei Pavilainen       66.57    16   105    16  286.11

       20  Vehkalahden Veikut
           Jaakko Heikkinen         55.48    47   103    28   55.48   47
           Petteri Niskanen         59.30    48   102    56  115.18   41
           Perttu Mäkelä            54.36    23   104    29  169.54   32
           Marko Närvä              53.14    19   101    21  223.08   26
           Simo-Pecka Fincke        63.09     4   105     4  286.17

       21  OK Tisaren Lag 1
           Fredrik Johnson          55.12    40   103    27   55.12   40
           Ismo Mäkiranta           56.29    29   101    41  111.41   31
           Mikael Pihel             55.14    28   104    31  166.55   26
           Jan Sjödin               54.06    24   102    25  221.01   22
           Tomas Hallmén            66.44    14   105    14  287.45

       22  OK Hällen Lag 1
           Jonas Engström           55.40    45   101    33   55.40   45
           Robbin Kantarp           53.54    14   102    22  109.34   20
           Anders Karlsson          59.53    46   103    41  169.27   31
           Johan Otterström         54.53    26   104    30  224.20   27
           Per Öberg                63.51     6   105     6  288.11

       23  Paimon Rasti
           Kari Hirveensalo         58.03    60   102    50   58.03   60
           Mika Lyytikäinen         59.51    50   103    40  117.54   49
           Matti Tahvonen           54.27    21   104    28  172.21   34
           Vuuso Lindeqvist         53.18    20   101    22  225.39   28
           Juha Suominen            65.55    11   105    11  291.34

       24  Täby Orienteringsklubb Lag 1
           Martin Asp               54.11    34   103    18   54.11   34
           Robert Johansson         56.05    25   101    39  110.16   21
           Göran Anlind             55.38    29   102    30  165.54   22
           Johan Fredriksson        55.47    30   104    34  221.41   23
           Johan Linde              69.55    23   105    23  291.36

       25  Södertälje/Nykvarn Lag 3
           Håkan Kleijn             50.59    14   104    12   50.59   14
           Michael Wehlin           56.27    27   102    34  107.26   18
           Anders Lindkvist         55.00    25   101    28  162.26   17
           Magnus Grahn             57.00    34   103    30  219.26   20
           Joakim Backlund          72.29    30   105    30  291.55

       26  Delta Lag 2
           Petri Marjamäki          51.16    16   104    13   51.16   16
           Esa Orava                60.48    52   101    60  112.04   35
           Sami Levisoki            55.04    27   102    27  167.08   28
           Heikki Toivio            55.08    27   103    26  222.16   24
           Harri Räty               69.46    22   105    22  292.02

       27  OK 77
           Mikael Donner            50.32     7   101    12   50.32    7
           Timo Kankaanbpää         64.37    65   104    65  115.09   40
           Jan Slotte               60.48    48   103    45  175.57   42
           Jan Donner               50.21    11   102     8  226.18   29
           Vesa Kankaanpää          68.03    19   105    19  294.21

       28  IFK Lidingö SOK Lag 2
           Martin Johnsson          53.58    29   103    14   53.58   29
           Magnus Johansson         59.14    46   101    53  113.12   37
           Magnus Svensson Rajan    53.51    15   104    20  167.03   27
           Andreas Edlund           52.48    18   102    16  219.51   21
           Ulf Öjebo                74.35    36   105    36  294.26

       29  IK Hakarpspojkarna Lag 3
           Håkan Ohlsson            61.24    74   102    62   61.24   74
           Kristian Palm            58.00    41   103    36  119.24   54
           Joakim Karlsson          56.03    31   104    35  175.27   38
           Mikael Andersson         52.24    17   101    20  227.51   32
           Håkan Öhlund             69.06    20   105    20  296.57

       30  VB OL Lag 1
           Jan Nordqvist            57.08    52   102    39   57.08   52
           Per Eklöf                54.42    18   101    27  111.50   33
           David Andersson          54.17    19   103    20  166.07   24
           Markus Holm              60.17    41   104    51  226.24   30
           Tomas Stenström          71.57    28   105    28  298.21

       31  Västerås SOK Lag 2
           Håkan Andersson          55.30    42   101    30   55.30   42
           Andreas Eriksson         55.31    20   102    29  111.01   27
           Martin Juhlin            54.08    18   104    24  165.09   21
           Robert Palm              57.11    35   103    32  222.20   25
           Magnus Öhling            76.16    43   105    43  298.36

       32  IFK Hedemora OK Lag 1
           Stefan Carlsson          53.33    26   102    20   53.33   26
           Robert Pedersen          61.45    57   103    51  115.18   41
           Arne Back                63.30    59   101    67  178.48   46
           Urban André              56.31    32   104    38  235.19   39
           Anders Carlsson          71.54    27   105    27  307.13

       33  KFUM Örebro Orientering Lag 1
           Niclas Jönsson           56.24    49   102    33   56.24   49
           Jan Johansson            57.06    34   104    40  113.30   39
           Johan Haglund            65.22    65   101    74  178.52   47
           Oskar Arlebo             54.02    23   103    15  232.54   34
           Stefan Aronsson          76.05    42   105    42  308.59

       34  OK Linné Lag 3
           Marcus Phersson          53.19    24   102    18   53.19   24
           Johan Andersson          64.42    66   104    66  118.01   51
           Lars Lindbom             57.04    34   101    45  175.05   37
           Björn Olovsson           60.29    42   103    43  235.34   41
           Pär Andersson            75.54    41   105    41  311.28

       35  IF Thor
           Crister Nygren           54.06    30   104    23   54.06   30
           Magnus Borgström         57.23    36   103    34  111.29   30
           Ola Lind                 57.07    35   102    38  168.36   29
           Petter Ranefall          64.55    60   101    71  233.31   36
           Mattias Andersson        77.59    54   105    54  311.30

       35  Stora Tuna IK Lag 1
           Björn Arvidsson          62.21    75   104    57   62.21   75
           Sven Lundbäck            58.19    43   102    52  120.40   57
           Jonas Olsson             59.20    43   103    39  180.00   51
           Martin Solli             58.43    40   101    52  238.43   46
           Peter Löfås              72.47    32   105    32  311.30

       37  Södertälje/Nykvarn Lag 4
           Tomas Håkansson          59.47    68   101    55   59.47   68
           Joakim Werme             57.15    35   104    41  117.02   46
           Mats Petersson           63.01    58   103    58  180.03   52
           Mats Liwell              57.34    38   102    45  237.37   42
           Anders Axling            73.54    35   105    35  311.31

       38  OK Linné Lag 2
           Rikard Kjellberg         64.29    81   104    64   64.29   81
           Mats Fröberg             56.42    31   101    43  121.11   60
           Henrik Göhl              58.07    40   102    51  179.18   48
           Henrik Boström           58.36    39   103    37  237.54   44
           Rob Hart                 73.42    34   105    34  311.36

       39  Tullinge SK Lag 2
           Ingemar Åkerman          57.40    59   102    47   57.40   59
           Per-Ove Kivisäkk         62.19    59   101    65  119.59   56
           Rikard Imark             61.23    50   103    50  181.22   55
           Johnny Junegard          53.41    21   104    17  235.03   37
           Mats Fryxell             76.38    45   105    45  311.41

       40  Söders Sol-Tyresö Lag 2
           Robert Söderberg         57.31    58   101    48   57.31   58
           Pär Svensson             57.56    39   102    48  115.27   43
           Nils Björke              61.56    51   104    53  177.23   43
           Peter Zetterström        61.08    46   103    47  238.31   45
           Peter Andersson          73.22    33   105    33  311.53

       41  Hagaby GOIF Lag 1
           Ulf Hallmen              59.12    66   104    49   59.12   66
           Anders Lindéus           57.38    38   102    46  116.50   45
           Mathias Jansson          52.23    11   103     6  169.13   30
           Johan Persson            68.38    65   101    83  237.51   43
           Lars Persson             75.50    40   105    40  313.41

       42  Oppsal Orientering Lag 1
           Frode Rystad             56.11    48   104    36   56.11   48
           Anders Storbråten        55.47    21   101    35  111.58   34
           Oyvind undstad           62.58    56   102    63  174.56   36
           Lars Granlum             60.37    44   103    44  235.33   40
           Anders L Skejebek        78.09    55   105    55  313.42

       43  OK Ravinen Lag 2
           Christian Hansen         50.11     3   102     6   50.11    3
           Lars H Sandvik           60.54    53   101    61  111.05   28
           Jimmy Norrman            62.02    52   103    55  173.07   35
           Richard Nordberg         62.06    51   104    54  235.13   38
           Mats Edengren            78.37    56   105    56  313.50

       44  Bäckelagets SK Lag 3
           Ulf Brenna               50.45    10   101    14   50.45   10
           Christian Böen           52.55     8   103     8  103.40   10
           Michal Glowacki          62.59    57   104    59  166.39   25
           Neil Marston             72.25    74   102    82  239.04   47
           Jan Erik                 77.23    50   105    50  316.27

       45  Tumba-Mälarhöjden OK Lag 1
           Johan Eklöv              55.17    41   104    32   55.17   41
           Mattias Allared          56.28    28   101    40  111.45   32
           Per Lindberg             64.10    60   102    66  175.55   41
           Johan Fors               66.49    62   103    68  242.44   49
           Mikael Hill              80.28    62   105    62  323.12

       46  Linköpings OK Lag 3
           Jonas Svernestam         59.00    64   104    48   59.00   64
           Andreas Bjärkmar         61.58    58   103    54  120.58   59
           Tomas Henriksson         56.38    33   102    35  177.36   44
           Bertil Eronn             55.27    28   101    29  233.03   35
           Mattias Berggrund        90.33    78   105    78  323.36

       47  Rånäs OK Lag 1
           Thomas Ohlin             55.30    42   101    30   55.30   42
           Andreas Pousette         72.00    88   103    81  127.30   72
           Jonas Eriksson           66.08    66   104    70  193.38   67
           Thomas Johansson         57.33    37   102    44  251.11   53
           Mikael Nordström         74.40    37   105    37  325.51

       48  IFK Moras OK
           Jonas Buud               54.15    35   103    19   54.15   35
           Anders Sundström         63.45    62   104    62  118.00   50
           Erik Ohlsson             67.23    70   101    80  185.23   57
           Thomas Johansson         63.40    57   102    64  249.03   52
           Björn Wrahme             76.50    46   105    46  325.53

       49  OK Hällen Lag 2
           Daniell Eklund           57.29    57   102    43   57.29   57
           Henrik Anängen           69.04    79   103    72  126.33   71
           Magnus Karlsson          62.06    53   104    54  188.39   60
           Joakim Lindholm          62.34    52   101    66  251.13   55
           Anders Eriksson          74.56    38   105    38  326.09

       50  Västerås SOK Lag 3
           Mats Ekman               56.49    51   102    37   56.49   51
           Magnus Andersson         64.58    67   103    63  121.47   64
           Christian Svensson       57.45    39   101    49  179.32   50
           Daniel Johannesson       71.40    72   104    82  251.12   54
           Michael Stockmaier       74.59    39   105    39  326.11

       51  Södertälje/Nykvarn Lag 5
           Martin Gustavsson        57.10    53   102    40   57.10   53
           Magnus Karlsson          61.05    54   103    46  118.15   53
           Lars Bygdén              57.39    36   104    42  175.54   40
           Niklas Henriksson        67.42    63   101    81  243.36   50
           Göran Gustavsson         83.03    71   105    71  326.39

       52  Tjällmo-Godegårds OK Lag 1
           Atte Axelsson            64.04    79   104    63   64.04   79
           Örjan Pettersson         64.06    64   103    62  128.10   74
           Håkan Samor              59.52    45   101    56  188.02   58
           Kristoffer Norin         60.33    43   102    59  248.35   51
           Erik Karlsson            78.56    58   105    58  327.31

       53  Pargas IF Lag 2
           Fredrik Bergström        54.09    32   104    25   54.09   32
           Jussi Mäkilä             57.59    40   102    49  112.08   36
           Lars Bergström           49.35     5   101     6  161.43   16
           Pecka Mäkilä             70.09    69   103    75  231.52   33
           Johan Bergström          97.27    82   105    82  329.19

       54  KFUM Örebro Orientering Lag 2
           Örjan Eriksson           61.23    73   101    62   61.23   73
           Anders Holm              67.59    77   102    74  129.22   76
           Lars Johnhed             62.16    55   103    56  191.38   62
           Albin Arlebo             63.19    56   104    61  254.57   61
           Calle Olsson             76.30    44   105    44  331.27

       55  IK Hakarpspojkarna Lag 2
           Andreas Källming         70.34    94   104    80   70.34   94
           Markus Karlsson          58.21    44   101    50  128.55   75
           Erik Blomdahl            59.39    44   102    57  188.34   59
           Fredrik Lindgren         63.08    54   103    60  251.42   56
           Krister Höije            79.56    61   105    61  331.38

       56  OK Roxen Lag 1
           Henrik Pettersson        64.16    80   101    70   64.16   80
           Erik Sandh               63.52    63   102    65  128.08   73
           Mats B Eriksson          64.42    62   104    66  192.50   65
           Henrik Marmelid          63.17    55   103    61  256.07   63
           Nicklas Levinsson        76.51    47   105    47  332.58

       57  OK Motala Lag 1
           Magnus Forsberg          63.33    77   101    68   63.33   77
           Tomas Johansson          62.59    61   104    59  126.32   70
           Ola Carlsson             64.33    61   102    67  191.05   61
           Tomas Johansson          61.48    48   103    52  252.53   58
           Patrik Martinsson        81.18    66   105    66  334.11

       58  SK Pohjantahti Oulu Lag 1
           Jukka Oikarinen          58.54    63   103    38   58.54   63
           Ville Uitto              58.54    45   104    47  117.48   48
           Ves-Matti Soursa         80.09    91   101    94  197.57   72
           Paru Hyvönen             55.46    29   102    31  253.43   59
           Juha-Matti Huhtanen      80.48    63   105    63  334.31

       59  OK Roslagen
           Otto Lundman             59.11    65   102    54   59.11   65
           John Solbreck            61.43    56   101    63  120.54   58
           Tommy Lindberg           54.56    24   103    25  175.50   39
           Franciskus Johansson     80.09    81   104    91  255.59   62
           Leif Skott               81.10    65   105    65  337.09

       60  OK TOR Lag 1
           Erik Svahn               55.33    44   101    32   55.33   44
           Henrik Johnsson          62.37    60   104    58  118.10   52
           Linus Ahonen             75.23    84   103    86  193.33   66
           Nils Wistrand            61.11    47   102    60  254.44   60
           Håkan Melin              84.14    74   105    74  338.58

       61  Boxholm-Mjölby OL
           Henrik Tengvall          60.14    70   102    58   60.14   70
           Anders Molin             65.40    69   103    66  125.54   69
           Mattias Gustafsson       72.41    79   104    85  198.35   74
           Erik Tengvall            60.43    45   101    59  259.18   65
           Sven-Erik Samuelsson     81.07    64   105    64  340.25

       62  OK Klemmingen
           Andreas Davidsson        54.31    38   101    26   54.31   38
           Carl Pramlid             67.41    76   103    70  122.12   65
           Tomas Karlsson           82.05    93   104    93  204.17   78
           Björn Pramlid            64.44    59   102    68  269.01   70
           Kalle Larsson            72.31    31   105    31  341.32

       63  Tjalve / Nyköpings OK
           Per Carlborg             50.21     4   101    11   50.21    4
           Oscar Carlborg           55.11    19   102    28  105.32   15
           Henric Fröberg           75.43    87   103    87  181.15   53
           Andreas Håkansson        84.10    84   104    94  265.25   68
           Anders Hansson           79.06    59   105    59  344.31

       64  Sundbybergs IK Lag 1
           Ronny Falk               63.42    78   101    69   63.42   78
           Klas Englund             70.40    85   104    81  134.22   83
           Hans Olsén               67.20    69   102    73  201.42   77
           Anders Kolmskog          65.35    61   103    64  267.17   69
           Stefan Hellberg          78.45    57   105    57  346.02

       65  Sundbybergs IK Lag 2
           Henrik Persson           65.52    84   102    71   65.52   84
           Gunnar Melin             65.44    71   101    75  131.36   79
           Peter Kolmskog           66.46    67   103    67  198.22   73
           Krister Gumaelius        64.43    58   104    68  263.05   66
           Magnus Andersson         83.56    73   105    73  347.01

       66  KFUM Örebro Orientering Lag 3
           Per Jonhed               58.28    61   104    45   58.28   61
           Erik Harlén              67.12    72   101    78  125.40   68
           Fredrik Björklund        68.36    73   102    76  194.16   68
           Daniel Nordström         61.57    49   103    53  256.13   64
           Johan Gunnarsson         96.43    80   105    80  352.56

       67  Malungs OK Skogsmårdar Lag 2
           Niklas Eriksson          54.29    37   103    22   54.29   37
           Jonas Birgerson          55.56    22   101    36  110.25   23
           Jörgen Sigfrids          72.01    78   104    83  182.26   56
           Johan Kyhlberg           91.14    88   102    94  273.40   72
           Alf Nordanbro            83.25    72   105    72  357.05

       68  OK Hällen Lag 3
           Martin Hultman           62.45    76   103    57   62.45   76
           Peter Öberg              54.24    17   104    27  117.09   47
           Martin Engström          77.24    88   102    88  194.33   69
           Robert Karlsson          77.22    79   101    91  271.55   71
           Magnus Andersson         85.43    76   105    76  357.38

       69  OK Tisaren Lag 2
           Håkan Carlsson           53.53    28   104    22   53.53   28
           Johan Ryno               69.41    80   102    78  123.34   67
           Anders Borg              75.36    86   101    90  199.10   75
           Fredrik Retelius         74.54    77   103    85  274.04   73
           Ivan Forsgren            84.36    75   105    75  358.40

       70  Södertälje/Nykvarn Lag 6
           Gustav Hedin             66.15    85   102    72   66.15   85
           Magnus Sterner           67.30    75   103    69  133.45   82
           Håkan Malmström          58.52    42   104    46  192.37   63
           S-E Spjuth               70.54    70   101    87  263.31   67
           Per Spjuth               96.16    79   105    79  359.47

       71  Järla IF OK Lag 2
           Fredrik Trahn            59.21    67   104    50   59.21   67
           Erik Mattsson            74.19    92   103    83  133.40   81
           Dan Engberg              66.52    68   101    77  200.32   76
           Anders Platt             81.09    82   102    91  281.41   76
           Leif Rogell              79.35    60   105    60  361.16

       72  Linköpings OK Lag 4
           Erik Backteman           65.03    82   101    73   65.03   82
           Åke Ljunggren            65.03    68   102    69  130.06   77
           Henrik Pettersson        65.03    64   104    69  195.09   70
           Marcus Henriksson        85.54    85   103    96  281.03   75
           David Engström          104.18    85   105    85  385.21

     Följande lag har löpare med i omstart. Det innebär att de hamnar efter
     alla lag som genomfört kavlen normalt. Slutresultatet är baserat på
     den tid alla löpare i laget tillsammans tillbringat på banan.


       73  Katrineholm / Vingåker Lag 1
           Calle Gerdtman           69.00    90   101    84   69.00   90
           Olle Gerdtman            69.00    78   103    71  138.00   87
           Rikard Borg              69.00    74   104    76  207.00   80
           Sebastian Eriksson       69.00    66   102    77  276.00   74
           Johan Malmkvist          77.24    51   105    51  357.24

       74  Björkfors GoIF/Kisa SK
           Thomas Andersson         77.34    98   101    92   77.34   98
           Jan Johansson            70.27    83   102    80  148.01   92
           Pontus Holm              69.24    75   103    73  217.25   85
           Andreas Björklund        67.45    64   104    74  285.10   80
           Jonas Bengtsson          77.11    49   105    49  362.21

       75  Tumba-Mälarhöjden OK Lag 2
           Linus Rispling           66.25    86   101    76   66.25   86
           Anders Käll              79.35    95   102    90  146.00   91
           Thomas Eriksson          71.41    77   103    80  217.41   86
           Conny Axelsson           69.19    68   104    78  287.00   83
           Per Samuelsson           77.03    48   105    48  364.03

       76  Finspångs SOK
           Gunnar Nilsson           58.32    62   102    53   58.32   62
           Olle Larsson             73.38    90   104    87  132.10   80
           Björn Axelsson           60.35    47   101    58  192.45   64
           André Stensson           95.13    89   103    97  287.58   84
           Anders Jönsson           77.26    52   105    52  365.24

       77  OK Denseln Lag 2
           Albert Mollén            77.28    97   103    89   77.28   97
           Per Kempe                67.23    74   104    72  144.51   90
           Christian Enberg         64.56    63   101    72  209.47   83
           Mattias Ericsson         74.13    76   102    85  284.00   78
           Rickard Lindkvist        82.27    68   105    68  366.27

       78  Västerås SOK Lag 4
           Ulf Jonsson              78.56   101   104    89   78.56  101
           Per Andersson            70.35    84   103    77  149.31   95
           Andreas Johannesson      73.59    81   102    83  223.30   89
           Mats Thulin              62.04    50   101    64  285.34   81
           Patrik Widerdal          82.40    69   105    69  368.14

       79  Skarpnäcks OL
           Bengt Langels            55.41    46   101    34   55.41   46
           Niclas Behrenfeldt       65.41    70   102    70  121.22   61
           Joel Ahlqvist            74.48    83   103    84  196.10   71
           Malte Guteland           88.26    86   104    96  284.36   79
           Per-Johan Josefsson      96.55    81   105    81  381.31

       80  Eskilstunafors OL
           Jesper Lexell            57.22    55   101    46   57.22   55
           Oskar Larsson            74.06    91   102    84  131.28   78
           Olle Bergman             77.35    89   103    90  209.03   82
           Andreas Mathisen         90.57    87   104    98  300.00   86
           Urban Risberg            82.46    70   105    70  382.46

       81  OK Milan
           Klas Larsson             61.16    71   103    48   61.16   71
           Anders Eriksson          81.33    96   101    95  142.49   89
           Anders Larsson           81.11    92   102    92  224.00   91
           Tobias Persson           82.00    83   104    92  306.00   87
           Robert Andersson         77.26    52   105    52  383.26

       82  OK Denseln Lag 3
           Erik Ivarsson Sandberg   67.59    89   104    75   67.59   89
           Thomas Lilja             69.41    80   101    86  137.40   86
           Erik Johansson           70.25    76   102    79  208.05   81
           Mattias E Petersson      78.22    80   103    91  286.27   82
           Karl Mollén             104.13    84   105    84  390.40

       83  Vallentuna/Össeby OL
           Lars Ekman               69.20    91   101    85   69.20   91
           Stefan Andersson         91.42   100   102    95  161.02  100
           Mats Johansson           73.58    80   103    82  235.00   93
           Björn Almgren            73.00    75   104    86  308.00   88
           Kent Lundvall            87.00    77   105    77  395.00

       84  Tjällmo-Godegårds OK Lag 2
           Linus Åberg              84.59   102   103    94   84.59  102
           Jonatan Francén          69.53    82   104    79  154.52   97
           Jimmy Berglund           68.12    72   102    75  223.04   88
           James Melander           72.00    73   101    88  295.04   85
           Thorbjörn Gustafsson    103.05    83   105    83  398.09

       85  IFK Hedemora OK Lag 2
           David Berg               72.29    95   101    89   72.29   95
           Mats Berg                87.38    99   102    93  160.07   99
           Hampus Möller            89.52    95   104    97  249.59   94
           Roland Josefsson         76.11    78   103    88  326.10   89
           Anders Back              82.03    67   105    67  408.13

           Linköpings OK Lag 2
           Tobias Kjell             54.09    32   103    17   54.09   32
           Jonas Svennestam         59.19    47   102    55  113.28   38
           Henrik Eriksson          56.32    32   104    39  170.00   33
           Sören Nilsson-Påledal    56.32    33   101    42  226.32   31
           Felstämplat

           Snättringe SK
           Johan Hasselmark         50.50    11   102    11   50.50   11
           Jonas Nyman              72.01    89   104    83  122.51   66
           Peter Granath            58.29    41   101    51  181.20   54
           Anders Bergmark          70.57    71   103    79  252.17   57
           Felstämplat

           OK TOR Lag 2
           Magnus Larsson           78.38   100   102    89   78.38  100
           Stefan Johansson         79.22    94   103    93  158.00   98
           Kari Talltjärn           62.08    54   104    56  220.08   87
           Pontus Ahonen           119.13    90   101    98  339.21   90
           Felstämplat

           Tamperen Pyrintö Lag 2
           Hannu Saarijärvi         56.30    50   104    37   56.30   50
           Sami Takaluoma           59.46    49   101    54  116.16   44
           Pekka Itävvo             61.21    49   102    61  177.37   45
           Erno  Pakkala            63.04    53   103    59  240.41   48
           Ej start

           Hagaby GOIF Lag 2
           Jonas Allared            70.15    93   103    76   70.15   93
           Filip Dahlgren           67.16    73   101    79  137.31   85
           Claus Bobach             75.30    85   102    87  213.01   84
           Johan Eriksson           69.12    67   104    77  282.13   77
           Ej start

           Rånäs OK Lag 2
           Magnus Ohlin             67.31    88   104    73   67.31   88
           Roger Andersson          70.55    86   103    78  138.26   88
           Anders Ohlin             67.45    71   101    82  206.11   79
           Felstämplat

           Sundbybergs IK Lag 3
           Anders Florell           66.45    87   104    71   66.45   87
           Mikael Holmström         82.30    97   101    96  149.15   94
           Jan Kihl                 74.38    82   102    86  223.53   90
           Utgått

           OK Roxen Lag 2
           Erik Helander            57.15    54   102    41   57.15   54
           Johan Carlsson           95.18   101   103    98  152.33   96
           Anders Lillieström       77.37    90   101    93  230.10   92
           Utgått

           Tumba-Mälarhöjden OK Lag 3
           Kenneth Näslund         103.07   104   102    96  103.07  104
           Fredrik Huldt            86.09    98   104    95  189.16  102
           Mikael Hansson           83.57    94   101    97  273.13   96
           Utgått

           IFK Lidingö SOK Lag 3
           Mikael Jansson           60.06    69   101    57   60.06   69
           Andrew Quin              61.30    55   104    52  121.36   62
           Martin Terry             57.44    37   103    35  179.20   49
           Ej start

           Stora Tuna IK Lag 2
           Thomas Norgren           65.39    83   103    65   65.39   83
           Andreas Persson          56.00    24   101    38  121.39   63
           Clas Eriksson           130.46    96   102    97  252.25   95
           Ej start

           Tullinge SK Lag 3
           Per Wollbrand            61.21    72   103    49   61.21   72
           Lars Sjöberg             58.16    42   104    44  119.37   55
           Felstämplat

           OK Motala/Motala AIF Lag 2
           Emil Svensson            76.47    96   104    88   76.47   96
           Fredrik Korall           71.45    87   102    81  148.32   93
           Felstämplat

           Leksands OK Lag 2
           Sven Olsson              51.22    18   104    14   51.22   18
           Daniel Kaipe             57.26    37   102    42  108.48   19
           Ej start

           SK Pohjantahti Oulu Lag 2
           Timo Joensuu             53.39    27   102    21   53.39   27
           Karri Mustonen           56.55    32   101    44  110.34   26
           Ej start

           Oppsal / Nydalens SK Lag 2
           Knut PÅstebål            85.16   103   103    95   85.16  103
           Knut AAlde               79.09    93   104    90  164.25  101
           Ej start

           Rånäs OK Lag 4
           Jörhen Åhman             78.23    99   103    92   78.23   99
           Felstämplat

           VB OL Lag 2
           Lars Nordqvist           57.25    56   101    47   57.25   56
           Utgått

           KFUM Örebro Orientering Lag 4
           Daniel Gustavsson        70.07    92   103    74   70.07   92
           Utgått

           Rånäs OK Lag 3
           Felstämplat

           Katrineholms OK Lag 1
           Felstämplat

           OK Hällen Lag 4
           Felstämplat

           Täby Orienteringsklubb Lag 2
           Felstämplat

           Hämeenlinnan Suunnist. Lag 2
           Ej start

           Bäckelagets SK Lag 2
           Ej start

                           R E S U L T A T L I S T A
     KOLMÅRDSKAVLEN                      03-03-30
     ========================================================================
     D17                      79 anmälda lag  3 sträckor  3 sträckor gafflade
     ========================================================================
     Plac                         Sträck- Sträck- Ban-  Ban-  Växl- Växl-
                                  tid     plac.   alt.  plac  tid   plac

        1  OK Linné
           Rebecka Östberg          44.04     2   203     2   44.04    2
           Annika Billstam          45.28     2   202     3   89.32    2
           Lina Bäckström           44.34     2   201     3  134.06

        2  Tamperen Pyrintö Lag 1
           Satu Vesalainen          44.29     7   201     1   44.29    7
           Maria Rantala            44.54     1   203    11   89.23    1
           Heidi Haapasalo          45.41     6   202     4  135.04

        3  IFK Lidingö SOK Lag 1
           Emma Dahlstedt           48.36    16   201     6   48.36   16
           Elisabeth Hansson        48.46     7   202     6   97.22    8
           Riina Kuuselo            44.14     1   203     3  141.36

        4  Bäckelagets SK Lag 1
           Lene Moe                 44.31     9   203     9   44.31    9
           Elin Bjerva              52.55    21   201    18   97.26   10
           Anne M Havskeri          44.54     3   202     1  142.20

        5  IK Hakarpspojkarna Lag 1
           Carolin Jonasson         45.26    12   201     4   45.26   12
           Lena Eliasson            51.57    18   202    11   97.23    9
           Anette Granstedt         45.04     5   203    12  142.27

        6  Pargas IF Lag 1
           Ingela Mattsson          47.43    15   203    17   47.43   15
           Åsa Bengtsson            50.22    10   201    10   98.05   11
           Yvonne Gunell            45.00     4   202     2  143.05

        7  Södertälje/Nykvarn Lag 1
           Katarina Borg            44.02     1   203     1   44.02    1
           Anna Lampinen            47.38     5   202     5   91.40    3
           Maria Kleijn             52.04    12   201    16  143.44

        8  Tullinge SK Lag 2
           Maria Pettersson         44.29     7   203     8   44.29    7
           Sara Lundblad            51.10    13   201    12   95.39    7
           Sofia Karlsson           53.59    19   202    23  149.38

        9  Vehkalahden Veikut Lag 1
           Anni-Maija Fincke        44.14     3   203     3   44.14    3
           Riikka Kivelä            51.20    17   202    10   95.34    6
           Leena-Maija Harju        54.21    20   201    24  149.55

       10  KFUM Örebro Orientering Lag 1
           Anette Carlsson          44.16     4   203     5   44.16    4
           Emma Arlebo              51.11    14   202     9   95.27    5
           Maria Magnusson          55.03    24   201    28  150.30

       11  Tullinge SK Lag 1
           Yvonne Andersson         53.58    34   201    22   53.58   34
           Tina Olm-Junegard        47.02     3   203    14  101.00   14
           Anna Ställberg           50.01     8   202     7  151.01

       12  IK Hakarpspojkarna Lag 2
           Anna Rosjö               44.21     5   203     6   44.21    5
           Eva Stålstad             51.03    12   202     8   95.24    4
           Emelie Eklöf             55.49    25   201    30  151.13

       13  Linköpings OK Lag 1
           Anna-Stina Påledal       52.09    25   202    14   52.09   25
           Charlotta Blom           49.45     9   201     9  101.54   15
           Malin Jonsson            51.13     9   203    24  153.07

       14  Järla IF OK
           Elin Andersson-Skantze   44.27     6   203     7   44.27    6
           Karin Ekholm             54.05    26   201    23   98.32   13
           Karin Sörensen           55.02    23   202    24  153.34

       15  Bäckelagets SK Lag 2
           Marte Balchen            57.32    43   202    34   57.32   43
           Anne Marie Balchen       47.21     4   203    16  104.53   19
           Birte Riddervold         51.59    11   201    15  156.52

       16  Söders Sol-Tyresö Lag 2
           Anna Larsson             52.50    28   202    18   52.50   28
           Anna Svensson            50.41    11   201    11  103.31   16
           Anna Johansson           53.26    17   203    31  156.57

       17  OK Denseln Lag 1
           Nina Karlsson            52.03    23   202    12   52.03   23
           Anneli Berggren          54.20    27   203    34  106.23   24
           Charlotte Lindkvist      52.20    14   201    17  158.43

       18  SK Pohjantahti Oulu Lag 1
           Paula Haapakoski         44.33    10   201     2   44.33   10
           Sofia Haajanen           62.05    46   202    47  106.38   25
           Minna Viirilmaa          52.45    15   203    28  159.23

       19  Linköpings OK Lag 2
           Madeleine Ölvfingsson    47.14    14   203    15   47.14   14
           Maria Olofsson           51.17    15   201    13   98.31   12
           Katarina Lidén           61.45    38   202    45  160.16

       20  IF Thor Lag 1
           Jenny Eriksson           46.56    13   203    13   46.56   13
           Petra Halvarsson         60.24    42   201    35  107.20   28
           Johanna Svensson         53.12    16   202    21  160.32

       21  OK Hällen Lag 1
           Sofia Andersson          48.52    18   201     8   48.52   18
           Elin Hultman             59.11    40   203    44  108.03   31
           Emma Öberg               53.52    18   202    22  161.55

       22  Södertälje/Nykvarn Lag 2
           Juliette Soulard         48.44    17   201     7   48.44   17
           Ingela Pettersson        56.49    34   202    33  105.33   22
           Eva-Lena Eriksson        57.04    28   203    41  162.37

       23  Paimon Rasti
           Annamaria Väli-Klemelä   52.19    26   202    15   52.19   26
           Heli Lyytikänen          55.37    31   203    37  107.56   29
           Eija Sipponen            54.43    21   201    25  162.39

       24  IF Thor Lag 2
           Lena Westerlund          56.09    35   202    26   56.09   35
           Elisabeth Nilsson        52.30    19   203    27  108.39   32
           Annika Ridell            54.49    22   201    27  163.28

       25  OK Tisaren Lag 1
           Carina Lauri             52.19    26   202    15   52.19   26
           Malin Sand               51.17    15   201    13  103.36   17
           Helena Andersson         59.59    34   203    47  163.35

       25  Leksands OK
           Caroline Kapie           52.06    24   202    13   52.06   24
           Lena Nilsson             53.06    23   201    19  105.12   21
           Lotta Sander             58.23    30   203    42  163.35

       27  Sundbybergs IK Lag 1
           Eleonor Samuelsson       57.36    45   202    37   57.36   45
           Anna Falk                59.43    41   203    45  117.19   39
           Annicka Lundström        47.23     7   201     5  164.42

       28  Tullinge SK Lag 3
           Anna-Karin Sundqvist     52.53    29   202    19   52.53   29
           Caroline Wilbois         55.09    30   203    36  108.02   30
           Kerstin Imark            57.36    29   201    33  165.38

       29  IFK Hedemora OK Lag 1
           Rachael Elder            53.45    32   201    20   53.45   32
           Kristin Backåkers        53.06    23   203    29  106.51   27
           Linda Sjögren            59.17    32   202    40  166.08

       30  IFK Lidingö SOK Lag 2
           Emma Tarandi             56.29    39   202    32   56.29   39
           Eva Hallsten             48.26     6   203    18  104.55   20
           Sonia Rodiére            61.39    37   201    41  166.34

       31  IK Hakarpspojkarna Lag 3
           Marie-Louise Sköld       57.55    46   202    38   57.55   46
           Helena Sönsteröd         58.46    39   201    34  116.41   38
           Hanna Palm               51.38    10   203    25  168.19

       32  Hedemora / Hedströmmen Lag 3
           Anna Haglund             44.34    11   203    10   44.34   11
           Linda Carlsson           61.12    44   202    44  105.46   23
           Karin Josefsson          70.29    46   201    49  176.15

       33  Linköpings OK Lag 3
           Linnea Kjell             72.00    66   201    53   72.00   66
           Johanna Östlin           49.14     8   203    20  121.14   43
           Lin Eriksson             56.22    27   202    30  177.36

       34  Pargas IF Lag 2
           Linnea Biström           66.25    58   201    44   66.25   58
           Sanna Taina              55.08    29   203    35  121.33   44
           Sanna Nymalm             56.05    26   202    25  177.38

       35  Tumba-Mälarhöjden OK Lag 1
           Sanna Öhman              57.34    44   202    36   57.34   44
           Karin Skogholm           53.52    25   203    33  111.26   33
           Diana Sarmiala           66.31    41   201    45  177.57

       36  Täby Orienteringsklubb Lag 1
           Elin Björkman            62.08    54   203    51   62.08   54
           Lena Wallen              55.37    31   201    29  117.45   40
           Maira von Schmalensee    61.56    39   202    46  179.41

       37  Västerås SOK
           Anna Thomasdotter        60.26    48   201    36   60.26   48
           Elin Johansson           58.39    38   202    39  119.05   42
           Eva Ode                  61.10    36   203    49  180.15

       38  Tullinge SK Lag 4
           Åsa Johansson            60.49    50   202    43   60.49   50
           Caroline Eriksson        57.11    36   201    32  118.00   41
           Maria Kleist             67.06    42   203    55  185.06

       39  Vehkalahden Veikut Lag 2
           Reetta Lakanen           56.24    38   202    31   56.24   38
           Veera Posti              70.46    53   201    50  127.10   49
           Sini Turvunen            58.45    31   203    43  185.55

       40  Tjällmo-Godegårds OK Lag 1
           Anna-Lotta Irevall       69.59    61   201    48   69.59   61
           Lena Ström               56.12    33   202    27  126.11   47
           Kristin Carlsson         59.47    33   203    46  185.58

       41  IFK Lidingö SOK Lag 3
           Lisa Arniece             50.24    21   203    22   50.24   21
           Annica Jansson           61.23    45   201    39  111.47   34
           Anna Tarandi             75.04    51   202    58  186.51

       42  OK Tisaren Lag 2
           Julia Larsson            56.43    40   203    38   56.43   40
           Marlena Jansson          57.32    37   202    34  114.15   36
           Malin Yngström           79.40    58   201    60  193.55

       43  Boxholm-Mjölby OL
           Sofie Larsson            82.14    73   201    63   82.14   73
           Mia Lindberg             52.34    20   202    17  134.48   55
           Johanna Lindberg         60.34    35   203    48  195.22

       44  KFUM Örebro Orientering Lag 2
           Madelene Nicolas         69.16    60   201    47   69.16   60
           Lina Larsson             79.39    64   202    66  148.55   65
           Birgitta Arlebo          52.08    13   203    26  201.03

       45  Rånäs OK
           Charlotta Högberg        56.20    37   202    29   56.20   37
           Ninni Bjärrenholt        71.45    57   201    51  128.05   51
           Anki Pousette            73.17    48   203    64  201.22

       46  IK Hakarpspojkarna Lag 4
           Elin Gustavsson          59.19    47   202    41   59.19   47
           Anna Telyakivic          67.24    50   203    56  126.43   48
           Anna Stålstad            75.37    53   201    58  202.20

       47  Delta /Lappeen Riento
           Paula Porkka             71.54    65   201    52   71.54   65
           Laura Häsa               65.06    49   203    54  137.00   56
           Tuula Forsmanù           71.06    47   202    52  208.06

       48  Södertälje/Nykvarn Lag 3
           Frida Engqvist-Norman    74.46    70   202    57   74.46   70
           Malena Andén             69.12    52   203    60  143.58   62
           Sofia Heldt              64.14    40   201    43  208.12

       49  OK Denseln Lag 2
           Anna Andersson           53.08    30   203    30   53.08   30
           Johanna Pettersson       76.15    61   201    59  129.23   52
           Malin Petersson          79.37    57   202    65  209.00

       50  Täby Orienteringsklubb Lag 2
           Cecilia Stenfalk         60.52    51   201    38   60.52   51
           Ida Pettersson           78.08    63   203    67  139.00   57
           Eva Herbert              70.09    45   202    50  209.09

       51  OK Milan Lag 1
           Malin Jakobsson          56.57    42   201    31   56.57   42
           Zarah Löf-Öhlin          71.06    55   202    52  128.03   50
           Ingela Kälvedahl         81.54    59   203    68  209.57

       52  Snättringe SK
           Sofia Persson            61.23    52   201    39   61.23   52
           Elin Svensson            71.08    56   203    63  132.31   54
           Therese Persson          78.17    56   202    64  210.48

       53  Finspångs SOK
           Karin Josefsson          62.00    53   203    50   62.00   53
           Carina Jönsson           77.26    62   202    63  139.26   58
           Barbara Svensson         73.20    49   201    55  212.46

       54  Tullinge SK Lag 5
           Barbro Lönnkvist         50.40    22   203    23   50.40   22
           Lina Ehn                 72.32    59   202    56  123.12   45
           Matilda Thorsson         91.35    64   201    67  214.47

       55  OK Ravinen
           Sara olsson              62.21    55   203    52   62.21   55
           Gabriella Varga          62.57    48   201    42  125.18   46
           Helena Rangert           90.15    63   202    70  215.33

       56  Skarpnäcks OL
           Anna Larsson             68.59    59   201    46   68.59   59
           Anna Svensson            72.00    58   202    55  140.59   59
           Anna Johansson           74.40    50   203    65  215.39

       57  Sundbybergs IK Lag 2
           Eva Dahl                 49.54    20   203    21   49.54   20
           Caroline Westbom         92.56    70   201    68  142.50   61
           Madelene Bjernulf        75.21    52   202    59  218.11

       58  Södertälje/Nykvarn Lag 4
           Monica Hatlen            56.47    41   203    39   56.47   41
           Kerstin Frenkner         85.46    68   201    66  142.33   60
           Anita Wehlin             75.39    54   202    61  218.12

       59  Tjalve Orientering
           Hillevi Luks             70.09    63   202    50   70.09   63
           Sofie Dahlberg           82.19    66   201    64  152.28   67
           Petra Andersson          67.37    43   203    57  220.05

       60  Tumba-Mälarhöjden OK Lag 2
           Maria Ryman              72.13    67   201    54   72.13   67
           Emelie Axelsson          84.16    67   202    67  156.29   69
           Maria Mikaelsson         67.53    44   203    58  224.22

       61  OK Roxen
           Therese Nyström          81.43    72   201    62   81.43   72
           Cecilia Kleist           68.37    51   203    59  150.20   66
           Linda Nyström            77.22    55   202    62  227.42

       62  Katrineholms OK Lag 1
           Christine Winther        73.50    68   201    56   73.50   68
           Johanna Karlsson         70.50    54   203    62  144.40   63
           Sofia Magnell            86.49    62   202    69  231.29

       63  Motala Aif OL
           Anna Korall              70.01    62   203    61   70.01   62
           Sofie Svensson           75.38    60   202    60  145.39   64
           Petra Korall             96.58    65   201    69  242.37

       64  Norrköpings AIS
           Fia Andersson            74.20    69   201    57   74.20   69
           Charlotta Wengelin       86.08    69   202    68  160.28   70
           Therese Karlsson         84.18    60   203    69  244.46

       65  OK Måsen
           Linnea Skantz           101.26    74   202    72  101.26   74
           Sofie Bergendahl         62.51    47   203    53  164.17   71
           Johanna Ragvald          84.30    61   201    65  248.47

           Tjällmo-Godegårds OK Lag 2
           Stina Åberg              76.02    71   203    66   76.02   71
           Anna Alsteryd            93.50    71   202    71  169.52   72
           Felstämplat

           Linköpings OK Lag 4
           Annika Pettersson        56.12    36   202    27   56.12   36
           Kristina Ljunggren       57.03    35   203    40  113.15   35
           Utgått

           Tamperen Pyrintö Lag 2
           Saila Kinni              49.03    19   203    19   49.03   19
           Heli Savonen             54.46    28   201    26  103.49   18
           Ej start

           Oppsal Orientering
           Jorid Flatekval          53.47    33   201    21   53.47   33
           Helena Axelsson          53.02    22   202    20  106.49   26
           Ej start

           SK Pohjantahti Oulu Lag 2
           Haidi Rohikkala          53.43    31   203    32   53.43   31
           Kaisa Lahtto             60.39    43   202    42  114.22   37
           Ej start

           OK Hällen Lag 3
           Sofia Josefsson         909.04    75   203    70  909.04   75
           Lisa Walther            -776.5     0   202     0  132.10   53
           Ej start

           OK Hällen Lag 2
           Charlotte Gustafsson     71.52    64   202    54   71.52   64
           Ingela Hagfalk           81.08    65   201    61  153.00   68
           Ej start

           Hagaby GOIF
           Amelie Wallenhammar      60.44    49   201    37   60.44   49
           Ej start

           OK Milan Lag 2
           Helena Eriksson          65.34    56   202    48   65.34   56
           Ej start

           Eskilstunafors OL
           Anna Johansson           66.11    57   202    49   66.11   57
           Ej start

           IFK Moras OK
           Felstämplat

           Söders Sol-Tyresö Lag 1
           Felstämplat

           IFK Hedemora OK Lag 2
           Ej start

           Katrineholms OK Lag 2
           Ej start

                           R E S U L T A T L I S T A
     KOLMÅRDSKAVLEN                      03-03-30
     ========================================================================
     H16                      29 anmälda lag  3 sträckor  2 sträckor gafflade
     ========================================================================
     Plac                         Sträck- Sträck- Ban-  Ban-  Växl- Växl-
                                  tid     plac.   alt.  plac  tid   plac

        1  Nyköpings OK Lag 2
           Tomas Reibring           33.11     2   901     1   33.11    2
           Oscar Arman              23.57     1   701     1   57.08    1
           Erik Blomberg            38.40     4   902     3   95.48

        2  OK Tisaren
           Daniel Attås             33.09     1   902     1   33.09    1
           Linus Lauri              28.45    12   701    12   61.54    5
           Johan Aronsson           36.02     1   901     5   97.56
           Erik Lissel              30.56    17   701    17  Str.  2
           Andreas Johansson        36.15    29   701    29  Str.  2

        3  OK Klemmingen
           Max Andersson            33.17     3   901     2   33.17    3
           Joel Hellsten            27.28    10   701    10   60.45    2
           Niklas Hallebro          40.45     7   902     6  101.30

        4  IFK Lidingö SOK
           Peter Edlund             35.08     5   901     3   35.08    5
           Simon Mattus             26.10     4   701     4   61.18    4
           Anders Tarandi           41.37     9   902     8  103.32
           Johan Lindström          26.55     7   701     7  Str.  2

        5  Järla IF OK
           Kalle Andersson          42.53    20   902    15   42.53   20
           Jonas Larsson            24.29     2   701     2   67.22   10
           Erik Boström             38.22     3   901    13  105.44

        6  Söders Sol-Tyresö Lag 1
           Rasmus Dahlström         42.58    21   902    16   42.58   21
           Dominique Egli           24.45     3   701     3   67.43   11
           Viktor Norell            41.02     8   901    16  108.45

        6  Tullinge SK
           Olle Karlsson            36.40    10   901     9   36.40   10
           Martin Nyström           28.37    11   701    11   65.17    6
           Anders Ohlsson           43.28    13   902    18  108.45

        8  Tjällmo-Godegårds OK
           Hjalmar Hurtig           42.24    18   902    11   42.24   18
           Arvid Pettersson         26.58     8   701     8   69.22   14
           Andreas Carlsson         39.33     5   901    14  108.55

        9  Västerås SOK Lag 1
           Jonathan Rosendahl       38.59    13   902     4   38.59   13
           Anders Olby              26.20     5   701     5   65.19    7
           Simon Lundberg           45.12    14   901    17  110.31

       10  Eskilstunafors OL
           Henning Onsbring-Gustaf  42.41    19   902    14   42.41   19
           Emil Hyttinen            30.57    18   701    18   73.38   17
           Björn Löfroth            37.01     2   901    10  110.39

       11  Skarpn./Bromma/Haninge
           Christoffer Eskilsson    43.53    22   902    19   43.53   22
           Edvin Lindmark           31.29    19   701    19   75.22   18
           Henrik Berg              39.50     6   901    15  115.12

       12  Boxholm-Mjölby OL
           Mattias Andersson        37.33    12   901    12   37.33   12
           Carl Edin                30.50    16   701    16   68.23   12
           Emil Tengvall            49.55    17   902    21  118.18

       13  OK Milan Lag 2
           Niklas Krantz            36.19     7   901     6   36.19    7
           Tom Koreakoski           29.32    14   701    14   65.51    9
           Oskar Jakobsson          53.38    19   902    22  119.29

       14  Nyköpings OK Lag 1
           Erik Pettersson          42.18    17   902    10   42.18   17
           Per Pettersson           34.09    22   701    22   76.27   20
           Alexander Tholander      49.36    16   901    18  126.03
           Filippa Arman            43.56    35   701    35  Str.  2

       15  OK Hällen
           Emil Corell              42.17    16   902     9   42.17   16
           Tommy Söderberg          27.15     9   701     9   69.32   16
           Adam Engström            57.33    20   901    22  127.05

       16  Snättringe SK
           Mikael Nilsson           41.05    15   902     7   41.05   15
           Edvin Mellergård         37.32    30   701    30   78.37   21
           William Blomqvist        52.10    18   901    19  130.47

       17  Rånäs OK
           Glenn Karlsson           52.30    23   901    20   52.30   23
           Erik Nordström           35.32    26   701    26   88.02   23
           Johannes Eklund          48.10    15   902    20  136.12
           Per Andersson            35.39    28   701    28  Str.  2

       18  KFUM Örebro Orientering
           Lars Larsson             36.23     8   901     7   36.23    8
           Lars Svensson            40.01    34   701    34   76.24   19
           Lars Johansson           64.34    23   902    25  140.58

       19  OK Djerf
           Patrik Eriksson          62.57    26   901    24   62.57   26
           Robin Nilsson            35.30    25   701    25   98.27   26
           Håkan Pettersson         42.33    10   902    12  141.00

       20  OK Roxen/Stjärnorps SK
           Måns Larsson             63.22    27   901    25   63.22   27
           Oskar Träff              35.08    24   701    24   98.30   27
           Martin Axen              43.00    12   902    17  141.30
           Andes Bjärnlid           39.30    33   701    33  Str.  2

       21  Linköpings OK
           Anton Östlin             36.30     9   901     8   36.30    9
           Christoffer Wåhlander    32.52    20   701    20   69.22   14
           Joakim Tosteberg         72.54    24   902    26  142.16
           Emil Sandgren            38.45    32   701    32  Str.  2

       22  Söders Sol-Tyresö Lag 2
           Robert Forsstedt         52.32    24   901    21   52.32   24
           Daniel Körling           32.59    21   701    21   85.31   22
           Martin Lundholm          58.21    22   902    24  143.52

       23  Gamleby OK
           Björn Johansson          60.38    25   901    23   60.38   25
           Henrik Johansson         34.59    23   701    23   95.37   25
           Lars Persson             58.03    21   902    23  153.40
           Rickard Ingesson         38.29    31   701    31  Str.  2

       24  SOIK Hellas
           David Andersson          72.16    28   901    26   72.16   28
           Roland Eklund            57.09    36   701    36  129.25   28
           Johan Lindholm           42.34    11   902    13  171.59

           Västerås SOK Lag 2
           Jonas Törnå              35.11     6   901     4   35.11    6
           Patrik Holm              30.25    15   701    15   65.36    8
           Felstämplat

           OK Milan Lag 1
           Emil Johansson           40.21    14   902     5   40.21   14
           Lovisa Berg              28.53    13   701    13   69.14   13
           Felstämplat

           Arboga OK
           Lars Larsson             37.21    11   901    11   37.21   11
           Lars Johansson           58.01    37   701    37   95.22   24
           Felstämplat

           Södertälje/Nykvarn
           Niklas Serrander         34.41     4   902     2   34.41    4
           Lars Larsson             26.36     6   701     6   61.17    3
           Utgått

           Kristinehamns OK
           Ej start

                            R E S U L T A T L I S T A
     KOLMÅRDSKAVLEN                      03-03-30
     ========================================================================
     D16                      17 anmälda lag  3 sträckor  2 sträckor gafflade
     ========================================================================
     Plac                         Sträck- Sträck- Ban-  Ban-  Växl- Växl-
                                  tid     plac.   alt.  plac  tid   plac

        1  Hagaby GOIF
           Kajsa Axin               43.12     4   801     3   43.12    4
           Elisabeth Johansson      39.39    12   702    12   82.51    3
           Karin Persson            39.49     2   802     2  122.40

        2  Linköpings OK Lag 1
           Amanda Almén             43.02     3   801     2   43.02    3
           Stina Boberg             45.00    16   702    16   88.02    6
           Fredrika Vångell         35.51     1   802     1  123.53
           Emma Backteman           45.05    24   702    24  Str.  2
           Elin Lindström           45.05    24   702     0  Str.  2

        3  OK Denseln
           Märta Mollén             38.49     1   801     1   38.49    1
           Frida Johnsson           39.19    11   702    11   78.08    1
           Angelica Hägglöf         46.00     4   802     5  124.08
           Catrin Pettersson        39.40    13   702    13  Str.  2

        4  Linköpings OK Lag 2
           Lisa Skullman            49.42     7   802     8   49.42    7
           Malin Carlsson           33.07     1   702     1   82.49    2
           Matilda Österberg        47.55     5   801     5  130.44

        5  OK Djerf
           Erika Bäck               52.20     8   801     9   52.20    8
           Linda Nilsson            35.46     2   702     2   88.06    7
           Maria Brodin             49.14     7   802     7  137.20

        6  Skarpnäcks OL
           Kristina Lagels          52.21     9   802     9   52.21    9
           Maria Kolk               35.51     3   702     3   88.12    8
           Maja Westman             50.14     9   801     8  138.26
           Karin Kolk               35.56     4   702     4  Str.  2

        7  Boxholm-Mjölby OL
           Anna Nilsson             57.28    10   801    11   57.28   10
           Britta Norén             36.14     5   702     5   93.42   10
           Josefin Lindberg         44.47     3   802     4  138.29

        8  Södertälje/Nykvarn
           Jennie Kollberg          58.20    11   801    12   58.20   11
           Johanna Sandberg         36.58     7   702     7   95.18   11
           Lotta Hallberg           53.01    10   802    10  148.19
           Emma Fridh               37.20     9   702     9  Str.  2

        9  Snättringe SK
           Anna Tiderman            42.50     2   802     3   42.50    2
           Lisa Johansson           45.41    17   702    17   88.31    9
           Marie Bjursäter          59.50    12   801    14  148.21

       10  Tumba-Mälarhöjden OK
           Jenny Asztalos           62.41    14   802    11   62.41   14
           Eva Englid               37.16     8   702     8   99.57   12
           Emma Englid              53.22    11   801    10  153.19

       11  Tjalve Orientering
           Ulrika Franson           63.42    15   802    12   63.42   15
           Karin Axi                40.06    15   702    15  103.48   14
           Sara Dahlberg            49.51     8   801     7  153.39

       12  KFUM Örebro Orientering
           Petra Eriksson           66.00    16   802    13   66.00   16
           Karin Björklund          50.57    18   702    18  116.57   16
           Caroline Nicolas         48.24     6   801     6  165.21

           OK Hällen
           Ida Hedman               47.05     6   802     6   47.05    6
           Camilla Johansson        36.26     6   702     6   83.31    4
           Felstämplat

           Tullinge SK
           Linn Pettersson          45.58     5   801     4   45.58    5
           Frida Ström              39.05    10   702    10   85.03    5
           Felstämplat

           Västerås SOK
           Helena Lindquist         60.21    13   801    15   60.21   13
           Malin Welen              39.58    14   702    14  100.19   13
           Utgått

           OK Milan
           Anna Larsson             58.50    12   801    13   58.50   12
           Anna Svensson            58.00    19   702    19  116.50   15
           Utgått

           OK Milan/Lindebygdens Lag 2
           Anna Larsson             74.29    17   801    16   74.29   17
           Ej start

                            R E S U L T A T L I S T A
     KOLMÅRDSKAVLEN                      03-03-30
     ========================================================================
     H14                      21 anmälda lag  3 sträckor  2 sträckor gafflade
     ========================================================================
     Plac                         Sträck- Sträck- Ban-  Ban-  Växl- Växl-
                                  tid     plac.   alt.  plac  tid   plac

        1  Järla IF OK
           Axel Mattson             24.35     4   701     4   24.35    4
           Erik Brandhorst          20.27     4   601     4   45.02    3
           Olle Boström             25.46     1   702     2   70.48
           Johan Brandhorst         22.29     6   601     6  Str.  2

        2  Haninge SOK
           Adam Ivarsson            24.34     3   701     3   24.34    3
           Rickard Ohlsson          18.02     1   601     1   42.36    1
           Kent Ohlsson             32.41     8   702     8   75.17

        3  OK Denseln
           Daniel Hägglöf           24.38     5   701     5   24.38    5
           Henrik Berggren          20.15     3   601     3   44.53    2
           Krister Lilja            30.43     5   702     6   75.36

        4  Linköpings OK
           Oscar Vångell            25.03     6   702     1   25.03    6
           Henrik Tosteberg         24.59    10   601    11   50.02    5
           Peter Ericksson          27.47     2   701     6   77.49
           Alexander Kallén         25.06    11   601    12  Str.  2
           Andreas Berg             25.08    12   601    13  Str.  2

        5  Hagaby GOIF
           Sebastian Månsson        30.54     9   701     8   30.54    9
           Fredrik Larsson          19.52     2   601     2   50.46    6
           Andreas Petersson        28.31     3   702     4   81.25
           Olof Dahlgren            22.00     5   601     5  Str.  2

        6  Boxholm-Mjölby OL Lag 1
           Gustav Lyytinen          36.21    14   701    12   36.21   14
           Johan Gustafsson         23.05     8   601     9   59.26    9
           Johan Lindberg           31.45     6   702     7   91.11

        7  OK Klemmingen
           Olle Andersson           34.51    11   702     9   34.51   11
           Karl Larsson             34.49    18   601    19   69.40   13
           Anders Granberg          29.31     4   701     7   99.11

        8  Tullinge SK Lag 1
           Martin Larsson           44.04    17   702    14   44.04   17
           Jonas Kärrström          24.57     9   601    10   69.01   12
           Johan Kärrström          31.53     7   701     9  100.54

        9  OK Kolmården
           Henrik Eliasson          20.12     1   701     1   20.12    1
           Linus Sanner             43.55    24   601    25   64.07   10
           Linus Persson            39.00    10   702    11  103.07

       10  Katrineholms OK
           Andreas Winnberg         36.20    13   702    10   36.20   13
           Olle Smedberg            36.20    20   601    21   72.40   14
           Johan Hartikainen        37.34     9   701    13  110.14
           Gustav Karlsson          36.22    21   601    22  Str.  2

       11  Skogspojkarnas OK
           Olle Karered             30.05     8   702     5   30.05    8
           Albin Ripskog            29.20    16   601    17   59.25    8
           Pontus Granstöm          53.30    13   701    16  112.55

       12  Södertälje/Nykvarn
           Thomas Werme             26.28     7   702     3   26.28    7
           Tobias Toresson          28.45    14   601    15   55.13    7
           Ludvig Persson           64.53    16   701    18  120.06
           Linus Eriksson           28.53    15   601    16  Str.  2

       13  Vingåkers /OK/ Tylöskog
           Olle Algotson            35.17    12   701    11   35.17   12
           Linus Larsson            39.14    22   601    23   74.31   15
           Erik Gustavsson          45.04    11   702    15  120.09
           Andreas Larsson          39.31    23   601    24  Str.  2

       14  Snättringe SK
           Stefan Bjursäter         42.56    16   702    13   42.56   16
           Marie Mårtz              34.05    17   601    18   77.01   16
           Per Tiderman             46.50    12   701    14  123.51

       15  Boxholm-Mjölby OL Lag 2
           Erik Erlandsson          39.09    15   702    12   39.09   15
           Gustav Larsson           27.16    13   601    14   66.25   11
           Sven Norén               62.55    15   701    17  129.20

       16  SOIK Hellas
           Daniel Eriksson          52.19    18   701    15   52.19   18
           Jonas Eklund             51.10    25   601    26  103.29   17
           Claes Ek                 61.03    14   702    16  164.32

           Tjällmo-Godegårds OK
           Johan Sjögren            24.31     2   701     2   24.31    2
           Petter Irewall           22.55     7   601     7   47.26    4
           Felstämplat

           KFUM Örebro Orientering
           Filip Bergman            34.39    10   701    10   34.39   10
           Felstämplat

           Västerås SOK
           Felstämplat

           OK Måsen
           Felstämplat

           Skarpnäcks OL
           Ej start

                           R E S U L T A T L I S T A
     KOLMÅRDSKAVLEN                      03-03-30
     ========================================================================
     D14                      18 anmälda lag  3 sträckor  2 sträckor gafflade
     ========================================================================
     Plac                         Sträck- Sträck- Ban-  Ban-  Växl- Växl-
                                  tid     plac.   alt.  plac  tid   plac

        1  Tullinge SK Lag 1
           Anna Larsson             28.47     3   702     3   28.47    3
           Anna Svensson            22.39     2   602     2   51.26    1
           Anna Johansson           27.30     3   701     2   78.56

        2  Skarpnäcks OL
           Sanna Batz               28.48     4   701     4   28.48    4
           Emma Zetterström         37.12    17   602    17   66.00   13
           Emma Carlsson            20.18     1   702     1   86.18

        3  OK Denseln
           Lotta Olsson             28.45     2   701     3   28.45    2
           Hanna Berggren           22.44     3   602     3   51.29    2
           Linnéa Ivarson Sandberg  34.57     9   702     9   86.26

        4  OK Klemmingen
           Julia Davidsson          28.55     5   701     5   28.55    5
           Annika Jonsson           25.18     9   602     9   54.13    6
           Elin Pramlid             32.23     6   702     6   86.36

        5  Järla IF OK Lag 1
           Yvonne Rogell            28.37     1   702     2   28.37    1
           Siri Engberg             22.53     5   602     5   51.30    3
           Ida Andersson            35.43    10   701    13   87.13

        6  Västerås SOK Lag 1
           Alva olsson              30.46     8   702     4   30.46    8
           åsda Holmgren            25.45    10   602    10   56.31    7
           therese rosendahl        30.45     5   701     9   87.16

        7  OK Kolmården
           Jenny Karlsson           38.33    13   702    10   38.33   13
           Linn Bränneby            22.08     1   602     1   60.41    9
           Anna Forsberg            27.07     2   701     1   87.48

        8  OK Djerf
           Maria Westher            31.33     9   702     5   31.33    9
           Anna Palmer              25.08     7   602     7   56.41    8
           Marie Pettersson         34.31     7   701    11   91.12

        9  OK Tisaren
           Lilian Forsgren          28.56     6   701     6   28.56    6
           Elin Fagernes Gullberg   22.51     4   602     4   51.47    4
           Jennie Svedin            42.12    11   702    12   93.59

       10  Rånäs OK
           Malin Williamsson        33.34    11   702     7   33.34   11
           Sofie Karlsson           29.34    14   602    14   63.08   11
           Rebecca Bjärrenholt      34.44     8   701    12   97.52

       11  KFUM Örebro Orientering
           Ida Långh                38.49    14   702    11   38.49   14
           Cornelia Nilsson         29.19    11   602    11   68.08   14
           Sara Garpenlund          30.12     4   701     8   98.20
           Stina Öst                29.32    13   602    13  Str.  2
           Maja Chrapkowska         43.45    18   602    18  Str.  2

       12  Tullinge SK Lag 2
           Emeli Pettersson         28.58     7   701     7   28.58    7
           Josefin Olsson           25.13     8   602     8   54.11    5
           Johanna Einarsson        46.28    12   702    13  100.39

       13  Snättringe SK
           Anna Movin               33.35    12   702     8   33.35   12
           Maria Waernberg-Björk    29.20    12   602    12   62.55   10
           Jenny Dalström           54.01    13   701    16  116.56
           Maria Movin              29.36    15   602    15  Str.  2

       14  Västerås SOK Lag 2
           Linnea Lindberg          32.28    10   701    10   32.28   10
           Ida greijer              30.47    16   602    16   63.15   12
           hannah Dömstedt          59.11    15   702    15  122.26

       15  OK Måsen
           Annie Westlin            44.17    15   701    14   44.17   15
           Kajsa Hammarström        24.12     6   602     6   68.29   15
           Ida Rosén                54.03    14   702    14  122.32

       16  Katrineholms OK
           Isabell Gustavsson       52.30    16   701    15   52.30   16
           Lovisa Lundin            52.30    19   602    19  105.00   16
           Amanda Lind              59.21    16   702    16  164.21
           Lisa Hartikainen        999.00     0   602     0  Str.  2

           Södertälje/Nykvarn
           Ej start

           Järla IF OK Lag 2
           Ej start

                           R E S U L T A T L I S T A
     KOLMÅRDSKAVLEN                      03-03-30
     ========================================================================
     H12                      14 anmälda lag  3 sträckor  2 sträckor gafflade
     ========================================================================
     Plac                         Sträck- Sträck- Ban-  Ban-  Växl- Växl-
                                  tid     plac.   alt.  plac  tid   plac

        1  KFUM Örebro Orientering
           Mathias Johansson        22.35     4   602     5   22.35    4
           Albin Långh              18.11     1   50      1   40.46    1
           Christer Garpenlund      19.45     3   601     3   60.31
           Robin Hedström           21.22     6   50      6  Str.  2

        2  OK Tisaren
           Jonathan Aronsson        22.26     3   602     3   22.26    3
           Julia Lauri              18.44     2   50      2   41.10    2
           Martin Sand              19.40     2   601     1   60.50
           Agnes Nylin              24.38    14   50     14  Str.  2

        3  Nyköpings OK
           Lennart Johansson        23.42     9   601     6   23.42    9
           Didrik Hall              18.55     3   50      3   42.37    5
           Henning Hall             22.34     4   602     4   65.11
           Anton Bergström          21.34     8   50      8  Str.  2

        4  OK Kolmården
           Måns Bränneby            23.27     7   601     5   23.27    7
           Gustav Wiklund           29.16    18   50     18   52.43   10
           Pontus Schwartz          18.43     1   602     1   71.26
           Kalle Sanner             29.59    19   50     19  Str.  2

        5  OK Hällen
           Fredrik Carlsson         23.20     5   601     4   23.20    5
           Jonathan Lindholm        21.21     5   50      5   44.41    6
           Christoffer Ekman        28.53     8   602    10   73.34
           Tim Bjärengren           21.31     7   50      7  Str.  2

        6  Tjalve Orientering
           Johan Fröberg            19.42     1   601     2   19.42    1
           Christoffer Gustafsson   22.02     9   50      9   41.44    3
           David Lindegren          32.55    11   602    11   74.39
           Philip Dahlstedt         22.57    12   50     12  Str.  2
           Niklas Ringkvist         22.38    10   50     10  Str.  2

        7  Finspångs SOK
           Carin Rosander           24.56    10   601     7   24.56   10
           Hampus Karlson           26.43    15   50     15   51.39    9
           Oskar Svensson           24.01     5   602     8   75.40
           Leif Svensson            34.24    21   50     21  Str.  2

        8  OK Klemmingen
           Christian Tingström      21.51     2   602     2   21.51    2
           Conrad Tingström         22.56    11   50     11   44.47    7
           Edvard Davidsson         31.26    10   601    11   76.13
           Erik Johansson           22.58    13   50     13  Str.  2

        9  Linköpings OK
           Patrik Tosteberg         23.24     6   602     6   23.24    6
           Emil Kling               28.12    17   50     17   51.36    8
           Robert Vångell           25.00     6   601     8   76.36

       10  Skarpnäcks OL
           Tommy Batz               31.12    11   601    10   31.12   11
           Joel Söderberg           30.00    20   50     20   61.12   11
           Kalle Zetterström        25.40     7   602     9   86.52

       11  OK Denseln
           Ida Lindkvist            23.36     8   602     7   23.36    8
           Max Berggren             18.58     4   50      4   42.34    4
           Pontus Andersson         49.33    12   601    13   92.07

       12  Vingåkers /OK/ Tylöskog
           Lukas Karlsson           38.14    13   602    12   38.14   13
           Martin Karlsson          28.04    16   50     16   66.18   12
           Martin Svärd             29.06     9   601     9   95.24
           Erik Gödecke             28.04    16   50     22  Str.  2

           Skogspojkarnas OK
           Morgan Johansson         38.10    12   601    12   38.10   12
           Felstämplat

           Snättringe SK
           Ej start

                            R E S U L T A T L I S T A
     KOLMÅRDSKAVLEN                      03-03-30
     ========================================================================
     D12                      14 anmälda lag  3 sträckor  2 sträckor gafflade
     ========================================================================
     Plac                         Sträck- Sträck- Ban-  Ban-  Växl- Växl-
                                  tid     plac.   alt.  plac  tid   plac

        1  Linköpings OK
           Lovisa Wåhlander         27.51     3   601     1   27.51    3
           Julia Almeïn             19.17     1   50      1   47.08    1
           Annika Ledskog           28.00     1   602     3   75.08
           Jenny Stenström          29.50    16   50     17  Str.  2

        2  Tullinge SK
           Anna Larsson             28.46     6   601     3   28.46    6
           Anna Svensson            19.30     2   50      2   48.16    2
           Anna Johansson           31.41     4   602     8   79.57

        3  OK Kolmården Lag 1
           Lina Persson             26.56     2   602     2   26.56    2
           Linn Abrahamsson         24.00     7   50      8   51.05    4
           Anna Håkansson           30.19     2   601     4   81.24
           Tina Nikko               24.09     5   50      6  Str.  2

        4  Nyköpings OK
           Julia Bergström          29.08     8   602     6   29.08    8
           Kristin Hylander         23.53     4   50      4   53.01    5
           Anja Johansson           31.35     3   601     5   84.36
           Karin Pettersson         24.00     5   50      6  Str.  2

        5  Vingåker /OK/ Tylöskog
           Lisa Karlsson            28.51     7   602     5   28.51    7
           Johanna Thuresson        26.01     9   50     10   54.52    6
           Matilda Thuresson        35.54     6   601     8   90.50
           Catrine Gustavsson       26.05    10   50     11  Str.  2

        6  OK Djerf
           Anna Brodin              28.34     4   602     4   28.34    4
           Johanna Ekelund          22.27     3   50      3   51.01    3
           Therese Westher          41.09     8   601    10   92.10

        7  KFUM Örebro Orientering
           Anna Larsson             26.48     1   602     1   26.48    1
           Anna Johansson           29.40    15   50     16   56.28    8
           Anna Svensson            42.06     9   601    11   98.34

        8  Rånäs OK
           Alexandra Bjärrenholt    34.51    11   601     7   34.51   11
           Sara Åhman               30.35    18   50     19   65.26   10
           Anna Åhman               33.09     5   602     9   98.35

        9  OK Klemmingen
           Sara isaksson            28.43     5   601     2   28.43    5
           Johanna Jonsson          43.01    19   50     20   71.44   12
           Hanna Pramlid            37.25     7   602    10  109.18
           Lovisa Svensson          43.10    20   50     21  Str.  2

       10  Skogspojkarnas OK Lag 3
           Christine Mannewald      45.21    13   601    12   45.21   13
           Julia Pernes             28.29    13   50     14   73.50   13
           Karolina Nygren          46.23    10   602    11  120.13
           Hanna Thunvall           29.21    14   50     15  Str.  2

       11  Skogspojkarnas OK Lag 1
           Anna Granström           29.26     9   602     7   29.26    9
           Klara Ericson            25.28     8   50      9   54.54    7
           Alice Mannewald          65.35    11   601    13  120.29

       12  OK Kolmården Lag 2
           Linnea Netz              38.47    12   601     9   38.47   12
           Emma Häggerström         26.43    11   50     12   65.30   11
           Camilla Falck            77.56    12   602    12  143.26
           Isabella Netz            26.45    12   50     13  Str.  2

           Skogspojkarnas OK Lag 2
           Lisa Kalered             31.37    10   601     6   31.37   10
           Svea Johansson           30.30    17   50     18   62.07    9
           Utgått

           Skarpnäcks OL Lag 2
           Mikael Zetterström       48.16    10   203     9   48.16   10
           Oskar Nederheim          72.08    31   202    28  120.24   23
           Felstämplat

           OK Hällen
           Sune Carlsson            65.24    33   203    32   65.24   33
           Lasse Andersson          85.02    35   202    35  150.26   34
           Ej start

           Tullinge SK Lag 2
           Kenth Berggren           50.18    19   201    14   50.18   19
           Felstämplat

           Rånäs OK Lag 1
           Eddie Bjärrenholt        80.23    37   202    33   80.23   37
           Ej start

           Vallentuna/Össeby OL
           Felstämplat

           KFUM Örebro Orientering Lag 2
           Ej start

           Rånäs OK Lag 2
           Ej start

           OK Denseln
           Ej start

           Motala Aif OL Lag 2
           Ej start

                           R E S U L T A T L I S T A
     KOLMÅRDSKAVLEN                      03-03-30
     ========================================================================
     H120                     43 anmälda lag  3 sträckor  3 sträckor gafflade
     ========================================================================
     Plac                         Sträck- Sträck- Ban-  Ban-  Växl- Växl-
                                  tid     plac.   alt.  plac  tid   plac

        1  Nyköpings OK
           Ulf Hylander             44.42     3   201     2   44.42    3
           Dan Nilsson              47.50     4   203     8   92.32    1
           Mats Hall                45.20     3   202     1  137.52

        2  IFK Lidingö SOK
           Tapani Mattus            44.53     4   203     3   44.53    4
           Mikael Tarandi           47.50     4   202     3   92.43    2
           Hans Tarandi             45.15     2   201     3  137.58

        3  Södertälje/Nykvarn Lag 1
           Mats Windstedt           48.13     9   202     4   48.13    9
           Stefan Karlsson          57.46    17   203    25  105.59   15
           Kari Enckell             38.06     1   201     1  144.05

        4  Tullinge SK Lag 1
           Björn Axelsson           44.35     2   203     2   44.35    2
           Mikael Sundqvist         55.44    11   202    13  100.19    5
           Anders Skog              46.41     4   201     5  147.00

        5  OK Måsen Lag 1
           Peter Rasmussen          54.50    23   202    10   54.50   23
           Ingemar Magnusson        45.50     1   203     4  100.40    6
           Johan Hammarström        49.01     5   201     9  149.41

        6  Snättringe SK Lag 1
           Lennart Bjursäter        48.44    14   202     5   48.44   14
           Göran Nilsson            46.15     2   201     4   94.59    4
           Anders Hedberg           59.28    20   203    27  154.27

        7  Södertälje/Nykvarn Lag 2
           Lars Wistedt             44.03     1   203     1   44.03    1
           Sven Undeland            49.37     6   201    11   93.40    3
           Torgny Toresson          62.51    23   202    20  156.31

        8  Ärla IF
           Roy Fransson             47.58     8   201     6   47.58    8
           Per Friberg              54.15     8   203    17  102.13    7
           Håkan Olofsson           54.34    15   202     9  156.47

        9  OK Roxen
           Leif Eriksson            50.20    21   201    16   50.20   21
           Johan Lilliecreutz       54.42     9   203    18  105.02   13
           Anders Dahlhammer        51.50    11   202     7  156.52

       10  Boxholm-Mjölby OL Lag 1
           Roland Tengvall          57.25    27   202    16   57.25   27
           Lennart Gustafsson       46.47     3   203     6  104.12    9
           Erik Axelsson            53.11    14   201    18  157.23

       11  Motala Aif OL Lag 1
           Fredrik Jönsson          55.43    24   202    12   55.43   24
           Thomas Svensson          53.05     7   201    17  108.48   18
           Mats R Johansson         49.20     8   203    12  158.08

       12  Arboga OK
           Stefan Pettersson        50.13    18   201    13   50.13   18
           Arne Hägg                57.42    15   202    18  107.55   16
           L-Å Andersson            50.40    10   203    15  158.35

       13  Tullinge SK Lag 4
           Anders Kärrström         48.31    11   201     7   48.31   11
           Leif Tynong              57.13    13   202    14  105.44   14
           Johan Gust               52.56    13   203    16  158.40

       14  Linköpings OK
           Thomas Wåhlander         46.55     7   203     7   46.55    7
           Mats Backteman           65.32    24   201    29  112.27   20
           Pär Eriksson             51.51    12   202     8  164.18

       15  Tullinge SK Lag 3
           Anders Nilsson           46.24     5   202     2   46.24    5
           Göran Larsson            57.46    17   203    25  104.10    8
           Bengt Kärrström          60.22    21   201    23  164.32

       16  Hagaby GOIF
           Anders Dahlgren          53.25    22   201    19   53.25   22
           Yngve Johansson          63.47    21   203    28  117.12   22
           Stefan Peterson          49.07     6   202     6  166.19

       17  Skarpnäcks OL Lag 1
           Jörgen Stegard           48.32    12   201     8   48.32   12
           Stefan Gustafsson        56.28    12   203    21  105.00   12
           Jörgen Batz              61.25    22   202    19  166.25

       18  OK Tylöskog
           Jonas Karlsson           49.55    17   201    12   49.55   17
           Bo Gustavsson            55.03    10   202    11  104.58   11
           Christer Gutavsson       64.17    26   203    30  169.15

       19  Norrköpings AIS Lag 1
           Anders Johanson          57.29    29   202    17   57.29   29
           Carl Nöjd                64.33    23   203    31  122.02   24
           Roger Engman             49.18     7   201    10  171.20

       20  OK Måsen Lag 2
           Magnus Herberthson       48.39    13   203    10   48.39   13
           Stefan Westlin           61.28    19   201    24  110.07   19
           Torbjörn Bergman         63.31    24   202    21  173.38

       21  OK Tisaren Lag 1
           Sigfrid Weise            64.12    31   202    22   64.12   31
           Sören Sand               61.34    20   201    25  125.46   26
           Magnus Hallblom          49.20     8   203    12  175.06

       22  Snättringe SK Lag 2
           Björn Salomonsson        57.27    28   203    22   57.27   28
           Bengt Bivrin             67.49    26   202    24  125.16   25
           Jonny Nilsson            57.32    18   201    21  182.48

       23  Boxholm-Mjölby OL Lag 2
           Christer Karlsson        46.46     6   203     5   46.46    6
           Staffan Runtegen         57.44    16   201    22  104.30   10
           Karl-Johan Noren         79.06    31   202    30  183.36

       24  Matteus SI
           Anders Joelsson          50.18    19   201    14   50.18   19
           Olle Joelsson            57.39    14   203    24  107.57   17
           Arne Joelsson            77.58    30   202    29  185.55

       25  Motala Aif OL Lag 3
           Peter Bergstrand         63.12    30   201    26   63.12   30
           Leif Efraimsson          69.53    30   202    26  133.05   29
           Torbjörn Wrighed         55.36    17   203    20  188.41

       26  OK Klemmingen
           Peter Jäderfeldt         56.44    25   201    20   56.44   25
           Örjan Tingström          79.06    33   202    30  135.50   31
           Knut-Åke Hallebro        55.04    16   203    19  190.54

       27  Norrköpings AIS Lag 2
           Håkan Träff              48.49    15   203    11   48.49   15
           Björn Carlsson           67.56    27   201    31  116.45   21
           Kjell-Åke Träff          82.11    33   202    34  198.56

       28  OK Tisaren Lag 2
           Karl-Åke Ryno            49.52    16   203    14   49.52   16
           Bengt-Olof Kask          86.22    36   202    36  136.14   32
           Morgan Svensson          64.56    27   201    28  201.10

       29  SOIK Hellas
           Anders Forsander         79.12    36   201    35   79.12   36
           Jan Dahlin               68.15    28   202    25  147.27   33
           Håkan Tärnrot            57.35    19   203    23  205.02

       30  Tjalve Orientering Lag 2
           Wilhelm Ternborg         57.20    26   202    15   57.20   26
           Mats Pettersson          69.31    29   201    32  126.51   27
           Per Fröberg              79.24    32   203    35  206.15

       31  Hammarkinds OK
           Fredrik Urberg           65.02    32   202    23   65.02   32
           Lennart Kjellgren        66.38    25   201    30  131.40   28
           Rune Hallgren            74.56    28   203    33  206.36

       32  KFUM Örebro Orientering Lag 1
           Bo Pettersson            70.39    35   201    33   70.39   35
           Kent-Arne Hedström       80.07    34   202    32  150.46   35
           Bo Magnusson             77.45    29   203    34  228.31

       33  OK Denseln
           Christer Nilsson         92.30    39   202    38   92.30   39
           Lars Hertil              73.12    32   201    34  165.42   36
           Peter Ericsson           63.52    25   203    29  229.34

       34  Eskilstunafors OL
           Thomas Nyzell            70.10    34   202    27   70.10   34
           Uno Larsson              64.04    22   201    27  134.14   30
           Håkan Österlund          98.14    35   203    36  232.28

       35  Tjalve Orientering Lag 1
           Arne Lindh               91.58    38   201    36   91.58   38
           Sten Lindh               99.30    37   203    37  191.28   37
           Mikael Magnusson         86.59    34   202    37  278.27

           Skarpnäcks OL Lag 2
           Mikael Zetterström       48.16    10   203     9   48.16   10
           Oskar Nederheim          72.08    31   202    28  120.24   23
           Felstämplat

           OK Hällen
           Sune Carlsson            65.24    33   203    32   65.24   33
           Lasse Andersson          85.02    35   202    35  150.26   34
           Ej start

           Tullinge SK Lag 2
           Kenth Berggren           50.18    19   201    14   50.18   19
           Felstämplat

           Rånäs OK Lag 1
           Eddie Bjärrenholt        80.23    37   202    33   80.23   37
           Ej start

           Vallentuna/Össeby OL
           Felstämplat

           KFUM Örebro Orientering Lag 2
           Ej start

           Rånäs OK Lag 2
           Ej start

           Motala Aif OL Lag 2
           Ej start

                           R E S U L T A T L I S T A
     KOLMÅRDSKAVLEN                      03-03-30
     ========================================================================
     D120                     19 anmälda lag  3 sträckor  3 sträckor gafflade
     ========================================================================
     Plac                         Sträck- Sträck- Ban-  Ban-  Växl- Växl-
                                  tid     plac.   alt.  plac  tid   plac

        1  Västerås SOK
           Susanne Persson          44.56     6   303     3   44.56    6
           Eva Lindström            41.41     2   302     4   86.37    2
           Inger Gunnarsson         44.33     3   301     4  131.10

        2  Linköpings OK
           Karin Backteman          44.43     5   303     2   44.43    5
           Pia Gustafsson           48.45     6   301     7   93.28    6
           Inger Andersson          38.21     1   302     1  131.49

        3  Arboga OK
           Maria Sahlin             42.37     3   301     2   42.37    3
           Annika Larsson           45.27     3   302     5   88.04    3
           Berit Wetter             50.02     4   303     7  138.06

        4  Skarpnäcks OL
           Linnea Carlsson          47.46     9   301     6   47.46    9
           Eva Molén                49.40     8   302     7   97.26    9
           Inger Zetterström        43.34     2   303     1  141.00

        5  OK Måsen
           Marie Johansson          41.20     1   302     2   41.20    1
           Titti Bergendahl         49.25     7   303     6   90.45    4
           Pirkko Hammarström       52.42     7   301    10  143.27

        6  Norrköpings AIS
           Marie Andersson          41.25     2   302     3   41.25    2
           Inger Johansson          55.59    13   301    12   97.24    8
           Gun Ericsson             50.44     5   303     8  148.08

        7  OK Södertörn
           Anita Karlsson           45.47     8   303     4   45.47    8
           Pia Hellgren             36.44     1   301     1   82.31    1
           Titti Tersin             67.09    14   302    16  149.40

        8  Motala Aif OL
           Maria Bergstrand         43.04     4   301     3   43.04    4
           Carina Berger-Svensson   47.43     5   303     5   90.47    5
           Ingrid Roos              64.28    12   302    15  155.15

        9  Nyköpings OK Lag 2
           Eva Kindlundh            49.14    10   301     8   49.14   10
           Lena Pettersson          47.28     4   302     6   96.42    7
           Berit Edengren           58.44     9   303    15  155.26

       10  Tumba-Mälarhöjden OK
           Carina Hill              50.59    11   301     9   50.59   11
           Helen Törnros            55.41    11   303    13  106.40   12
           Linda Ruthström          57.17     8   302    12  163.57

       11  OK Tisaren
           Elisabeth Källmén        45.40     7   301     5   45.40    7
           Britt-Mari Forsgren      55.11    10   303    12  100.51   10
           Marita Ryno              63.44    11   302    14  164.35

       12  Hagaby GOIF
           Ann-Ch. Wallenhammar     53.45    15   302    10   53.45   15
           Britt-Marie Allered      55.43    12   303    14  109.28   13
           Ingrid Persson           60.12    10   301    13  169.40

       13  Nyköpings OK Lag 1
           Sofie Hagberg            53.39    14   303    11   53.39   14
           Inga Johansson           52.16     9   302     8  105.55   11
           Eva-Lena Jonsson         65.57    13   301    14  171.52

       14  Vingåkers OK
           Agneta Nordin            53.33    13   302     9   53.33   13
           Anette Ragvald           67.16    16   301    15  120.49   16
           Karin Bödecs             52.15     6   303    10  173.04

       15  Skogspojkarnas OK
           Monika Lundqvist         56.32    17   302    11   56.32   17
           Lena Fornander           63.23    15   303    16  119.55   15
           Lena Johansson           78.15    15   301    16  198.10

       16  OK Denseln
           Gudrun Ivarsson          55.55    16   301    11   55.55   16
           Anna-Lena Olsson         58.11    14   302    13  114.06   14
           Liz Bergström            90.12    16   303    17  204.18

           Tjalve Orientering
           Anna Martin-Magnusson    51.37    12   303     9   51.37   12
           Felstämplat

           Rånäs OK
           Ej start

           Tullinge SK
           Ej start

                           R E S U L T A T L I S T A
     KOLMÅRDSKAVLEN                      03-03-30
     ========================================================================
     H150                     48 anmälda lag  3 sträckor  3 sträckor gafflade
     ========================================================================
     Plac                         Sträck- Sträck- Ban-  Ban-  Växl- Växl-
                                  tid     plac.   alt.  plac  tid   plac

        1  OK Roxen Lag 1
           Roland Alsén             40.07     6   503     2   40.07    6
           Kjell Wallering          43.13     3   502    11   83.20    2
           Magnus Wretman           45.32    14   501    10  128.52

        2  Arboga OK Lag 1
           Janne Grann              40.51     8   501     3   40.51    8
           P-I Möllberg             43.00     1   502    10   83.51    3
           Pelle Höök               45.33    15   503    14  129.24

        3  Tjällmo-Godegårds OK
           Arne Irevall             45.00    21   502    16   45.00   21
           Per-Martin Gustavson     44.57     6   501     8   89.57    7
           Anders Åberg             41.45     6   503     5  131.42

        4  Boxholm-Mjölby OL Lag 1
           Peter Larsson            45.17    22   503    13   45.17   22
           Håkan Gustafsson         45.59     8   502    21   91.16   10
           Göran Valfridsson        41.13     4   501     4  132.29

        5  Björkfors GoIF/ Kisa SK Lag 2
           Lars Östlin              42.05    13   502     9   42.05   13
           Christina Lindblom       44.26     5   501     7   86.31    4
           Tommy Patriksson         46.46    17   503    17  133.17

        6  Gustavsbergs IF Lag 1
           Tomas Wester             43.05    15   503     6   43.05   15
           Leif Strandberg          51.58    20   501    22   95.03   15
           Ulf Burman               39.02     2   502     1  134.05

        7  OK Tylöskog
           Anna-Birgitta Karlsson   44.34    19   502    15   44.34   19
           Stig Israelsson          50.04    16   501    16   94.38   14
           Göran Andersson          41.32     5   503     4  136.10

        8  OK Hällen Lag 1
           Rune Svensk              39.49     2   502     3   39.49    2
           Hans Öberg               49.09    15   503    21   88.58    6
           Michael Sandström        48.01    19   501    12  136.59

        9  Katrineholms OK
           Torgny Jeppson           46.00    24   501    11   46.00   24
           Jan-Olof Gust            46.00     9   503    16   92.00   11
           Inge Löwegren            45.05    11   502    17  137.05

       10  Finspångs SOK
           Rolf Larsson             44.15    18   503    11   44.15   18
           Gösta Lindman            50.15    17   501    20   94.30   13
           Mats Rosander            43.13     7   502    11  137.43

       11  Linköpings OK Lag 2
           Lennart Svernestam       46.49    26   503    18   46.49   26
           Anders Kjell             52.51    22   502    32   99.40   20
           Lars-Erik Henriksson     38.42     1   501     1  138.22

       12  Gustavsbergs IF Lag 2
           Magnus Haraldsson        41.37    12   501     5   41.37   12
           Dag Karlsson             53.55    26   502    35   95.32   17
           Per Öhlund               43.27     8   503     9  138.59

       13  Arboga OK Lag 2
           P-I Möllberg             39.30     1   502     2   39.30    1
           Janne Grahn              43.07     2   503     7   82.37    1
           Pelle Höök               56.26    32   501    27  139.03

       14  Linköpings OK Lag 1
           Stephan Svensson         41.26    11   502     8   41.26   11
           Arne Berg                49.00    14   501    14   90.26    9
           Ragnar Lindström         49.20    21   503    22  139.46

       15  OK Roxen Lag 2
           Torsten Bråmå            50.12    30   501    18   50.12   30
           Rune Ringsgård           46.13    10   502    22   96.25   18
           Bo Jernberg              44.09     9   503    10  140.34

       16  OK Tisaren
           Torbjörn Källmen         48.15    28   501    13   48.15   28
           Kurt Åberg               54.59    28   503    31  103.14   27
           Mats Nylin               39.50     3   502     4  143.04

       17  Tjalve Orientering Lag 2
           Dan Bosk                 44.55    20   503    12   44.55   20
           Göran Brattgård          50.30    18   501    21   95.25   16
           Hans Ek                  48.45    20   502    28  144.10

       18  Vingåkers OK
           Karl-Henry Andersson     50.07    29   501    17   50.07   29
           Rune Gerdtman            43.56     4   502    14   94.03   12
           Hans Ragvald             51.10    26   503    25  145.13

       19  Nyköpings OK Lag 1
           Per Carlsson             42.14    14   501     6   42.14   14
           Arne Ek                  58.24    31   503    35  100.38   22
           Conny Nilsson            46.35    16   502    23  147.13

       20  Vallentuna/Össeby OL
           Björn Thorén             46.43    25   502    24   46.43   25
           Carl-Arne Malmberg       50.46    19   503    24   97.29   19
           Anders Eriksson          50.13    24   501    19  147.42

       21  Södertälje/Nykvarn Lag 1
           Tore Eklund              40.47     7   501     2   40.47    7
           Stig Thorsson            63.03    38   503    39  103.50   28
           Thomas Karlsson          45.06    12   502    18  148.56

       22  Eskilstunafors OL
           Kenneth Johansson        50.27    32   502    31   50.27   32
           Leif Mathisen            53.30    24   503    27  103.57   29
           Hans Levin               45.04    10   501     9  149.01

       23  Västerås SOK
           Hans Greijer             41.11     9   502     7   41.11    9
           Sven Birger Johannesssn  61.19    37   503    38  102.30   25
           Matts Holmgren           49.57    23   501    15  152.27

       24  Snättringe SK
           Olof Persson             39.59     5   502     6   39.59    5
           Sven-Åke Svensson        48.53    13   503    20   88.52    5
           Ingemar Lindqvist        65.54    36   501    37  154.46

       25  Södertälje/Nykvarn Lag 2
           Per-Ole Olsen            45.28    23   502    20   45.28   23
           Bengt Mattiasson         57.07    30   501    28  102.35   26
           Tord Jansson             55.31    31   503    32  158.06

       26  Tumba-Mälarhöjden OK
           Olof Rudin               51.28    33   503    26   51.28   33
           Bo Skoog                 53.03    23   502    33  104.31   31
           Alve Wandin              54.02    29   501    24  158.33

       27  Linköpings OK Lag 3
           Yngve Pettersson         64.57    40   501    34   64.57   40
           Peter Jakobsson          47.54    12   502    27  112.51   36
           Anders Tostberg          47.41    18   503    19  160.32

       28  Arboga OK Lag 3
           S-O Wiklund              43.23    16   503     8   43.23   16
           Danne Höök               65.04    39   501    36  108.27   32
           Peder Wikström           53.29    27   502    34  161.56

       29  OK Hällen Lag 2
           Lars-Åke Svensk          59.53    37   503    37   59.53   37
           Ulf Engström             51.58    20   501    22  111.51   35
           Krister Hedman           50.25    25   502    30  162.16

       30  Nyköpings OK Lag 2
           Bengt Pettersson         39.54     3   502     5   39.54    3
           Kurt Nilsson             74.17    41   501    41  114.11   39
           Ove Ericsson             49.29    22   503    23  163.40

       31  Tjalve Orientering Lag 3
           Harris Brande            62.47    39   501    32   62.47   39
           Hans Ek                  45.53     7   503    15  108.40   33
           Bengt Alm                55.22    30   502    36  164.02

       32  Södertälje/Nykvarn Lag 4
           Per Molin                55.32    34   501    25   55.32   34
           Svante Sandberg          58.25    32   502    37  113.57   37
           Lars-Gunnar Andén        53.44    28   503    28  167.41

       33  OK Roxen Lag 3
           Alf Skarin               50.13    31   502    29   50.13   31
           Hans Kleist              53.49    25   503    29  104.02   30
           Gunnar Carlsson          63.58    35   501    33  168.00

       34  OK Motala
           Christer Johansson       56.14    35   501    26   56.14   35
           Sune Carlsson            54.57    27   503    30  111.11   34
           Uno Berg                 59.02    34   502    39  170.13

       35  Sundbybergs IK
           Rune Carlsson            39.58     4   503     1   39.58    4
           Gunnar Bramsten          61.13    36   501    30  101.11   24
           Kurt Maxé                70.18    38   502    42  171.29

       36  Matteus SI
           Tommy Törndahl           43.32    17   502    13   43.32   17
           Hans Persson             56.46    29   503    33  100.18   21
           Gunnar Joelsson          71.53    39   501    39  172.11

       37  OK Roxen Lag 4
           Bengt Östlund            41.19    10   503     3   41.19   10
           Lars Andersson           59.44    34   501    29  101.03   23
           Svante Malm              72.44    40   502    43  173.47

       38  Södertälje/Nykvarn Lag 3
           Christer Kollberg        66.53    42   503    40   66.53   42
           Stefan Persson           47.06    11   502    25  113.59   38
           Lauri Lumpus             68.37    37   501    38  182.36

       39  Björkfors GOIF Lag 1
           Bengt-Ove Blomkvist      64.59    41   501    35   64.59   41
           Kjell Holmström          59.21    33   503    36  124.20   41
           Håkan Hellström          58.45    33   502    38  183.05

       40  Skarpnäcks OL
           Leif Carlsson            58.17    36   503    34   58.17   36
           Anders Sandwall          60.50    35   502    40  119.07   40
           Åke Lewander             74.08    41   501    40  193.15

       41  Skogspojkarnas OK
           Olle Johnsson            62.23    38   501    31   62.23   38
           Erkki Tuomi              69.47    40   502    41  132.10   42
           Krister Lundblad         90.01    42   503    41  222.11

           OK Måsen
           Sten Åhlin               47.25    27   502    26   47.25   27
           Tuula Åhlin             119.07    42   501    42  166.32   43
           Ej start

           Norrköpings AIS
           Felstämplat

           Tjalve Orientering Lag 1
           Felstämplat

           OK Djerf Lag 1
           Ej start

           OK Djerf Lag 2
           Ej start

           KFUM Örebro Orientering
           Ej start

                           R E S U L T A T L I S T A
     KOLMÅRDSKAVLEN                      03-03-30
     ========================================================================
     D150                     14 anmälda lag  3 sträckor  3 sträckor gafflade
     ========================================================================
     Plac                         Sträck- Sträck- Ban-  Ban-  Växl- Växl-
                                  tid     plac.   alt.  plac  tid   plac

        1  Linköpings OK
           Lisa Ledskog             46.55     7   403     2   46.55    7
           Inga-Lill Pettersson     46.00     1   402     4   92.55    1
           Eva Lindgren             48.37     5   401     3  141.32

        2  Haninge SOK Lag 2
           Kerstin Ohlsson          44.16     2   402     3   44.16    2
           Berit Lindunger          49.17     2   401     4   93.33    2
           Eva-Stina Svärd          49.02     6   403     4  142.35

        3  Finspångs SOK
           Lena Rosander            49.46     9   403     5   49.46    9
           Carina Lindman           52.38     3   401     5  102.24    4
           Karin Axelsson           41.16     1   402     1  143.40

        4  OK Hällen
           Kerstin Svensk           44.48     3   403     1   44.48    3
           Ulla Lindell             57.28     6   401     8  102.16    3
           Kristina Hagfalk         46.36     2   402     7  148.52

        5  Haninge SOK Lag 1
           Aila Halttunen           47.07     8   401     2   47.07    8
           Ingrid Graneli           57.24     5   403     6  104.31    5
           Siv Frölund              47.48     3   402     8  152.19

        6  Norrköpings AIS
           Lotta Träff              46.38     6   401     1   46.38    6
           Astrid Andersson         60.30     9   402    10  107.08    9
           Ingrid Andersson         47.52     4   403     3  155.00

        7  Tjalve Orientering
           Magdalena Wahlqvist-Axi  46.09     4   402     5   46.09    4
           Gerd Hagström            60.24     8   403    10  106.33    7
           Sonja Hansson            52.57     7   401     6  159.30

        8  OK Roxen Lag 1
           Ulla Nyström             43.40     1   402     2   43.40    1
           Kerstin Boberg           63.24    10   401     9  107.04    8
           Kerstin Käll             58.12     8   403     7  165.16

        9  Almby IK
           Ann-Britt Göransson      55.44    10   401     7   55.44   10
           Christina Hedberg        54.13     4   402     9  109.57   10
           Laila Sunesson           58.47     9   403     9  168.44

       10  Björkfors GOIF
           Karin Östlin             46.24     5   402     6   46.24    5
           Carin Grinell            58.13     7   403     8  104.37    6
           Inger Pettersson         80.47    10   401    11  185.24

       11  Södertälje/Nykvarn
           Svea Johansson           66.00    11   401    10   66.00   11
           Lisbeth Johansson        67.40    11   402    11  133.40   11
           Monica Lindkvist-Möller  87.25    12   403    12  221.05

       12  OK Roxen Lag 2
           Barbro Frelin            80.34    12   403    11   80.34   12
           Marita Granath           69.41    12   402    12  150.15   12
           Ingrid Jigerström        86.15    11   401    12  236.30

           OK Motala
           Chatarina Andersson     100.01    13   401    13  100.01   13
           Ej start

                            R E S U L T A T L I S T A
     KOLMÅRDSKAVLEN                      03-03-30
     ========================================================================
     H180                     25 anmälda lag  3 sträckor  3 sträckor gafflade
     ========================================================================
     Plac                         Sträck- Sträck- Ban-  Ban-  Växl- Växl-
                                  tid     plac.   alt.  plac  tid   plac

        1  Södertälje/Nykvarn Lag 1
           Stig Pederson            31.49     2   401     2   31.49    2
           Lars Johansson           37.51     2   402     4   69.40    1
           Bengt Sterner            37.46     8   403     6  107.26

        2  OK Milan
           Per Höglund              31.28     1   402     1   31.28    1
           Allan Lindström          42.35    11   403    12   74.03    4
           Östen Eklöf              34.05     3   401     4  108.08

        3  OK Roxen Lag 1
           Tore Thellsén            35.03     6   401     5   35.03    6
           Bo Persson               40.05     8   403     9   75.08    5
           Christer Sandh           33.26     2   402     2  108.34

        4  Linköpings OK Lag 2
           Göran Hektor             39.10    13   403     7   39.10   13
           Lennart Sturesson        38.36     3   402     8   77.46    9
           Ingemar Löfqvist         31.48     1   401     1  109.34

        5  Tjalve Orientering
           Ivar Luks                32.53     4   403     1   32.53    4
           Peter Hagström           37.17     1   401     9   70.10    2
           Nils Sjödin              39.39    10   402    10  109.49

        6  Boxholm-Mjölby OL
           Anders Montelius         37.57    10   402     5   37.57   10
           Ola Kleist               39.30     6   401    13   77.27    7
           Thomas Kleist            36.21     6   403     5  113.48

        7  Tjällmo-Godegårds OK
           Nils-Erik Åberg          35.06     7   401     6   35.06    7
           Ewald Eriksson           41.54    10   403    11   77.00    6
           Håkan Åberg              37.31     7   402     3  114.31

        8  Söders Sol-Tyresö
           VAKANT                   39.45    15   401    14   39.45   15
           VAKANT                   40.53     9   402    11   80.38   11
           VAKANT                   34.27     4   403     3  115.05

        9  Linköpings OK Lag 1
           Roger Danielsson         38.30    12   402     7   38.30   12
           Otto Holmdahl            39.03     4   401    10   77.33    8
           Ulf Waldenfjord          40.22    11   403    10  117.55

       10  IFK Norrköping Lag 1
           Bertil Engman            38.14    11   402     6   38.14   11
           Bertil Wahlqvist         40.00     7   403     8   78.14   10
           Tryggve Johansson        46.21    13   401    16  124.35

       11  OK Grip
           Leif Thorsson            33.03     5   403     2   33.03    5
           Lennart Karlsson         39.20     5   401    12   72.23    3
           Nils-Uno Lännström       57.58    21   402    17  130.21

       12  Nyköpings OK
           Nils Hagberg             35.06     7   401     6   35.06    7
           Göran Lott               56.34    18   402    15   91.40   13
           Curt Thorén              42.55    12   403    13  134.35

       13  Södertälje/Nykvarn Lag 2
           Erik Johansson           43.01    16   402    12   43.01   16
           Gunvald Ahlsén           43.34    12   403    14   86.35   12
           Göran Larsson            53.08    17   401    21  139.43

       14  Motala Aif OL Lag 1
           Stig Bengtsson           57.28    23   402    16   57.28   23
           Karl Åkerman             43.57    13   403    15  101.25   18
           Anders Wärn              39.19     9   401    11  140.44

       15  OK Roxen Lag 2
           Ellert Thunholm          46.27    19   402    13   46.27   19
           Bertil Ardell            48.34    14   401    18   95.01   15
           Sven E Jonsson           50.46    14   403    17  145.47

       16  Motala Aif OL Lag 2
           Anders Hedin             45.16    18   403    16   45.16   18
           Nils-Erik Palm           52.49    16   401    20   98.05   17
           Ramon Berger             51.49    16   402    14  149.54

       17  OK Denseln
           Arne Andersson           39.33    14   402     9   39.33   14
           Bertil Skagerström       53.19    17   403    19   92.52   14
           Nils-Göran Kempe         57.46    20   401    23  150.38

       18  Linköpings OK Lag 3
           Kjell Hagström           48.10    20   401    17   48.10   20
           Lotta Granholm           64.45    21   402    20  112.55   21
           Sune Johansson           51.12    15   403    18  164.07

       19  Björkfors GOIF
           Lars-Åke Kullberg        43.51    17   401    15   43.51   17
           Margen Adolfsson         65.42    22   402    21  109.33   20
           Kaj Dahlskog             57.35    19   403    22  167.08

       20  Norrköpings AIS Lag 1
           Örjan Borgström          32.02     3   401     3   32.02    3
           Sven Erik Andersson      63.00    20   403    23   95.02   16
           Ingemar Wehlin           73.20    23   402    22  168.22

       21  IFK Norrköping Lag 2
           Torbjörn Bäck            56.13    22   403    21   56.13   22
           Bo Ågren                 52.00    15   401    19  108.13   19
           Bo Göransson             62.37    22   402    19  170.50

       22  Norrköpings AIS Lag 3
           Lennart Haffenberg       56.10    21   403    20   56.10   21
           Lars Svensson            60.11    19   402    18  116.21   22
           Folke Jelkvall           54.41    18   401    22  171.02

           IFK Norrköping Lag 3
           Anders Larsson           35.10     9   401     8   35.10    9
           Felstämplat

           Norrköpings AIS Lag 2
           Felstämplat

           Snättringe SK
           Felstämplat


		Preliminär resultatlista för Öppna klasser
			(Vi har inte tider framme för c.a 10 löpare)

     KOLMÅRDSKAVLEN                      03-03-30
     ========================================================================
     Ö1
     Plac  Namn                                            Tid
        1  Elin Skog, GOIF Tjalve                          26.06
        2  Anna Skog, Goif Tjalve                          26.09
        3  Daniel Nilsson, Nyköpings OK                    28.40
        4  Marit Ström, Tullinge SK                        28.51
        5  Lukas Mattsson, OK Kolmården                    31.37
        6  Oliver Nilsson, Nyköpings OK                    34.06
        7  Linh Phi Sorr, Tjalve Orientering               35.59
        8  Michaela Hallqvist, Malungs OK Skogsmård        39.20
        9  Annika Wiklund, SOIK Hellas                     41.31
       10  Frida Jönsson, Södertälje/Nykvarn               45.34
       11  Jeanette Jönsson, Södertälje/Nykvarn            45.52
       12  Olle Skog, TSK                                  52.13
       13  Frida Bergstrand, Motala Aif OL                 59.58

                           R E S U L T A T L I S T A
     KOLMÅRDSKAVLEN                      03-03-30
     ========================================================================
     Ö2
     Plac  Namn                                            Tid
        1  Håkan Moll, OK Hällen                           35.44
        2  Victor Bergstrand, Motala Aif OL                36.00
        3  Katarina Mollén, Norrköpings AIS                38.20
        4  Patrik Axelsson, Tumba-Mälarhöjden OK           38.31
        5  Lena Asztalos, Tumba-Mälarhöjden OK             39.40
        6  Anna-Maria Larsson, OK Hällen                   46.19
        7  Inger Rosen-Wronka, OK Kolmården                47.36
        8  Albin Andersson-Jagestn, Katrineholms OK        50.16
 	    9  Ida-Maria Andersson, OK Motala                  51.35


                           R E S U L T A T L I S T A
     KOLMÅRDSKAVLEN                      03-03-30
     ========================================================================
     Ö4
     Plac  Namn                                            Tid
        1  Kea, IFK Mora OK                                26.47
        2  Jörgen Lundholm, Söders Sol-Tyresö              31.19
        3  Anders Lilja, OK Denseln                        31.31
        4  Maria Berglund, Alfta-Ösa OK                    33.52
        5  Eric Rosander, Finspångs SOK                    34.26
        6  Helena Fransson, Matteus SI                     34.33
        7  Carina Kalered, Skogspojkarnas OK               34.38
        8  Gunilla Pettersson, KFUM Örebro Orienter        35.02
        9  Anneli Lindkvist, Gustavsbergs IF               35.14
       10  Sune Granath, Snättringe SK                     35.55
       11  Camilla Nilsson- Hofman, OK Roxen               36.19
       12  Magnus Andersson, OK Kolmården                  36.52
       13  Camilla Larsson, OK Hällen                      37.45
       14  Peter Lindebring, OK Denseln                    38.48
       15  Marlene Blomqvist, Snättringe SK                40.23
       16  Tom Nicander, Snättringe SK                     40.24
       17  Kerstin Norrman, KFUM Örebro                    41.06
       18  Karin Carlsson, NOK                             41.28
       18  Christina Långh, KFUM Örebro                    41.28
       20  Tom Skantz, OK Måsen                            42.30
       21  Maria Eklund, Soik Hellas                       42.37
       22  Barbro Carbonnier, KFUM Örebro Orienteri        42.50
       23  Bengt Johansson, Motala Aif OL                  43.10
       24  Gunnel Öst, Kfum Örebro                         43.28
       25  Susanne Granath, Snättringe SK                  44.25
       26  Beatrice Stockman, Klubblös                     45.13
       27  Ove Wigertz, NOK                                45.36
       28  Anders Eriksson, Katrineholms OK                49.09
       29  Thomas Andersson, OK Klemmingen                 49.23
       30  Ingrid Norén, Boxholm-Mjölby OL                 50.05
       31  Berit Sjökvist, OK Tisaren                      50.51
       32  Hilde Mollén, Norrköpings AIS                   54.38
       33  Oscar Sjölund, Tjalve Orientering               79.12
       34  Ulla Diaz, Tjalve Orientering                   80.00
       35  Marianne Wehlin, Norrköpings AIS                84.16

                           R E S U L T A T L I S T A
     KOLMÅRDSKAVLEN                      03-03-30
     ========================================================================
     Ö7
     Plac  Namn                                            Tid
        1  Thomas Stenström, Linköpings OK                 28.41
        2  Vesa Jussila, Norrköpings AIS                   31.02
        3  Christian Eriksson, OK Gränsen                  34.36
        4  Erik Hallgren, Finspångs SOK                    36.40
        5  Kenth Edin, Boxholm-Mjölby OL                   37.59
        6  Sune Lindell, OK Hällen                         41.03
        7  Olle Arman, Nyköpings OK                        41.23
        8  Hanna Wallentinsson, OK Denseln                 42.13
        9  Rune Fritz, Linköpings OK                       44.07
       10  Monica Lundholm, OK Klemmingen                  44.18
       11  Annica Magnusson, KFUM Örebro                   47.39
       12  Christer Öst, KFUM Örebro Orientering           49.36
       13  Roland Fridh, P10 IF                            52.03
       14  Mats Johansson, Snättringe SK                   52.55
       15  Sonja Friberg, OK Klemmingen                    53.04
       16  Carin Andersson, OK Denseln                     53.18
       17  Anna Lindgren, Boxholm-Mjölby OL                56.31
       18  Britt-Marie Åberg, OK Tisaren                   58.23
       19  Moa Wiskmark, Söders Sol-Tyresö                 59.46
       20  Anki Holmberg, Järla IF OK                      62.42
       21  Leif Andersson, OK Motala                       64.26
       22  Karin Renberg, OK Klemmingen                    64.51
       23  Ulf Sjökvist, OK Tisaren                        67.53

                           R E S U L T A T L I S T A
     KOLMÅRDSKAVLEN                      03-03-30
     ========================================================================
     Ö8
     Plac  Namn                                            Tid
        1  Ola Olsson, Skattskärs IF                       41.08
        2  Hans Olof Amblie, Bäckelagets SK                42.05
        3  Patrik Bengtsson, OK M                          42.39
        4  Patrik Magnusson, Mjölby OK                     45.36
        5  Henrik Skoglund, IFK Södertälje                 46.44
        6  Olle Lindman, Finspångs SOK                     48.14
        7  Juha Liukkonen, Delta                           49.11
        8  Nils Aronsson, OK Tisaren                       52.43
        9  Peter Hydén, Norrköpings AIS                    52.46
       10  Andreas Carlqvist, TjällmoGodegårds OK          52.57
       11  Viktoria Petré Lindholm, OK Denseln             53.13
       12  Peter Berggren, Matteus SI                      54.03
       13  Marie Svensk, Linköpings OK                     54.43
       14  Björn Tholén, Stjärnorps SK                     54.51
       15  Seppo Väli-Klemela, Delta                       55.10
       16  Nils Carlberg, Nyköpings OK                     56.21
       17  Christina Sundström, Strängnäs-Malmby OL        57.11
       18  Erik Melén, Motala Aif OL                       58.06
       19  Milan Kopp, Söders Sol-Tyresö                   58.24
       20  Anna Löwegren, IF Thor                          60.18
       21  Matleena Lindeqvist, Paimion Rasti              60.46
       22  Jens Wärn, Norrköpings AIS                      63.06
       23  Lennart Lundqvist, OK Nalle                     63.08
       24  Per Våtz, Boxholm-Mjölby OL                     64.29
       25  Emil Kalered, Skogspojkarnas OK                 64.58
       26  Stefan Tiderman, Snättringe SK                  65.40
       27  Kjell Eriksson, Stjärnorps SK                   65.43
       28  Leif Andersson, Snättringe SK                   66.57
       29  Thomas Rimhagen, Linköpings OK                  68.44
       30  Lars Engström, OK Roxen                         70.58
       31  Erik Bjärnlid, Stjärnorps SK                    71.19
       32  Göran Granström, Skogspojkarnas OK              72.32
       33  Annika Sundström, Västerås SK Orint.Klub        73.27
       34  Tommy Hallmén, Vingåkers OK                     76.05
       35  Bertil Granberg, OK Klemmingen                  76.08
       36  Clas Grägg, Nyköpings OK                        77.33
       37  Sven Andersson, OK Hällen                       77.41
       38  Anders Lindholm, OK Denseln                     84.15
       39  Björn Wingberg Persson, Katrineholms OK         93.08
       40  Monika Larsson, Skarpnäcks OL                   93.32
       41  Kurt Lindh, OK Roxen                           101.12
       42  Sören Elbrand, Katrineholms OK                 135.07

                            R E S U L T A T L I S T A
     KOLMÅRDSKAVLEN                      03-03-30
     ========================================================================
     Ö9
     Plac  Namn                                            Tid
        1  Sami Isohgrrangn, OK 77                         54.41
        2  Arvo Pavlin, Delta                              62.00
        3  Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK                 63.01
        4  Kalle Mollén, OK Denseln                        64.41
        5  Jonas Roth, Linköpings OK                       72.40
        6  Arne Nilsson, Nyköpings OK                      72.56
        7  Börje Andersson, Linköpings OK                  74.12
        8  Roland Norell, Söders Sol-Tyresö                77.25
        9  Per-Inge Johansson,                             77.26
       10  Ingemar Carlsson, FK Boken                      78.53
       11  Mikael Davidsson, Västerås SK Orint.Klub        94.46
       12  Henric Brohede, Kils OK                        101.53