Kolmårdskavlen 2008må 2008-04-07 23:05
Resultatskapad av OS2003 Sverige © Stephan Kraemer 2005

   Pl tartnr Lag                                                                   Tid 
             Namn                      År     Tid  StrPl Gaffling  BanPl  VäxlTid  VäxPl 


H17E  (81)               

    1      5 Malungs OK Skogsmårdarna Lag 1                                    3:42:16 
             Martin Hammarberg              48:06      1 B             4    48:06      1 
             Thomas Carlsson                40:38     16 D            15  1:28:44      1 
             Håkan Eriksson                 39:48     15 E            15  2:08:32      3 
             David Andersson                47:09      2 A             1  2:55:41      1 
             Erik Rost                      46:35      2 C             1  3:42:16        

    2      4 Turun Metsänkävijät Lag 1                                         3:45:33 
             Jamma Berge                    50:22      6 A             6    50:22      6 
             Keke Röisland                  40:52     17 E            19  1:31:14     15 
             Mikko Knuble                   38:30      8 D             5  2:09:44     10 
             Olex Kratov                    47:58      3 B             3  2:57:42      3 
             Skava Mukhidinov               47:51      5 C             4  3:45:33        

    3     13 Tampereen Pyrintö Lag 1                                           3:47:26 
             Timo Saarinen                  50:18      5 A             5    50:18      5 
             Ilkka Leppävuori               39:55      8 D             8  1:30:13      3 
             Jarno Salmelin                 39:15     12 E            12  2:09:28      9 
             Hannu Saarijärvi               50:50      8 B            11  3:00:18      7 
             Denis Grishman                 47:08      3 C             2  3:47:26        

    4      1 OK Hällen Lag 1                                                   3:48:39 
             Jonas Engström                 50:14      4 A             4    50:14      4 
             Stefan Eriksson                44:38     37 D            37  1:34:52     18 
             Per Öberg                      41:20     21 E            21  2:16:12     16 
             Peter Öberg                    43:44      1 B             1  2:59:56      6 
             Robbin Kantarp                 48:43      7 C             6  3:48:39        

    5     75 OK Tisaren Lag 1                                                  3:48:51 
             Daniel Attås                   50:42     10 C             9    50:42     10 
             Johan Runesson                 39:35      6 D             6  1:30:17      5 
             Johan Aronsson                 37:59      5 E             6  2:08:16      2 
             Henrik Jansson                 50:29      7 A             8  2:58:45      5 
             Serguey Detkoc                 50:06      9 B             8  3:48:51        

    6      2 Paimion Rasti Lag 1                                               3:49:08 
             Mats Dahlén                    49:44      2 B             6    49:44      2 
             Matti Tahvonen                 40:32     15 E            17  1:30:16      4 
             Kim Fagerudd                   36:13      1 D             1  2:06:29      1 
             Janne Virtanen                 49:25      4 C             7  2:55:54      2 
             Markus Lindeqvist              53:14     20 A            15  3:49:08        

    7     81 IK Hakarpspojkarna Lag 1                                          3:53:31 
             Tobias Wahlgren                50:47     12 C            10    50:47     12 
             David Lingfors                 40:06     11 D            11  1:30:53     10 
             Jonas Lindholm                 37:52      4 E             5  2:08:45      6 
             Marcus Karlsson                51:40      9 B            16  3:00:25     10 
             Andreas Jansson                53:06     17 A            12  3:53:31        

    8     37 KFUM Örebro OK Lag 1                                              3:54:26 
             Oskar Arlebo                   50:40      9 A             9    50:40      9 
             Oskar Axelsson                 40:07     12 D            12  1:30:47      9 
             Per Jonhed                     37:47      3 E             4  2:08:34      4 
             Per Eklöf                      51:49     10 B            17  3:00:23      8 
             Jan Johansson                  54:03     21 C            19  3:54:26        

    9     10 Halden Skiklubb Lag 1                                             3:57:03 
             Sindre Saksaether              52:33     17 A            11    52:33     17 
             Torben Wendler                 38:28      5 E             8  1:31:01     11 
             Öyvind Helgerud                38:20      7 D             4  2:09:21      8 
             Sören Bobach                   57:49     25 C            30  3:07:10     12 
             Lukas Bartak                   49:53      8 B             7  3:57:03        

   10     15 Stora Tuna OK Lag 1                                               3:57:24 
             Mattias Mårts                  57:21     39 C            29    57:21     39 
             Johan Israelsson               40:01     10 D            10  1:37:22     22 
             Jonas Olsson                   39:14     11 E            11  2:16:36     17 
             Rikard Cleasson                54:18     18 A            20  3:10:54     15 
             Pavlo Usikraloch               46:30      1 B             2  3:57:24        

   11     23 OK Denseln Lag 1                                                  3:58:05 
             Oleksands Starov               53:31     23 B            26    53:31     23 
             Mattias Ericsson               37:32      2 D             2  1:31:03     12 
             Edvin Karlsson                 39:47     14 E            14  2:10:50     12 
             Anders Kleist                  53:07     14 C            16  3:03:57     11 
             Hans Brolund                   54:08     22 A            18  3:58:05        

   12      6 Malungs OK Skogsmårdarna Lag 2                                    3:58:07 
             Johan Edin                     53:49     25 C            18    53:49     25 
             Julian Dent                    36:57      1 E             1  1:30:46      8 
             Martin Hederskog               40:10     16 D            13  2:10:56     13 
             Lars Åkerman                   49:28      5 B             5  3:00:24      9 
             Jimmy Larsson                  57:43     30 A            29  3:58:07        

   13     56 Linköpings OK Lag 2                                               3:59:06 
             Lukas Gustavsson               50:46     11 B            10    50:46     11 
             Markus Adolfsson               40:55     18 E            20  1:31:41     16 
             Christian Enberg               40:50     19 D            17  2:12:31     14 
             Peter Enborg                   58:25     26 A            30  3:10:56     16 
             Anton Östlin                   48:10      6 C             5  3:59:06        

   14     29 Angelniemen Ankkuri Lag 1                                         3:59:20 
             Petri Paukkunen                53:27     20 B            22    53:27     20 
             Vesa Mäkinen                   37:41      3 D             3  1:31:08     14 
             Sasha Tcherbakov               37:27      2 E             2  2:08:35      5 
             Tuomas Kari                    50:09      6 A             2  2:58:44      4 
             Max Davydov                  1:00:36     35 C            33  3:59:20        

   15     32 MS Parma Lag 1                                                    4:01:50 
             Tomi Mattila                   53:28     21 B            24    53:28     21 
             Eero Pietila                   43:59     33 E            31  1:37:27     25 
             Samuli Salmenoja               43:19     25 D            27  2:20:46     20 
             Matti Koivisto                 53:17     15 A            16  3:14:03     18 
             Jani Myllärinen                47:47      4 C             3  4:01:50        

   16     79 Järla IF OK Lag 1                                                 4:03:35 
             N.N.                           55:30     31 A            24    55:30     31 
             N.N.                           41:59     25 D            23  1:37:29     26 
             N.N.                           39:09     10 E            10  2:16:38     18 
             N.N.                           56:43     22 C            25  3:13:21     17 
             N.N.                           50:14     10 B             9  4:03:35        

   17     76 OK Tisaren Lag 2                                                  4:08:18 
             Mattias Andersson              53:18     19 A            17    53:18     19 
             Magnus Persson                 37:46      4 E             3  1:31:04     13 
             Emil Johansson                 42:05     22 D            24  2:13:09     15 
             Mikael Pihel                   56:41     21 B            34  3:09:50     14 
             Håkan Carlsson                 58:28     32 C            31  4:08:18        

   18     21 Ulricehamns OK Lag 1                                              4:10:50 
             Stefan Zingg                 1:03:01     50 C            40  1:03:01     50 
             Matthias Niggli                41:27     20 D            20  1:44:28     42 
             Oskar Svärd                    38:38      9 E             9  2:23:06     29 
             Dominik Koch                   54:32     19 B            29  3:17:38     19 
             Erik Öhlund                    53:12     19 A            14  4:10:50        

   19     18 Hiisrasti Lag 1                                                   4:12:01 
             Jani Nissinen                  56:28     37 C            23    56:28     37 
             Juha Tommila                   42:30     27 E            24  1:38:58     30 
             Erik Fabritius                 42:08     23 D            25  2:21:06     27 
             Jussi Uusitalo                 56:43     22 B            35  3:17:49     20 
             Andrei Hramov                  54:12     23 A            19  4:12:01        

   20     51 Hagaby GoIF Lag 1                                                 4:12:28 
             Ulf Hallmén                    51:01     15 C            11    51:01     15 
             Andreas Pettersson             40:55     18 D            18  1:31:56     17 
             Johan Persson                  45:33     35 E            38  2:17:29     19 
             Viktor Larsson               1:02:08     40 A            39  3:19:37     22 
             Filip Dahlgren                 52:51     15 B            20  4:12:28        

   21     11 Halden Skiklubb Lag 2                                             4:12:40 
             Björn Eriksen                  52:39     18 B            18    52:39     18 
             Magnus Hov                     43:48     32 D            32  1:36:27     19 
             Mats Nordbröden                52:02     54 E            56  2:28:29     36 
             Tore Sandvik                   53:25     16 C            17  3:21:54     26 
             Sami Hämälistö                 50:46     11 A            10  4:12:40        

   22     30 Angelniemen Ankkuri Lag 2                                         4:12:51 
             Jussi Suna                   1:04:51     60 C            48  1:04:51     60 
             Juri Emaldynov                 40:28     14 E            16  1:45:19     43 
             Janne Nurminen                 40:56     20 D            19  2:26:15     31 
             J-P Andelmaa                   53:27     17 B            22  3:19:42     23 
             Tuomo Mäkelä                   53:09     18 A            13  4:12:51        

   23     68 Nyköpings OK Lag 1                                                4:15:16 
             Per Ek                         50:51     13 B            12    50:51     13 
             Henning Hall                   46:34     44 E            41  1:37:25     24 
             Mats Hall                      43:40     28 D            31  2:21:05     26 
             Oscar Carlborg                 56:56     24 A            28  3:18:01     21 
             Erik Pettersson                57:15     29 C            28  4:15:16        

   24     16 Stora Tuna OK Lag 2                                               4:15:23 
             Johan Alfredsson               55:27     30 A            23    55:27     30 
             Peter Löfås                    41:51     22 E            22  1:37:18     20 
             Sven Lundbäck                  44:07     32 D            34  2:21:25     28 
             Ivo Kamenerova                 59:43     30 B            47  3:21:08     24 
             Nils Olsson                    54:15     24 C            20  4:15:23        

   25     55 Linköpings OK Lag 1                                               4:17:47 
             Jacvob Westerberg              55:36     33 A            26    55:36     33 
             Jakob Gustavsson               41:48     21 D            21  1:37:24     23 
             Per Magnusson                  43:40     28 E            29  2:21:04     25 
             Mikael Andersson             1:01:36     38 C            36  3:22:40     29 
             Sören Nilsson-Päledal          55:07     26 B            31  4:17:47        

   26     49 Haninge SOK Lag 2                                                 4:18:09 
             Christoffer Eskilsson          50:24      7 A             7    50:24      7 
             Adam Ivarsson                  40:19     13 D            14  1:30:43      7 
             Rickard Ohlsson                38:02      6 E             7  2:08:45      6 
             P-O Ivarsson                 1:12:56     60 B            62  3:21:41     25 
             Kent Ohlsson                   56:28     27 C            23  4:18:09        

   27      3 Paimion Rasti Lag 2                                               4:20:03 
             Teemu Väre                     50:39      8 C             8    50:39      8 
             Mika Lyytikäinen               39:41      7 D             7  1:30:20      6 
             Oskari Heiskanen               50:32     49 E            51  2:20:52     22 
             Niko Salo                    1:04:21     44 A            45  3:25:13     32 
             Antti Veijalainen              54:50     25 B            30  4:20:03        

   28     24 OK Denseln Lag 2                                                  4:20:11 
             Albert Mollén                  56:43     38 C            25    56:43     38 
             Christer Lilja                 48:54     53 E            47  1:45:37     46 
             Henrik Berggren                40:42     17 D            16  2:26:19     32 
             Thomas Persson               1:00:57     36 A            37  3:27:16     34 
             Björn Karlsson                 52:55     16 B            21  4:20:11        

   29     19 Hiisrasti Lag 2                                                   4:20:45 
             Lauri Tammemäe                 59:46     47 A            32    59:46     47 
             Kristjan Trossman              45:39     42 D            39  1:45:25     44 
             Simo Marila                    43:54     30 E            30  2:29:19     38 
             Saku Asikainen                 52:38     13 C            15  3:21:57     27 
             Maxim Sychev                   58:48     33 B            43  4:20:45        

   30     62 Tullinge SK Lag 1                                                 4:22:36 
             Marcus Fredlund                59:41     46 B            46    59:41     46 
             Johan Kärrström                42:44     28 E            25  1:42:25     37 
             Jonas Kärrström                47:32     42 D            47  2:29:57     39 
             Anders Ohlsson                 52:01     11 C            13  3:21:58     28 
             Olle Karlson                 1:00:38     36 A            35  4:22:36        

   31     41 Täby OK Lag 1                                                     4:23:18 
             Martin Asp                     54:02     26 B            28    54:02     26 
             Anders Jansson                 43:36     31 D            30  1:37:38     29 
             Axel Roos Hansson              53:11     56 E            60  2:30:49     40 
             Sebastian Wiman              1:00:41     33 A            36  3:31:30     38 
             Johan Lindahl                  51:48     13 C            12  4:23:18        

   32     43 Vänersborgs SK Lag 1                                              4:25:27 
             Martin Ivarsson                55:41     34 A            27    55:41     34 
             Peter Westerberg               41:54     23 D            22  1:37:35     28 
             Jonas Wallin                   43:12     24 E            27  2:20:47     21 
             Emil Tengvall                1:11:51     56 C            64  3:32:38     39 
             David Bejbom                   52:49     14 B            19  4:25:27        

   33     64 Tullinge SK Lag 3                                                 4:26:08 
             Hans Sundqvist                 55:26     29 A            22    55:26     29 
             Mats Fryxell                   45:08     38 E            35  1:40:34     32 
             Björn Axelsson                 47:53     44 D            48  2:28:27     35 
             Lars Lönnqvist               1:00:47     34 B            50  3:29:14     36 
             Rickard Imark                  56:54     28 C            27  4:26:08        

   34     31 Angelniemen Ankkuri Lag 3                                         4:28:25 
             Juha Vormisto                  50:13      3 A             3    50:13      3 
             Mikko Satana                   39:55      8 D             8  1:30:08      2 
             Mikko Sirén                    39:40     13 E            13  2:09:48     11 
             Arto Ranki                     59:30     29 C            32  3:09:18     13 
             A-P Niinistö                 1:19:07     61 B            66  4:28:25        

   35     27 Norbergs OK Lag 1                                                 4:28:27 
             Fredrik Larsson              1:03:43     51 C            42  1:03:43     51 
             Martin Moberg                  47:59     50 D            49  1:51:42     53 
             Daniel Blom                    40:46     18 E            18  2:32:28     41 
             Mårten Ohlsson               1:05:08     46 A            47  3:37:36     43 
             Crister Nygren                 50:51     12 B            12  4:28:27        

   36      8 Tumba-Mälarhöjden OK Lag 1                                        4:29:35 
             Joakim Gunnarsson              59:33     45 B            45    59:33     45 
             Mattias Allared                42:49     29 E            26  1:42:22     36 
             Daniel Lind                    43:57     31 D            33  2:26:19     32 
             Lars Strid                   1:00:22     31 A            33  3:26:41     33 
             Per Forsgren                 1:02:54     40 C            39  4:29:35        

   37     80 Järla IF OK Lag 2                                                 4:30:44 
             N.N.                           53:30     22 B            25    53:30     22 
             N.N.                           44:02     34 E            32  1:37:32     27 
             N.N.                           43:24     26 D            28  2:20:56     24 
             N.N.                         1:07:45     50 A            51  3:28:41     35 
             N.N.                         1:02:03     39 C            38  4:30:44        

   38     63 Tullinge SK Lag 2                                                 4:35:40 
             Anders Johansson               54:38     27 C            21    54:38     27 
             Per-Ove Kivisäkk               48:38     51 D            50  1:43:16     41 
             Staffan Persson                50:18     48 E            50  2:33:34     42 
             Andreas Olofsson             1:04:17     42 A            43  3:37:51     44 
             Ingemar Åkerman                57:49     31 B            41  4:35:40        

   39     14 Söders SOL Tyresö Lag 1                                           4:36:43 
             Peter  Guterstam             1:07:34     63 B            59  1:07:34     63 
             Oliver Lindblad-Peterse        43:14     30 E            28  1:50:48     50 
             Axel Wikström                  54:35     58 D            60  2:45:23     52 
             Niklas Wrane                   52:04     12 C            14  3:37:27     42 
             Martin Norling                 59:16     34 A            31  4:36:43        

   40     38 KFUM Örebro OK Lag 2                                              4:39:54 
             Per Sjögren                    51:02     16 B            15    51:02     16 
             Christer Garpenlund            48:49     52 E            46  1:39:51     31 
             Erik Harlén                    47:19     39 D            43  2:27:10     34 
             Örjan Erikson                  55:54     20 C            22  3:23:04     31 
             Marcus Hardt                 1:16:50     59 A            63  4:39:54        

   41     73 Jönköpings OK Lag 1                                               4:43:13 
             Fredrik Svensson               55:35     32 A            25    55:35     32 
             Fredric Gustafsson             47:25     47 D            45  1:43:00     40 
             Oscar Gustafsson               50:38     50 E            52  2:33:38     44 
             Fredrik Rosén                  59:10     28 B            44  3:32:48     40 
             Niklas Alvaeus               1:10:25     55 C            62  4:43:13        

   42     17 Stora Tuna OK Lag 3                                               4:47:19 
             Joakim Svensk                  57:32     42 B            38    57:32     42 
             Peo Svensk                     44:24     36 D            36  1:41:56     35 
             Jonas Lång                     47:21     40 E            43  2:29:17     37 
             Thomas Norgren               1:11:48     55 A            58  3:41:05     45 
             Alistaio Landels             1:06:14     47 C            50  4:47:19        

   43     77 OK Tisaren Lag 3                                                  4:50:03 
             Linus Lauri                    57:25     40 B            36    57:25     40 
             Martin Sand                    45:09     39 D            38  1:42:34     38 
             Oskar Jakobsson                51:04     52 E            54  2:33:38     44 
             Emil Jönsson                 1:13:23     62 A            59  3:47:01     47 
             Jan-Åke Karlsson             1:03:02     41 C            41  4:50:03        

   44     52 Hagaby GoIF Lag 2                                                 4:50:21 
             Olof Dahlgren                1:00:34     48 A            34  1:00:34     48 
             Micke Axin                     47:03     46 E            42  1:47:37     47 
             Johan Peterson                 53:21     57 D            59  2:40:58     49 
             Jonas Pettersson             1:02:47     41 B            52  3:43:45     46 
             David Eriksson               1:06:36     48 C            51  4:50:21        

   45     58 Linköpings OK Lag 4                                               4:57:38 
             Erik Backteman               1:08:48     68 A            53  1:08:48     68 
             Andreas Berg                   50:52     57 E            53  1:59:40     61 
             Fredrik Wallin                 46:38     38 D            41  2:46:18     53 
             Emanuel Winblad              1:07:28     49 C            57  3:53:46     49 
             Markus Lundagårds            1:03:52     43 B            54  4:57:38        

   46     71 OK Hällen Lag 2                                                   4:58:14 
             Christoffer Ekman              57:44     44 B            40    57:44     44 
             Tim Bjärengren                 50:34     56 D            54  1:48:18     48 
             Tobias Kjell                   46:27     37 E            40  2:34:45     47 
             Anders Karlsson              1:01:22     37 C            35  3:36:07     41 
             Magnus Jansson               1:22:07     66 A            69  4:58:14        

   47     35 Ärla IF Lag 1                                                     4:59:51 
             Emil Andersson                 56:19     35 B            32    56:19     35 
             Tobias Olofsson-Bierfel        54:38     65 D            61  1:50:57     52 
             Håkan Olofsson                 49:15     46 E            48  2:40:12     48 
             Niklas Olofsson-Bierfel      1:14:33     64 C            70  3:54:45     50 
             Patrik Lind                  1:05:06     46 A            46  4:59:51        

   48     47 Attunda OK Lag 1                                                  5:00:12 
             Mathias Hallmen                50:52     14 B            14    50:52     14 
             Love Berzell                   49:52     55 D            53  1:40:44     33 
             Oskar Daniels                  45:01     34 E            34  2:25:45     30 
             Andreas Fredriksson          1:04:44     45 C            47  3:30:29     37 
             Erik Pettersson              1:29:43     68 A            71  5:00:12        

   49     44 Vänersborgs SK Lag 2                                              5:04:02 
             Robert Enbom                   57:31     41 B            37    57:31     41 
             Richard Tengström              45:28     41 E            37  1:42:59     39 
             Niclas Sahlin                  51:01     51 D            55  2:34:00     46 
             Daniel Larsson               1:18:05     68 A            64  3:52:05     48 
             Adam Andreasson              1:11:57     58 C            65  5:04:02        

   50     45 OK Skogsfalken Lag 1                                              5:06:20 
             Daniel Erlandsson            1:04:37     57 C            44  1:04:37     57 
             Anton Wiberg                 1:03:56     74 D            72  2:08:33     69 
             Fredrik Smedberg               47:37     43 E            44  2:56:10     61 
             Johan Persson                  58:39     27 B            42  3:54:49     51 
             Olof Nilsson                 1:11:31     57 A            57  5:06:20        

   51      7 OK Motala Lag 1                                                   5:22:49 
             Johan Pettersson             1:03:59     54 A            42  1:03:59     54 
             Ola Karlsson                   44:22     35 D            35  1:48:21     49 
             Ulf Eklund                     56:43     61 E            66  2:45:04     51 
             Magnus Forsberg              1:10:53     54 C            63  3:55:57     52 
             Torbjörn Andersson           1:26:52     67 B            68  5:22:49        


   52     20 Köping-Kolsva OK Lag 1                                            5:03:37 
             John Hedlund                   56:26     36 B            33    56:26     36 
             Marcus Eek                     45:24     40 E            36  1:41:50     34 
             Eric Englöv                    51:45     53 D            57  2:33:35     43 
             Cristian Larsson             1:25:11     70 A            70  3:58:46     53 
             Henrik Holmberg              1:04:51     45 C            48  5:03:37        

   53     65 OK Måsen Lag 1                                                    5:06:00 
             Calle Arewång                1:00:44     49 B            49  1:00:44     49 
             Ingemar Magnusson              51:25     58 D            56  1:52:09     55 
             Oliver Freij                 1:02:34     70 E            72  2:54:43     59 
             Thomas Höjsgaard             1:04:19     43 A            44  3:59:02     54 
             Johan Hammararström          1:06:58     52 C            54  5:06:00        

   54     67 Motala AIF OL Lag 1                                               5:08:25 
             Gustav Åhren                 1:07:35     64 A            50  1:07:35     64 
             Oskar Höglund                  49:34     54 D            52  1:57:09     58 
             Daniel Hasselström             52:35     55 E            58  2:49:44     55 
             Martin Hammarlund            1:17:50     67 C            71  4:07:34     58 
             Viktor Bergstrand            1:00:51     37 B            51  5:08:25        

   55     50 Istrums SK Lag 1                                                  5:09:18 
             Filip Svensson                 53:45     24 B            27    53:45     24 
             Matias Pauli                   51:40     59 E            55  1:45:25     44 
             Maria Ivermark               1:09:11     75 D            77  2:54:36     58 
             Adrian Pauli                 1:12:53     59 C            68  4:07:29     56 
             Anders Påhlman               1:01:49     38 A            38  5:09:18        

   56     84 Söders SOL Tyresö Lag 2                                           5:15:12 
             Peter Andersson              1:07:11     61 C            55  1:07:11     61 
             Christer Ivarsson              47:51     49 E            45  1:55:02     56 
             Magnus Glännefors            1:07:22     73 D            75  3:02:24     65 
             Pär Svensson                 1:09:16     53 A            55  4:11:40     60 
             Peter Juthberg               1:03:32     42 B            53  5:15:12        

   57     60 Tjällmo-Godegårds OK Lag 2                                        5:15:54 
             Håkan Samor                  1:27:21     74 C            73  1:27:21     74 
             Kent Landoff                   46:17     43 E            39  2:13:38     72 
             Vidar Sjögren                  48:44     45 D            51  3:02:22     64 
             Örjan Pettersson             1:06:23     48 A            48  4:08:45     59 
             Andreas Carlsson             1:07:09     53 B            58  5:15:54        

   58     72 OK Hällen Lag 3                                                   5:23:10 
             Emil Hammarström             1:08:15     67 C            61  1:08:15     67 
             Tomas Lundström                55:27     67 E            64  2:03:42     65 
             Fredrik Karlsson               58:54     65 D            67  3:02:36     67 
             Adam Hellstadius             1:16:19     66 A            61  4:18:55     64 
             Mikael Kindborn              1:04:15     44 B            56  5:23:10        

   59     61 Tjällmo-Godegårds OK Lag 3                                        5:23:12 
             Rikard Ericsson              1:08:50     69 A            54  1:08:50     69 
             Arvid Pettersson               56:05     68 D            62  2:04:55     67 
             Andreas Carlqvist              49:57     47 E            49  2:54:52     60 
             Johan Allard                 1:21:28     69 B            67  4:16:20     63 
             Anders Lind                  1:06:52     50 C            53  5:23:12        

   60     69 Nyköpings OK Lag 2                                                5:23:20 
             Tomas Reibring               1:07:25     62 C            56  1:07:25     62 
             Alex Blomberg                  57:26     69 D            66  2:04:51     66 
             Emil Blomberg                  57:12     64 E            67  3:02:03     63 
             Mats Edengren                1:00:39     32 B            48  4:02:42     55 
             Anders Alderud               1:20:38     63 A            66  5:23:20        

   61     53 Hagaby GoIF Lag 3                                                 5:27:03 
             Anton Blomgren               1:04:11     55 B            55  1:04:11     55 
             Love Sintring                  46:44     45 D            42  1:50:55     51 
             Daniel Persson                 59:12     66 E            69  2:50:07     56 
             Gustav Blomgren              1:30:05     72 A            72  4:20:12     65 
             Stefan Peterson              1:06:51     49 C            52  5:27:03        

   62     66 OK 64 Torpa Lag 1                                                 5:34:43 
             Gabriel  Irestål             1:04:43     59 C            46  1:04:43     59 
             Mats Ernfridsson               52:22     60 E            57  1:57:05     57 
             Petter Samuelsson            1:01:12     69 D            71  2:58:17     62 
             Jonas Olsson                 1:15:39     65 B            63  4:13:56     61 
             Oskar Larsson                1:20:47     64 A            67  5:34:43        

   63     39 KFUM Örebro OK Lag 3                                              5:41:54 
             Stefan Aronsson              1:04:21     56 C            43  1:04:21     56 
             Björn Norman                   47:26     48 D            46  1:51:47     54 
             Mathias Johansson            1:17:31     77 E            77  3:09:18     69 
             Anders Pettersson            1:14:03     63 A            60  4:23:21     66 
             Stefan Aläng                 1:18:33     60 B            64  5:41:54        

   64     83 OK Södertörn Lag 1                                                5:46:28 
             Johan Sisell                   57:41     43 B            39    57:41     43 
             Jesper Hansson               1:00:10     71 D            70  1:57:51     60 
             Erik Andersson                 56:19     59 E            65  2:54:10     57 
             John Svanberg                1:13:20     61 C            69  4:07:30     57 
             Fredrik Setterqvist          1:38:58     71 A            75  5:46:28        

   65     78 Katrineholms OK Lag 1                                             5:47:16 
             L-O Magnell                  1:07:53     65 C            59  1:07:53     65 
             Anders Wadman                  55:25     66 E            63  2:03:18     63 
             Gustav Karlsson              1:06:01     71 D            73  3:09:19     70 
             Arvid Sundqvist              1:05:30     47 B            57  4:14:49     62 
             Johan Magnell                1:32:27     70 A            74  5:47:16        

   66     26 Sundbybergs IK Lag 1                                              5:56:33 
             Peter Kolmskog               1:18:51     72 B            65  1:18:51     72 
             Mårten Sundh                 1:07:32     76 E            74  2:26:23     73 
             Herik Persson                  56:45     62 D            64  3:23:08     72 
             Torbjörn Olsson              1:12:36     58 C            67  4:35:44     69 
             Henrik Fransson              1:20:49     65 A            68  5:56:33        

   67     74 Jönköpings OK Lag 2                                               6:04:34 
             Oskar Pettersson             1:38:19     76 B            69  1:38:19     76 
             Tomas Johansson                58:11     70 E            68  2:36:30     75 
             Morgan Tideman                 59:32     67 D            68  3:36:02     74 
             Staffan Åkerlund             1:07:55     51 C            60  4:43:57     70 
             Klas Friborg                 1:20:37     62 A            65  6:04:34        

   68     46 OK Skogsfalken Lag 2                                              6:12:42 
             Jon Henriksson               1:43:05     77 A            77  1:43:05     77 
             Henrik Ottosson              1:09:19     77 E            75  2:52:24     76 
             Linus Pilblad                  57:04     63 D            65  3:49:28     76 
             Per Andreasson               1:12:02     57 C            66  5:01:30     71 
             Felix Larsson                1:11:12     56 B            61  6:12:42        


           9 Tumba-Mälarhöjden OK Lag 2                                        j godk. 
             Anders Boström               1:04:38     58 C            45  1:04:38     58 
             Mikael Mellberg              1:06:59     75 D            74  2:11:37     71 
             Thomas Eriksson              1:11:59     76 E            76  3:23:36     73 
             Patrik Axelsson              j godk.        B                               
             Gustav Melander              1:30:26     69 A            73                 

          22 Ulricehamns OK Lag 2                                              j godk. 
             Peter Arnesson                 55:23     28 A            21    55:23     28 
             Jonas Salén                    41:57     24 E            23  1:37:20     21 
             Erik Simkovics                 43:34     27 D            29  2:20:54     23 
             Marcus Kvarndal              1:01:52     39 C            37  3:22:46     30 
             Christian Arnesson           j godk.        B                               

          40 Snättringe SK Lag 1                                               j godk. 
             Micke Nilsson                1:03:44     52 A            40  1:03:44     52 
             Patrik Nilsson               1:02:01     73 E            71  2:05:45     68 
             Harry Jordås                   56:39     60 D            63  3:02:24     65 
             Per Kallhavge                j godk.        B                               
             Peter Granath                1:07:38     54 C            58                 

          59 Tjällmo-Godegårds OK Lag 1                                        j godk. 
             Linus Åberg                  j godk.        B                               
             Ronnie Samor                   42:11     26 D            26                 
             Johan Sjögren                  44:45     33 E            33                 
             Anders Svensk                1:00:50     35 C            34                 
             Tobias Trofast               1:06:55     51 A            49                 

          70 NAIS Orientering Lag 1                                            j godk. 
             Thomas Pettersson            1:09:17     70 A            56  1:09:17     70 
             Markus Adolfsson               54:12     64 E            62  2:03:29     64 
             Vesa Jussila                   59:48     68 D            69  3:03:17     68 
             Anders Johansson             1:28:27     71 C            74  4:31:44     68 
             Peter Stenbäck               j godk.        B                               

          25 OK Denseln Lag 3                                                   fullf. 
             Christopher Mollen           1:16:32     71 A            62  1:16:32     71 
             Per Kempe                      53:10     62 D            58  2:09:42     70 
             Peter Lindebring             1:06:13     72 E            73  3:15:55     71 
             Mattias Pettersson           1:08:37     52 B            60  4:24:32     67 
             Fredrik Engman               j start        C                               

          28 Norbergs OK Lag 2                                                  fullf. 
             Johan Häll                   1:03:51     53 A            41  1:03:51     53 
             Robert Larsson                 53:51     63 E            61  1:57:42     59 
             Viktor Funcke                  46:23     36 D            40  2:44:05     50 
             Thomas Gustafsson            j start        B                               
             Micke Oswald                 j start        C                               

          36 Ärla IF Lag 2                                                      fullf. 
             Lars-Erik Johansson          1:34:08     75 C            75  1:34:08     75 
             N.N                                         E                               
             N.N                          j start        D                               
             N.N                          j start        A                               
             N.N                          j start        B                               

          48 Haninge SOK Lag 1                                                  fullf. 
             David Steen                  1:27:17     73 C            72  1:27:17     73 
             Tobias Steen                 1:01:17     72 E            70  2:28:34     74 
             Jesper Falk                  1:08:08     74 D            76  3:36:42     75 
             Joel Ericsson                1:39:39     73 A            76  5:16:21     72 
             Vakant                       j start        B                               

          57 Linköpings OK Lag 3                                                fullf. 
             Tommy Lindberg               4:54:10     78 C            76  4:54:10     78 
             N. N.                        j start        D                               
             N. N.                        j start        E                               
             N. N.                        j start        B                               
             N. N.                        j start        A                               

          82 Järla IF OK Lag 3                                                  fullf. 
             N.N.                         1:08:02     66 A            52  1:08:02     66 
             N.N.                           52:47     61 E            59  2:00:49     62 
             N.N.                           47:24     41 D            44  2:48:13     54 
             N.N.                         j start        C                               
             N.N.                         j start        B                               

          34 MS Parma Lag 3                                                    j start 
          42 Täby OK Lag 2                                                     j start 



D17E  (79)               

    1    174 IFK Lidingös Skid o OK Lag 1                                      2:18:24 
             Malin Sand                     50:45      2 B             2    50:45      2 
             Signe Soes                     37:20      1 D             1  1:28:05      1 
             Annika Billstam                50:19      1 C             1  2:18:24        

    2    120 Ulricehamns OK Lag 1                                              2:27:47 
             Maja Alm                       50:39      1 B             1    50:39      1 
             Simone Niggli                  44:23      4 D             3  1:35:02      2 
             Jenny Johansson                52:45      5 C             5  2:27:47        

    3    108 Halden Skiklubb Lag 1                                             2:32:22 
             Vendula Klechova               54:02      9 B             5    54:02      9 
             Karianne Hauge                 46:04      9 D             7  1:40:06      3 
             Maria Hoffman                  52:16      4 C             4  2:32:22        

    4    133 OK Skogsfalken Lag 1                                              2:33:45 
             Sofia Forsgren                 56:33     27 C            15    56:33     27 
             Åsa Hellqvist                  43:41      2 E             1  1:40:14      4 
             Lina Persson                   53:31      7 A             4  2:33:45        

    5    157 Stora Tuna OK Lag 1                                               2:35:39 
             Anna Mårsell                   57:22     28 C            16    57:22     28 
             Juliette Soulard               44:31      5 E             2  1:41:53      8 
             Lena Eliasson                  53:46      9 A             6  2:35:39        

    6    103 Paimion Rasti Lag 1                                               2:36:01 
             Salla Fagerudd                 52:59      8 C             8    52:59      8 
             Elisa Dresen                   48:38     14 E             5  1:41:37      6 
             Inga Dambe                     54:24     12 A             8  2:36:01        

    7    154 OK Tisaren Lag 1                                                  2:36:19 
             Rebecka Nylin                  55:51     19 C            11    55:51     19 
             Malin Sand                     44:42      7 D             5  1:40:33      5 
             Helena Andersson               55:46     17 B            10  2:36:19        

    8    172 Domnarvets GOIF Lag 1                                             2:40:10 
             Emma Johansson                 52:45      4 C             5    52:45      4 
             Elin Dahlin                    52:04     24 D            13  1:44:49     13 
             Karolina A Höjsgaard           55:21     14 B             6  2:40:10        

    9    175 IFK Lidingös Skid o OK Lag 2                                      2:40:49 
             Erica Christensson             55:35     10 C             9    55:35     10 
             Elisabeth Hansson              46:14     10 E             3  1:41:49      7 
             Sofie Sihver                   59:00     20 A            20  2:40:49        

   10    112 Tampereen Pyrintö Lag 1                                           2:42:14 
             Heidi Haapasalo                52:46      5 C             7    52:46      5 
             Liissa Kujanpää                50:36     20 D            10  1:43:22      9 
             Maria Pietilä                  58:52     19 B            12  2:42:14        

   11    102 OK Hällen Lag 1                                                   2:44:04 
             Sara Öberg                   1:06:39     52 B            27  1:06:39     52 
             Johanna Gunnarsson             45:11      8 D             6  1:51:50     24 
             Johanna Svensson               52:14      3 C             3  2:44:04        

   12    162 Tullinge SK Lag 3                                                 2:44:33 
             Lenka Zatloukalová           1:01:01     31 B            13  1:01:01     31 
             Hanna Aludden                  51:31     22 D            11  1:52:32     25 
             Lina Kalberg                   52:01      2 C             2  2:44:33        

   13    127 Ärla IF Lag 1                                                     2:45:09 
             Emma Andersson                 55:55     21 C            13    55:55     21 
             Ellinor Fransson               50:32     19 E             9  1:46:27     18 
             Karin Lundberg                 58:42     18 A            19  2:45:09        

   14    136 Haninge SOK Lag 1                                                 2:46:37 
             Linda Ericsson               1:08:30     54 C            32  1:08:30     54 
             Malin Leijon Lind              44:16      3 D             2  1:52:46     27 
             Sara Eskillsson                53:51     10 B             4  2:46:37        

   15    113 Tampereen Pyrintö Lag 2                                           2:47:18 
             Lotta Karhola                  55:41     15 A            12    55:41     15 
             Ellu Munukka                   56:03     40 F             8  1:51:44     23 
             Anna-Sofia Marila              55:34     15 B             7  2:47:18        

   16    109 Halden Skiklubb Lag 2                                             2:47:29 
             Julie Andersen                 55:51     19 C            11    55:51     19 
             Fredrikke Norh Moth            50:08     16 E             7  1:45:59     15 
             Ane Björgul                  1:01:30     23 A            25  2:47:29        

   17    177 OK Södertörn Lag 1                                                2:47:34 
             Louise Markstedt               55:42     16 B             9    55:42     16 
             Louise Klingstedt              58:32     44 F            10  1:54:14     32 
             Marielle Larsson               53:20      6 A             3  2:47:34        

   17    178 SOK Viljan Lag 1                                                  2:47:34 
             Frida Bakkman                  55:38     12 C            10    55:38     12 
             Anna Svensson                  50:09     17 D             9  1:45:47     14 
             Josefin Carlsson             1:01:47     26 B            21  2:47:34        

   19    158 Stora Tuna OK Lag 2                                               2:47:38 
             Anastasiia Danylova            56:01     22 A            16    56:01     22 
             Pia Birkebaek                  48:47     15 E             6  1:44:48     12 
             Susanna Mårtensson           1:02:50     28 C            26  2:47:38        

   20    152 OK Hällen Lag 2                                                   2:47:44 
             Ida Hedman                     56:22     26 A            18    56:22     26 
             Emma Öberg                     47:11     12 E             4  1:43:33     10 
             Maria Gunnarsson             1:04:11     32 C            29  2:47:44        

   21    104 Tumba-Mälarhöjden OK Lag 1                                        2:47:48 
             Elsa Törnros                   55:45     17 A            14    55:45     17 
             Bara Malisova                  50:22     18 E             8  1:46:07     16 
             Diana Sarmiala               1:01:41     24 C            22  2:47:48        

   22    142 Linköpings OK Lag 1                                               2:47:53 
             Cecilia Kleist                 56:11     24 C            14    56:11     24 
             Anna-Stina Påledal             48:32     13 D             8  1:44:43     11 
             Helén Persson                1:03:10     29 B            24  2:47:53        

   23    121 Ulricehamns OK Lag 2                                              2:47:56 
             Eva Öhlund                   1:01:07     35 C            20  1:01:07     35 
             Linda Nordin                   53:08     32 E            12  1:54:15     33 
             Hanna Svensson                 53:41      8 A             5  2:47:56        

   24    163 Tullinge SK Lag 4                                                 2:48:02 
             Sara Lundblad                  59:41     29 C            17    59:41     29 
             Elin Sundqvist                 53:23     34 E            13  1:53:04     28 
             Sofia Karlsson                 54:58     13 A             9  2:48:02        

   25    165 Tullinge SK Lag 6                                                 2:48:15 
             Anna-Karin Sundqvist         1:02:04     46 B            22  1:02:04     46 
             Barbro Lönnkvist               52:13     25 F             2  1:54:17     34 
             Maria Jonsson                  53:58     11 A             7  2:48:15        

   26    164 Tullinge SK Lag 5                                                 2:54:02 
             Josefin Persson                56:19     25 A            17    56:19     25 
             Jess Davis                     51:16     21 E            10  1:47:35     19 
             Kerstin Håland               1:06:27     35 C            30  2:54:02        

   27    135 OK Skogsfalken Lag 3                                              2:56:45 
             Anna Olsson                  1:02:18     47 B            23  1:02:18     47 
             Lena Persson                   58:44     45 F            11  2:01:02     44 
             Christina Smedberg             55:43     16 A            13  2:56:45        

   28    132 OK Rodhen Lag1                                                    2:56:53 
             Jessica Söllvander           1:01:42     45 B            20  1:01:42     45 
             Malin Jacobsson                52:39     30 D            14  1:54:21     37 
             Maria Sjölander              1:02:32     27 C            25  2:56:53        

   29    115 Söders SOL Tyresö Lag 1                                           2:56:59 
             Anke Xylander                1:00:57     30 C            18  1:00:57     30 
             Caroline Sjökvist              56:37     41 E            17  1:57:34     41 
             Maria Cleunert Henrique        59:25     21 A            21  2:56:59        

   30    122 OK Denseln Lag 1                                                  2:57:05 
             Johanna Lindberg             1:01:02     32 A            23  1:01:02     32 
             Linnea Ivarsson Sandber        54:18     37 E            15  1:55:20     38 
             Nina Karlsson                1:01:45     25 C            23  2:57:05        

   31    128 KFUM Örebro OK Lag 1                                              2:57:45 
             Kristin Jacobson             1:01:33     42 A            27  1:01:33     42 
             Iva Navratilova                52:37     29 E            11  1:54:10     30 
             Emma Arlebo                  1:03:35     31 C            28  2:57:45        

   32    118 Hiisrasti Lag 1                                                   2:59:51 
             Jenni Mettälä                1:02:31     49 C            24  1:02:31     49 
             Jenni Järvinen                 51:48     23 D            12  1:54:19     35 
             Laura Salmi                  1:05:32     33 B            25  2:59:51        

   33    111 Paimion Rasti Lag 3                                               3:00:08 
             Sara Forström                1:01:03     33 B            14  1:01:03     33 
             Satu Vesalainen                46:38     11 F             1  1:47:41     20 
             Matleena Lindeqvist          1:12:27     38 A            32  3:00:08        

   34    146 Tjällmo-Godegårds OK Lag 1                                        3:00:46 
             AnnaLotta Irewall            1:02:37     50 A            29  1:02:37     50 
             Marie Svensk                   54:36     38 E            16  1:57:13     40 
             Lena Ström                   1:03:33     30 C            27  3:00:46        

   35    125 Angelniemen Ankkuri Lag 1                                         3:05:39 
             Sanna Nurmi                    55:39     13 A            11    55:39     13 
             Inkeri Lindeman                52:23     26 F             3  1:48:02     21 
             Tea Laurila                  1:17:37     42 B            33  3:05:39        

   36    153 Jönköpings OK Lag 1                                               3:06:25 
             Marie Andersson                55:39     13 B             8    55:39     13 
             Kristina Andersson             57:04     43 F             9  1:52:43     26 
             Maria Thelin                 1:13:42     40 A            33  3:06:25        

   37    173 Domnarvets GOIF Lag 2                                             3:06:50 
             Karin Elfving                1:06:40     53 A            30  1:06:40     53 
             Eva Elfving                    54:09     35 F             7  2:00:49     43 
             Sara Helander                1:06:01     34 B            26  3:06:50        

   38    126 MS Parma Lag 1                                                    3:07:10 
             Johanna Ryynänen             1:01:35     43 B            19  1:01:35     43 
             Outi Sareila                   44:33      6 D             4  1:46:08     17 
             Henna Reponen                1:21:02     43 C            37  3:07:10        

   39    107 Skarpnäcks OL Lag 1                                               3:10:20 
             Malin Lönnqvist              1:01:32     41 A            26  1:01:32     41 
             Anna Lindmark                  52:48     31 F             6  1:54:20     36 
             Sanna Batz                   1:16:00     41 B            32  3:10:20        

   40    123 OK Denseln Lag 2                                                  3:10:37 
             Ida Lindkvist                  56:09     23 B            11    56:09     23 
             Emma Ericsson                1:04:56     49 F            12  2:01:05     45 
             Sussane Karlsson             1:09:32     37 A            31  3:10:37        

   41    134 OK Skogsfalken Lag 2                                              3:21:31 
             Lina Blomqvist               1:13:59     59 A            34  1:13:59     59 
             Mia Kaisajuntti                54:11     36 E            14  2:08:10     47 
             Lina Svensson                1:13:21     39 C            35  3:21:31        

   42    140 OK Roxen Lag 1                                                    3:21:47 
             Amy Ranka                    1:01:14     36 A            24  1:01:14     36 
             Ida Dalhammer                  56:58     42 E            18  1:58:12     42 
             Annika Asketun               1:23:35     44 C            38  3:21:47        

   43    166 Tullinge SK Lag 7                                                 3:44:48 
             Ida Forsén                   1:06:27     51 C            30  1:06:27     51 
             Beatrice Köhler              1:07:42     53 D            21  2:14:09     50 
             Sofia Persson                1:30:39     49 B            37  3:44:48        

   44    124 OK Denseln Lag 3                                                  3:49:55 
             Charlotte Olsson             1:10:12     55 C            33  1:10:12     55 
             Josefin Lindberg             1:05:44     50 D            20  2:15:56     53 
             Emma Dahlskog                1:33:59     50 B            38  3:49:55        

   45    130 Snättringe SK Lag 1                                               3:50:09 
             Therese Persson              1:15:20     61 C            36  1:15:20     61 
             Sofia Persson                  59:47     46 D            17  2:15:07     51 
             Gunilla Kallhauge            1:35:02     51 B            39  3:50:09        

   46    116 Skogspojkarnas OK Lag 1                                           4:07:28 
             Lisa Kalered                 1:02:27     48 A            28  1:02:27     48 
             Josefin Liljegren            1:10:27     55 E            20  2:12:54     48 
             Carina Kalered               1:54:34     56 C            41  4:07:28        

   47    151 Björkfors GOIF Lag 1                                              4:07:34 
             Carolin Svensson             1:01:35     43 C            21  1:01:35     43 
             Sofie Svensson               1:14:04     56 E            21  2:15:39     52 
             Amanda Wassberger            1:51:55     54 A            40  4:07:34        


   48    139 Hagaby GoIF Lag 1                                                 3:19:52 
             Elin Winblad                 1:10:23     56 C            34  1:10:23     56 
             Lovisa Falk                  1:08:31     54 E            19  2:18:54     54 
             Beata Falk                   1:00:58     22 A            22  3:19:52        

   49    137 Haninge SOK Lag 2                                                 3:57:53 
             Anna Johansson               1:20:29     62 A            35  1:20:29     62 
             Kajsa Eriksson               1:07:39     52 F            14  2:28:08     55 
             Nina Lager                   1:29:45     46 B            35  3:57:53        

   50    167 Tullinge SK Lag 8                                                 4:06:56 
             Malin Sundqvist              1:36:49     66 A            39  1:36:49     66 
             Lina Ehn                     1:06:30     51 F            13  2:43:19     59 
             Johanna Einarsson            1:23:37     45 B            34  4:06:56        

   51    147 OK Måsen/Svärdsjö IF Lag 1                                        4:14:11 
             Kajsa Hammarström            1:29:55     64 B            36  1:29:55     64 
             Maria Eriksson               1:14:18     57 F            15  2:44:13     60 
             Marie Johansson              1:29:58     47 A            37  4:14:11        

   52    106 Tumba-Mälarhöjden OK Lag 3                                        4:17:14 
             Helena Adebrant              1:33:37     65 C            39  1:33:37     65 
             Ronja Hill                   1:04:18     48 D            19  2:37:55     58 
             Annica Sundeby               1:39:19     53 B            41  4:17:14        

   53    129 KFUM Örebro OK Lag 2                                              4:21:02 
             Jenny Johansson              1:14:33     60 B            31  1:14:33     60 
             Victoria Nilsson             1:14:19     58 F            16  2:28:52     56 
             Sara Kalander                1:52:10     55 A            41  4:21:02        

   54    150 Nyköpings OK Lag 1                                                4:24:46 
             Kristin Hylander             1:01:16     38 B            16  1:01:16     38 
             Anja Johansson               1:44:17     63 D            22  2:45:33     61 
             Jessica Karlsson             1:39:13     52 C            40  4:24:46        

   55    170 KFUM Örebro OK Lag 3                                              5:44:24 
             Linda Lännenmäki             1:58:13     69 A            43  1:58:13     69 
             Kristina Carbonnier          1:15:26     59 E            22  3:13:39     63 
             Susanne Svahn                2:30:45     57 C            42  5:44:24        


         101 Tullinge SK Lag 1                                                 j godk. 
             Anna Ställberg                 52:52      7 A             2    52:52      7 
             Tina Junegard                1:43:57     62 F            19  2:36:49     57 
             Jenny Lönnkvist              j godk.        B                               

         105 Tumba-Mälarhöjden OK Lag 2                                        j godk. 
             Eva Englid                   1:10:28     58 B            30  1:10:28     58 
             Camilla Svensson             j godk.        F                               
             Jenny Asztalos               1:30:23     48 A            38                 

         119 Köping-Kolsva OK Lag 1                                            j godk. 
             Sandra Burén                 1:54:43     68 A            42  1:54:43     68 
             Sofie Landqvist              j godk.        F                               
             Sara Profors                 j start        B                               

         131 Snättringe SK Lag 2                                               j godk. 
             Elin Svensson                1:21:27     63 A            36  1:21:27     63 
             Jenny Dahlström              1:32:55     61 F            18  2:54:22     62 
             N.N                          j godk.        B                               

         138 Haninge SOK Lag 3                                                 j godk. 
             Emelie Ericsson              1:36:50     67 B            40  1:36:50     67 
             Therese Wilson               1:51:37     64 D            23  3:28:27     64 
             Frida Ottosson               j godk.        C                               

         143 Linköpings OK Lag 2                                               j godk. 
             Sarah Tibell                   55:50     18 A            15    55:50     18 
             Amanda Almén                 1:17:06     60 F            17  2:12:56     49 
             Lin Eriksson                 j godk.        B                               

         144 Linköpings OK Lag 3                                               j godk. 
             Amanda Bohlin                1:01:15     37 B            15  1:01:15     37 
             Frida Karlsson               1:03:11     47 D            18  2:04:26     46 
             Hanna Berg                   j godk.        C                               

         148 OK 64 Torpa Lag 1                                                 j godk. 
             Anna Segersson               1:01:04     34 C            19  1:01:04     34 
             Sara Larsson                   53:09     33 D            15  1:54:13     31 
             Jonna Samuelsson             j godk.        B                               

         149 Motala AIF OL Lag 1                                               j godk. 
             Sofia Fransson               j godk.        A                               
             Ulrica Fransson              j godk.        F                               
             Anna Korall                  j godk.        B                               

         155 OK Tisaren Lag 2                                                  j godk. 
             Jane Forrest                 j godk.        A                               
             Lovisa Persson                              F                               
             Josefin Aronsson             1:09:11     36 B            28                 

         159 Sidensjö IK Lag 1                                                 j godk. 
             Frida Aspnäs                   52:47      6 B             3    52:47      6 
             Astrid Thelin                j godk.        F                               
             Linnea Nordin                j godk.        A                               

         161 Tullinge SK Lag 2                                                 j godk. 
             Yvonne Andersson               55:37     11 A            10    55:37     11 
             Johanna Lönnkvist              52:27     27 F             4  1:48:04     22 
             Kicki Skog                   j godk.        B                               

         169 NAIS Orientering Lag 1                                            j godk. 
             Marie Andersson              j godk.        C                               
             Katarina Lundgren            j godk.        E                               
             Linda Nilsson                j start        A                               

         114 Boxholm-Mjölby OL Lag 1                                            fullf. 
             Britta Norén                 1:01:27     40 B            18  1:01:27     40 
             Viktoria Petré Lind            55:03     39 D            16  1:56:30     39 
             Hanna Alenius                j start        C                               

         145 Linköpings OK Lag 4                                                fullf. 
             Rebecka Österberg            3:32:23     70 C            43  3:32:23     70 
             N. N.                        j start        E                               
             N. N.                        j start        A                               

         156 OK Tisaren Lag 3                                                   fullf. 
             Carina Lauri                 1:10:23     56 B            29  1:10:23     56 
             Lovisa Persson               j start        D                               
             Hanna Kask                   j start        C                               

         171 Järla IF OK Lag 1                                                  fullf. 
             N.N.                         1:01:17     39 B            17  1:01:17     39 
             N.N.                           52:35     28 F             5  1:53:52     29 
             N.N.                         j start        A                               

         179 Ulricehamns OK Lag 3                                               fullf. 
             Cecilia Thomasson              50:54      3 A             1    50:54      3 
             Emma Andersson                              F                               
             N.N.                         j start        B                               

         110 Halden Skiklubb Lag 3                                             j start 
         117 SK Pohjantähti Lag 1                                              j start 
         141 OK Roxen Lag 2                                                    j start 
         160 Paimion Rasti Lag 2                                               j start 
         168 Tullinge SK Lag 9                                                 j start 
         176 IFK Lidingös Skid o OK Lag 3                                      j start 



H12  (13)                

    1    711 Snättringe SK Lag 1                                               1:05:05 
             Simon Hektor                   21:37      1 A             1    21:37      1 
             Jonas Kallhauge                19:48      5 B             5    41:25      2 
             Martin Nilsson                 23:40      3 C             4  1:05:05        

    2    702 Tullinge SK Lag 1                                                 1:07:18 
             Andreas Hultqvist              21:50      3 C             2    21:50      3 
             Albin Andersson                19:29      3 B             3    41:19      1 
             + Viktor Imark               godk. +                                        
             + William Kumpulainen        20:06 +                                        
             Joel Pettersson                25:59      5 A             8  1:07:18        

    3    707 OK Roxen Lag 1                                                    1:08:14 
             Elias Rankka                   24:01      5 A             4    24:01      5 
             Adam Thellsén                  21:40      9 B             9    45:41      7 
             + Albin Lillieström          45:53 +                                        
             + Lukas Eveborn              25:14 +                                        
             Emil Thellsén                  22:33      2 C             3  1:08:14        

    4    704 Skogspojkarnas OK Lag 1                                           1:08:15 
             Johan Wehlin                   24:17     10 C             8    24:17     10 
             Ingvar Kongslien               21:38      8 B             8    45:55      8 
             Jacob Malmfors                 22:20      1 A             2  1:08:15        

    5    710 OK Kolmården Lag 1                                                1:08:22 
             Oskar Leinonen                 21:48      2 C             1    21:48      2 
             Josef Johansson                19:45      4 B             4    41:33      3 
             + Ville Johansson            45:58 +                                        
             + Emil Ljungemyr             20:05 +                                        
             Tim Söderström                 26:49      7 A             9  1:08:22        

    6    703 Tullinge SK Lag 2                                                 1:08:26 
             Niklas Sundqvist               23:59      4 A             3    23:59      4 
             Simon Imark                    18:15      2 B             2    42:14      4 
             + Olle Skog                  21:01 +                                        
             + Birk Bergman               21:03 +                                        
             Olle Andersson                 26:12      6 C             9  1:08:26        

    7    706 Finspångs SOK Lag 1                                               1:08:50 
             Alexander Wiklund              24:09      8 C             6    24:09      8 
             Johan Lindman                  20:38      6 B             6    44:47      6 
             + Arvid Strömberg            21:19 +                                        
             Per Lindman                    24:03      4 A             6  1:08:50        

    8    701 Boxholm-Mjölby OL Lag 1                                           1:17:45 
             Emanuel Urdal                  25:47     11 A             7    25:47     11 
             Jakob Bremer                   22:49     10 B            10    48:36     11 
             + Joar Lönngren              48:49 +                                        
             + David Staaf                23:03 +                                        
             Andreas Alenius                29:09      9 C            11  1:17:45        

    9    713 GOIF Tjalve Lag 1                                                 1:21:52 
             Gustav Malmström               28:20     12 A            10    28:20     12 
             Eric Jehrlander                26:03     12 B            12    54:23     12 
             Jakob Finnevidsson             27:29      8 C            10  1:21:52        

   10    708 Linköpings OK Lag 1                                               1:28:13 
             Sven Engström                  24:14      9 C             7    24:14      9 
             Johan Stenström                22:58     11 B            11    47:12     10 
             Björn Detterfelt               41:01     11 A            13  1:28:13        

   11    705 OK Denseln Lag 1                                                  1:36:04 
             Gustav Engman                  28:34     13 A            11    28:34     13 
             August Mollén                  18:03      1 B             1    46:37      9 
             Sarah Persson                  49:27     12 C            12  1:36:04        

   12    712 Katrineholms OK Lag 1                                             1:36:56 
             Erik Molitor                   24:05      7 C             5    24:05      7 
             Johan Gustavsson               38:06     13 B            13  1:02:11     13 
             + Albin Larsson              02:12 +                                        
             Mathilda Andersson             34:45     10 A            12  1:36:56        


         709 Nyköpings OK Lag 1                                                 fullf. 
             Carl Carlsson                  24:02      6 A             5    24:02      6 
             Ludvig Ek                      20:42      7 B             7    44:44      5 
             + Jakob Wadman               44:45 +                                        
             Oliver Nilsson               j start        C                               




H14  (12)                

    1    609 Nyköpings OK Lag 1                                                1:16:45 
             Daniel Nilsson                 28:03      1 A             1    28:03      1 
             Hugo Segerström                24:35      2 B             2    52:38      1 
             Didrik Hall                    24:07      1 C             1  1:16:45        

    2    607 Linköpings OK Lag 1                                               1:21:22 
             Albin Detterfelt               34:30      7 A             3    34:30      7 
             Einar Johansson                19:42      1 B             1    54:12      2 
             + Sebastian Lundquist        35:29 +                                        
             + Simon Lindståhl            43:32 +                                        
             Petter Johansson               27:10      3 C             3  1:21:22        

    3    604 OK Rodhen Lag1                                                    1:33:18 
             Simon Andersson                28:16      2 C             4    28:16      2 
             Alexander Wedin                26:36      4 B             4    54:52      3 
             Mathilda Karlsson              38:26      7 A             6  1:33:18        

    4    610 OK Kolmården Lag 1                                                1:35:19 
             Henrik Håkansson               29:50      5 C             7    29:50      5 
             Dag Hultberg                   25:49      3 B             3    55:39      4 
             + Lukas Mattsson             55:43 +                                        
             Ebba Westerberg                39:40      9 A             8  1:35:19        

    5    608 Linköpings OK Lag 2                                               1:40:01 
             Fredrik Pettersson             29:17      3 C             5    29:17      3 
             Johan Sköld                    27:48      5 B             5    57:05      5 
             Fredrik Tegström               42:56     10 A            11  1:40:01        

    6    603 Skogspojkarnas OK Lag 1                                           1:42:53 
             Björn Kongslien                46:07     12 A            12    46:07     12 
             Ryan Jones                     30:13      8 B             8  1:16:20     11 
             + Wincent Rudeberg           30:18 +                                        
             Fredrik Malmfors               26:33      2 C             2  1:42:53        

    7    611 Snättringe SK Lag 1                                               1:47:16 
             Jesper Andersson               41:25     11 A            10    41:25     11 
             Erik Tedhamre                  29:29      6 B             6  1:10:54      9 
             David Hector                   36:22      4 C             9  1:47:16        

    8    606 OK Roxen Lag 1                                                    1:47:32 
             Emil Rankka                    35:02      8 C             8    35:02      8 
             Karl Hallqvist                 34:35      9 B             9  1:09:37      6 
             + Erik Herbertsson           09:55 +                                        
             Klara Svedevall                37:55      5 A             4  1:47:32        

    9    612 OK Södertörn Lag 1                                                1:47:37 
             William Nilsson                39:58      9 C            10    39:58      9 
             Alexander Nilsson              29:40      7 B             7  1:09:38      7 
             Måns Hellgren                  37:59      6 A             5  1:47:37        

   10    602 Tullinge SK Lag 1                                                 1:51:34 
             Emil Andersson                 29:28      4 C             6    29:28      4 
             Viktor Berggren                42:49     11 B            11  1:12:17     10 
             Daniel Bengtsson               39:17      8 A             7  1:51:34        

   11    601 Boxholm-Mjölby OL Lag 1                                           1:52:58 
             Niklas Carlsson                34:13      6 A             2    34:13      6 
             John Staaf                     35:48     10 B            10  1:10:01      8 
             Nils Gustavsson                42:57     11 C            11  1:52:58        


         605 Hagaby GoIF Lag 1                                                  fullf. 
             Fredrik Regborn                40:49     10 A             9    40:49     10 
             Oscar Stålhök                  47:10     12 B            12  1:27:59     12 
             Filip Eriksson               j start        C                               




H16  (18)                

    1    502 Stora Tuna OK Lag 1                                               1:41:15 
             Jonathan Andersson             42:54      6 C             7    42:54      6 
             Martin Blomgren                24:19      1 B             1  1:07:13      2 
             + Lina Lång                  14:18 +                                        
             Emil Svensk                    34:02      1 A             1  1:41:15        

    2    514 OK Tisaren Lag 1                                                  1:46:48 
             Anton Hallor                   42:04      4 C             5    42:04      4 
             Johan Alfredsson               27:09      5 B             5  1:09:13      4 
             + Oskar Andrén               13:42 +                                        
             + Sebastian Agerhäll         33:05 +                                        
             Jontan Aronsson                37:35      4 A             2  1:46:48        

    3    513 Nyköpings OK Lag 1                                                1:46:50 
             Anton Bergström                42:56      8 A             7    42:56      8 
             Ida Hylander                   27:14      6 B             6  1:10:10      5 
             + Ida Hylander               10:38 +                                        
             + Lennart Johansson          27:14 +                                        
             + Julia Scherlin             37:39 +                                        
             Daniel Wejås                   36:40      2 C             2  1:46:50        

    4    511 Södertälje-Nykvarn OF Lag 1                                       1:50:03 
             Linus Ericson                  48:05     13 A            12    48:05     13 
             Ludvig Eriksson                25:13      2 B             2  1:13:18      8 
             + Jonas Ehn                  34:02 +                                        
             Jonas Borg                     36:45      3 C             3  1:50:03        

    5    501 Tullinge SK Lag 1                                                 1:50:22 
             Fredrik Forsberg               39:58      2 A             3    39:58      2 
             Tintin Karlberg                32:11     11 B            11  1:12:09      7 
             Tobias Forsen                  38:13      5 C             4  1:50:22        

    6    516 Katrineholms OK Lag 1                                             1:55:15 
             Max Molitor                    43:02      9 C             9    43:02      9 
             Torsten Molitor                26:07      4 B             4  1:09:09      3 
             + Anna Magnell               52:56 +                                        
             + Jenny Skoog                52:47 +                                        
             Torsten Gustavsson             46:06     10 A             8  1:55:15        

    7    510 Tjällmo-Godegårds OK Lag 1                                        1:56:26 
             Martin Allard                  42:55      7 C             8    42:55      7 
             Oskar Allard                   32:01      9 B             9  1:14:56     11 
             + Karin Sjögren              38:06 +                                        
             Martin Carlsson                41:30      6 A             5  1:56:26        

    8    504 OK Rodhen Lag 1                                                   1:56:27 
             Henrik Jonsson                 42:49      5 C             6    42:49      5 
             Martin Jansson                 32:03     10 B            10  1:14:52     10 
             Torbjörn Jacobsson             41:35      7 A             6  1:56:27        

    9    509 Linköpings OK Lag 1                                               2:00:05 
             Oskar Svensson                 46:40     12 A            11    46:40     12 
             Patrik Torsteberg              27:44      7 B             7  1:14:24      9 
             + Robin Wassberger           38:46 +                                        
             Martin Karlsson                45:41      8 C            10  2:00:05        

   10    505 OK Österåker Lag 1                                                2:01:57 
             Elias Johansson                39:59      3 A             4    39:59      3 
             Nina Lundqvist                 35:13     13 B            13  1:15:12     12 
             + Wiliam Erlandsson          20:35 +                                        
             + Mårten Holmström           40:36 +                                        
             Tobis Andersson                46:45     11 C            12  2:01:57        

   11    519 GOIF Tjalve Lag 1                                                 2:06:17 
             Johan Olsson                   46:17     11 A            10    46:17     11 
             Philip Sorri                   33:56     12 B            12  1:20:13     13 
             + Niklas Hamström            33:57 +                                        
             Philip Dahlstedt               46:04      9 C            11  2:06:17        

   12    503 OK Denseln Lag 1                                                  2:16:02 
             Oskar Engman                   46:12     10 A             9    46:12     10 
             Linda Lindqvist                25:23      3 B             3  1:11:35      6 
             + Martin Engman              20:22 +                                        
             Max Berggren                 1:04:27     13 C            14  2:16:02        

   13    508 Finspångs SOK/Tylöskog Lag1                                       2:23:19 
             Oskar Svensson                 32:59      1 C             1    32:59      1 
             Leif Svensson                  28:36      8 B             8  1:01:35      1 
             Martin Karlsson              1:21:44     14 A            14  2:23:19        

   14    506 OK Tylöskog Lag 1                                                 2:40:33 
             Erik Gödesko                 1:02:55     14 C            13  1:02:55     14 
             Christian Thuresson            38:20     14 B            14  1:41:15     14 
             + N.N.                       45:10 +                                        
             Martin Svärd                   59:18     12 A            13  2:40:33        


         507 Hagaby GoIF Lag 1                                                 j start 
         515 Snättringe SK Lag 1                                               j start 
         517 OK Kolmården Lag 1                                                j start 
         518 Garphyttans IF Lag 1                                              j start 



D12  (8)                 

    1    757 OK Kolmården Lag 1                                                1:22:35 
             Emma Bränneby                  28:47      1 A             3    28:47      1 
             Cornelia Andersson             27:21      4 B             4    56:08      2 
             + Moa Hedegård               27:27 +                                        
             + Maja Hultberg              38:50 +                                        
             Sofia Wiell                    26:27      1 C             1  1:22:35        

    2    753 Linköpings OK Lag 1                                               1:22:40 
             Frida Johansson                32:22      3 A             6    32:22      3 
             Lovisa Lundquist               22:33      3 B             3    54:55      1 
             + Klara Ljunggren            55:03 +                                        
             Stina Gustås                   27:45      4 C             3  1:22:40        

    3    756 OK Hällen Lag 1                                                   1:29:26 
             Moa Lindmark                   41:56      7 C             7    41:56      7 
             Elin Holmdahl                  19:58      2 B             2  1:01:54      5 
             + Rebecka Pettersson         05:24 +                                        
             + Johanna Berg               23:33 +                                        
             Ebba Lindmark                  27:32      3 A             1  1:29:26        

    4    752 OK Roxen Lag 1                                                    1:29:40 
             Stina Svedevall                41:55      6 C             6    41:55      6 
             Gerd Rankka                    19:36      1 B             1  1:01:31      3 
             + Elin Holman                24:05 +                                        
             + Lova Eveborn               25:38 +                                        
             Fanny Asketun                  28:09      5 A             2  1:29:40        

    5    758 OK Kolmården Lag 2                                                1:36:33 
             Julia Eriksson                 34:17      4 C             4    34:17      4 
             Lisa Berggren                  30:29      6 B             6  1:04:46      6 
             + Emilia Östlund             31:42 +                                        
             Tora Westerberg                31:47      6 A             5  1:36:33        

    6    755 Nyköpings OK Lag 1                                                1:41:55 
             Amanda Delvén                  45:18      8 A             7    45:18      8 
             Julia Wadman                   29:24      5 B             5  1:14:42      8 
             Linnéa Wejås                   27:13      2 C             2  1:41:55        


         754 Linköpings OK Lag 2                                               j godk. 
             Emma Lindell                   34:18      5 C             5    34:18      5 
             Caroline bark                  30:35      7 B             7  1:04:53      7 
             + Elin Rimhagen              07:42 +                                        
             + Johanna Gustås             33:53 +                                        
             Tuva Ek                      j godk.        A                               

         751 Tullinge SK Lag 1                                                  fullf. 
             Amanda Berggren                29:00      2 A             4    29:00      2 
             Märta Skog                     32:40      8 B             8  1:01:40      4 
             Ammanda Emanuelsson          j start        C                               




D14  (8)                 

    1    651 Tullinge SK Lag 1                                                 1:27:24 
             Ellionor Fryxell               32:48      4 A             1    32:48      4 
             Cecilia Imark                  23:58      1 B             1    56:46      4 
             + Ronja Bergman              01:21 +                                        
             Linnea Adolfsson               30:38      1 C             4  1:27:24        

    2    652 Skogspojkarnas OK Lag 1                                           1:28:37 
             Elin Håkansson                 30:22      1 C             1    30:22      1 
             Henrietta Erlandsson           24:56      3 B             3    55:18      1 
             + Amanda Nygren              25:09 +                                        
             Anna Wehlin                    33:19      2 A             3  1:28:37        

    3    657 Katrineholms OK Lag 1                                             1:30:17 
             Siri Jeppson                   32:49      5 A             2    32:49      5 
             Karin Karlsson                 24:01      2 B             2    56:50      5 
             Ida Wadman                     33:27      3 C             5  1:30:17        

    4    654 Finspångs SOK Lag 1                                               1:30:56 
             Andrea Svensson                30:23      2 C             2    30:23      2 
             Ida Rydberg                    26:12      6 B             6    56:35      2 
             + Elin Johansson             09:13 +                                        
             + Frida Strömberg            38:48 +                                        
             Karin Svensson                 34:21      4 A             4  1:30:56        

    5    653 Hagaby GoIF Lag 1                                                 1:45:38 
             Eva Gustafsson                 44:48      6 A             5    44:48      6 
             Maria Gustafsson               26:09      4 B             4  1:10:57      6 
             Josefine Wallenhammar          34:41      5 C             6  1:45:38        

    6    658 GOIF Tjalve Lag 1                                                 1:49:46 
             Lisa Malmström                 30:27      3 C             3    30:27      3 
             Mai Ly Sorri                   26:11      5 B             5    56:38      3 
             Josefin Dahlstedt              53:08      6 A             7  1:49:46        

    7    655 Linköpings OK Lag 1                                               2:39:33 
             Marit Faxén                    51:10      7 A             6    51:10      7 
             Karin Gustafsson               43:05      8 B             8  1:34:15      7 
             Sofia Gyulai                 1:05:18      7 C             7  2:39:33        


         656 Nyköpings OK Lag 1                                                j godk. 
             Rebecka Hylander             j godk.        C                               
             Sofia Alden                    34:20      7 B             7                 
             + Emma Eriksson              34:43 +                                        
             Louise Bergström             1:05:29      8 A             8                 




D16  (10)                

    1    551 Tullinge SK Lag 1                                                 1:45:42 
             Rebecka Heinrup                39:54      4 A             3    39:54      4 
             Jenny Håland                   29:24      1 B             1  1:09:18      1 
             + Malin Dahlström            42:08 +                                        
             + Maria Fredlund             42:17 +                                        
             Lovisa Adolfson                36:24      1 C             1  1:45:42        

    2    560 OK Södertörn/OK Ravinen/Bromma Lag 1                              1:51:12 
             Helena Karlsson                38:04      1 C             2    38:04      1 
             Mathilda Holmström             32:52      3 B             3  1:10:56      3 
             Helena Markstedt               40:16      2 A             4  1:51:12        

    3    555 Linköpings OK Lag 1                                               1:55:39 
             Josefina Almén                 39:49      3 A             2    39:49      3 
             Linnea Faxén                   29:45      2 B             2  1:09:34      2 
             + Jenny Stenström            38:10 +                                        
             Annika Ledskog                 46:05      5 C             5  1:55:39        

    4    552 Ärla IF Lag 1                                                     2:03:03 
             Lisa Andersson                 39:58      5 C             3    39:58      5 
             Sofie Karlsson                 37:52      4 B             4  1:17:50      4 
             + Elin Johansson             42:33 +                                        
             Bettina Hoelgard               45:13      4 A             6  2:03:03        

    5    554 Hagaby GoIF Lag 1                                                 2:14:12 
             Linnea Holmkvist               40:29      6 C             4    40:29      6 
             Karin Börgel                   48:40      5 B             5  1:29:09      5 
             Karin E Gustafsson             45:03      3 A             5  2:14:12        

    6    557 OK Tisaren Lag 1                                                  2:26:01 
             Julia Lauri                    39:44      2 A             1    39:44      2 
             Hanna Andrén                   49:34      6 B             6  1:29:18      6 
             + Lina Tellin                49:43 +                                        
             Nina Hallor                    56:43      6 C             6  2:26:01        


    7    559 GOIF Tjalve Lag 1                                                 4:41:11 
             Mathilda Lindqvist           1:07:27      7 A             8  1:07:27      7 
             Cesilia Jonsson              2:30:53      8 B             8  3:38:20      7 
             Julia Nilsson                1:02:51      8 C             7  4:41:11        


         556 OK Måsen Lag 1                                                    j godk. 
             Frida Johansson              j godk.        C                               
             Beatrice Huhta                 51:44      7 B             7                 
             Therese Hutha                  57:09      7 A             7                 

         553 Ärla IF Lag 2                                                     j start 
         558 Garphyttans IF Lag 1                                              j start 



H120  (23)               

    1    306 Södertälje-Nykvarn OF Lag 1                                       2:10:21 
             Michael Wehlin                 41:27      1 C             1    41:27      1 
             Lennart Borg                   44:30      1 B             2  1:25:57      1 
             Kari Enkel                     44:24      2 A             1  2:10:21        

    2    309 OK Roxen Lag 1                                                    2:28:14 
             Henrik Marmelid                52:43      8 C             4    52:43      8 
             Stefan Thellsen                53:18      4 A             6  1:46:01      6 
             Jonas Olsson                   42:13      1 B             1  2:28:14        

    3    314 Motala AIF OL Lag 1                                               2:31:30 
             Fredrik Jönsson                46:22      3 B             4    46:22      3 
             Mats R Johansson               51:52      3 C             3  1:38:14      3 
             Per Johansson                  53:16      7 A             5  2:31:30        

    4    317 OK Tisaren Lag 2                                                  2:33:09 
             Dan Larsson                    46:18      2 B             3    46:18      2 
             Magnus Hallblom                50:59      2 A             4  1:37:17      2 
             Nils Aronsson                  55:52     10 C             7  2:33:09        

    5    310 Linköpings OK Lag 1                                               2:33:46 
             Åke Ljunggren                  49:00      4 A             2    49:00      4 
             Christian Eriksson             53:39      5 C             6  1:42:39      4 
             Magnus Herberthson             51:07      4 B             6  2:33:46        

    6    323 OK Södertörn Lag 1                                                2:41:28 
             Henrik Erlandsson              49:36      6 B             5    49:36      6 
             Patrik Blidefalk             1:04:45     11 A            13  1:54:21      9 
             Johan Markstedt                47:07      3 C             2  2:41:28        

    7    307 Tullinge SK Lag 1                                                 2:43:27 
             Kenneth Jönsson                49:03      5 A             3    49:03      5 
             Micke Åhgren                   55:27      7 B            11  1:44:30      5 
             Erik Berggren                  58:57     13 C            10  2:43:27        

    8    308 Finspångs SOK Lag 1                                               2:45:40 
             Gunnar Nilsson                 52:13      7 B             8    52:13      7 
             Kenneth Svensson               56:47      9 C             9  1:49:00      7 
             Leif Strömberg                 56:40     11 A             9  2:45:40        

    9    321 Tullinge SK Lag 2                                                 2:46:13 
             Tomas Hultqvist                56:24     10 C             8    56:24     10 
             Anders Skon                    56:22      8 A             8  1:52:46      8 
             Kent Berggren                  53:27      8 B            10  2:46:13        

   10    315 Motala AIF OL Lag 2                                               2:55:05 
             Peter Bergstrand               52:44      9 C             5    52:44      9 
             Anders Bruhn                 1:09:25     14 A            14  2:02:09     11 
             Fredrik Korall                 52:56      6 B             9  2:55:05        

   11    320 GOIF Tjalve Lag 1                                                 3:04:35 
             Markku Sorri                 1:06:31     13 B            14  1:06:31     13 
             Anders Hansson                 59:47     10 C            11  2:06:18     12 
             Tommy Eriksson                 58:17     12 A            10  3:04:35        

   12    316 OK Tisaren Lag 1                                                  3:06:18 
             Torbjörn Källmén             1:03:40     12 A            12  1:03:40     12 
             Jonas Pettersson             1:10:39     15 C            14  2:14:19     14 
             Peter Agerhäll                 51:59      5 B             7  3:06:18        

   13    311 Linköpings OK Lag 2                                               3:09:20 
             Johan Åtting                 1:06:43     14 B            16  1:06:43     14 
             Per Gustås                     54:56      6 A             7  2:01:39     10 
             Tomas Boman                  1:07:41     15 C            12  3:09:20        

   14    304 Skogspojkarnas OK Lag 1                                           3:14:38 
             Janne Kalered                1:03:09     11 A            11  1:03:09     11 
             Magnus Nygren                1:08:41     13 C            13  2:11:50     13 
             Peter Thunwall               1:02:48     14 B            13  3:14:38        

   15    303 Skogspojkarnas OK Lag 2                                           3:37:47 
             Ulf Johansson                1:12:27     17 C            17  1:12:27     17 
             Bo Eliasson                  1:13:26     16 A            16  2:25:53     16 
             Erik Malmfors                1:11:54     16 B            17  3:37:47        

   16    319 Tumba-Mälarhöjden OK Lag 1                                        3:46:28 
             Conny Axelsson               1:14:55     20 A            18  1:14:55     20 
             Per Ericsson                 1:19:34     17 B            19  2:34:29     17 
             Staffan Törnros              1:11:59     17 C            15  3:46:28        

   17    301 NAIS Orientering Lag 1                                            4:10:17 
             Ola Lundgren                 1:14:50     19 A            17  1:14:50     19 
             Eric Wedin                   1:42:16     19 B            20  2:57:06     19 
             Lars-Åke Classon             1:13:11     18 C            18  4:10:17        

   18    302 Boxholm-Mjölby OL Lag 1                                           4:12:01 
             Christer Karlsson            1:12:02     15 B            18  1:12:02     15 
             Svante Welander              1:31:56     18 C            19  2:43:58     18 
             Urban Andersson              1:28:03     19 A            19  4:12:01        


         312 Linköpings OK Lag 3                                               j godk. 
             Jonas Roth                   1:12:16     16 C            16  1:12:16     16 
             Jonas Detterfelt             1:06:36     12 B            15  2:18:52     15 
             Jonas Tegström               j godk.        A                               

         313 OK Måsen Lag 1                                                    j godk. 
             Tommie Samuelsson            1:38:04     21 A            20  1:38:04     21 
             Magnus Freij                 j godk.        B                               
             Vakant                       j start        C                               

         322 Matteus SI Lag 1                                                  j godk. 
             Lars Danielsson              1:13:11     18 A            15  1:13:11     18 
             Tommy Patriksson             j godk.        C                               
             Niklas Uneram                  55:32      9 B            12                 

         305 OK Denseln Lag 1                                                   fullf. 
             N.N.                                        B                               
             N.N.                         j start        A                               
             N.N.                         j start        C                               

         318 Snättringe SK Lag 1                                               j start 



H150  (28)               

    1    354 Boxholm-Mjölby OL Lag 2                                           2:12:48 
             Per-Åke Tengvall               46:03      6 A             5    46:03      6 
             Göran Valfridsson              45:52      3 C             4  1:31:55      2 
             Anders Molin                   40:53      2 B             1  2:12:48        

    2    357 Boxholm-Mjölby OL Lag 5                                           2:13:08 
             Lennart Gustafsson             46:42      8 A             7    46:42      8 
             Håkan Gustafsson               45:09      1 B             3  1:31:51      1 
             Sören Sand                     41:17      3 C             2  2:13:08        

    3    358 Täby OK Lag 1                                                     2:17:45 
             Göran Hansson                  45:54      3 B             6    45:54      3 
             Carl Bachman                   46:13      4 C             5  1:32:07      4 
             P-O Wallén                     45:38      6 A             3  2:17:45        

    4    360 Tullinge SK Lag 1                                                 2:26:30 
             P-A Forsberg                   45:56      4 A             4    45:56      4 
             Lennart Hävrén                 50:42      7 C            10  1:36:38      6 
             Sune Södergrann                49:52     11 B            13  2:26:30        

    5    368 Nyköpings OK Lag 1                                                2:26:40 
             Ulf Hyllander                  43:42      1 C             3    43:42      1 
             Peter Westman                  59:20     17 B            17  1:43:02     11 
             Ingvar Blomberg                43:38      4 A             1  2:26:40        

    6    362 OK Tylöskog Lag 1                                                 2:26:44 
             Bo Gustavsson                  46:49     10 C             6    46:49     10 
             Jonas Karlsson                 45:17      2 B             4  1:32:06      3 
             Göran Andersson                54:38     14 A            15  2:26:44        

    7    363 Hagaby GoIF Lag 1                                                 2:26:51 
             Anders Dahlgren                53:29     17 A            14    53:29     17 
             Jan Gustafsson                 53:03      9 B            14  1:46:32     14 
             Lars Persson                   40:19      1 C             1  2:26:51        

    8    373 OK Hällen Lag 2                                                   2:28:23 
             Johan Bönnemark                47:44     14 B            12    47:44     14 
             Rune Svensk                    50:33      6 A            11  1:38:17      8 
             Sune Carlsson                  50:06     12 C             9  2:28:23        

    9    369 Nyköpings OK Lag 2                                                2:30:13 
             Per Carlsson                   46:48      9 A             8    46:48      9 
             Arne Ek                        56:17     15 B            16  1:43:05     12 
             Micke Wallström                47:08      9 C             7  2:30:13        

   10    370 Nyköpings OK Lag 3                                                2:30:22 
             Bengt Pettersson               47:43     13 B            11    47:43     13 
             Hans Engdahl                   57:37     16 C            16  1:45:20     13 
             Arne Nilsson                   45:02      5 A             2  2:30:22        

   11    361 Tullinge SK Lag 2                                                 2:30:32 
             Anders Kärrström               45:59      5 B             7    45:59      5 
             Torbjörn Bergman               53:01      8 A            13  1:39:00      9 
             Bengt Kärrström                51:32     13 C            11  2:30:32        

   12    352 Björkfors GOIF Lag 1                                              2:35:00 
             Jan Johansson                  43:43      2 B             2    43:43      2 
             Lars Östlin                    53:46     11 C            13  1:37:29      7 
             Bengt-Ove Blomkvist            57:31     15 A            18  2:35:00        

   13    365 OK Roxen Lag 1                                                    2:40:24 
             Bengt Östlund                  58:53     20 C            17    58:53     20 
             Bo Jernberg                    55:47     14 A            17  1:54:40     15 
             Per Thellsen                   45:44      7 B             5  2:40:24        

   14    366 OK Måsen Lag 1                                                    2:54:38 
             Peter Rasmussen                46:31      7 A             6    46:31      7 
             Stefan Westin                  53:43     10 C            12  1:40:14     10 
             Sten Åhlin                   1:14:24     20 B            22  2:54:38        

   15    372 OK Hällen Lag 1                                                   2:57:32 
             Michael Sandström            1:02:17     24 A            20  1:02:17     24 
             Hans Öberg                     54:17     12 C            14  1:56:34     17 
             Göran Karlsson               1:00:58     16 B            18  2:57:32        

   16    351 NAIS Orientering Lag 1                                            3:11:31 
             Calle Nöjd                     50:50     16 A            12    50:50     16 
             Ralf Lindgren                1:06:18     19 B            19  1:57:08     18 
             Björn Karlsson               1:14:23     19 C            22  3:11:31        


   17    353 Boxholm-Mjölby OL Lag 1                                           3:05:31 
             Kenth Edin                     59:05     23 C            20    59:05     23 
             Karl-Johan Norén             1:20:00     23 A            24  2:19:05     22 
             Erik Axelsson                  46:26      8 B             8  3:05:31        

   18    371 Nyköpings OK Lag 4                                                3:23:07 
             Torbjörn Johansson             58:58     22 C            19    58:58     22 
             Göran Isaksson               1:07:21     20 A            21  2:06:19     19 
             Ove Ericsson                 1:16:48     21 B            23  3:23:07        

   19    375 Katrineholms OK Lag 1                                             3:29:15 
             Rikard Borg                    55:15     18 A            16    55:15     18 
             Per-Åke Jureskog             1:20:30     24 B            24  2:15:45     21 
             Per Skoog                    1:13:30     18 C            21  3:29:15        

   20    377 GOIF Tjalve Lag 1                                                 3:30:32 
             Dag Jerlander                  48:24     15 C             8    48:24     15 
             Dan Bosk                     1:34:49     25 A            25  2:23:13     23 
             Göran Brattgård              1:07:19     17 B            20  3:30:32        


         356 Boxholm-Mjölby OL Lag 4                                           j godk. 
             Conny Bruhn                    58:54     21 C            18    58:54     21 
             Mats Lönngren                1:07:49     21 B            21  2:06:43     20 
             Håkan Tengvall               j godk.        A                               

         359 OK Denseln Lag 1                                                  j godk. 
             Christer Nilsson               55:46     19 C            15    55:46     19 
             Karl Mollén                  1:00:29     18 A            19  1:56:15     16 
             Kenneth Leo                  j godk.        B                               

         364 Finspångs SOK Lag 1                                               j godk. 
             Mats Rosander                  47:41     12 B            10    47:41     12 
             Anders Jönsson               j godk.        C                               
             Mats Andersson                 49:13     10 A            10                 

         367 Motala AIF OL Lag 1                                               j godk. 
             Leif Efraimsson                47:31     11 B             9    47:31     11 
             Thomas Svensson                48:37      5 A             9  1:36:08      5 
             Torbjörn Wrighed             j godk.        C                               

         374 OK Tisaren Lag 1                                                  j godk. 
             Torbjörn Hall                j godk.        C                               
             Sigge Weise                    55:35     13 B            15                 
             Lennart Lundh                1:17:24     22 A            23                 

         378 Tullinge SK Lag 3                                                  fullf. 
             Ingmar Larsson               1:11:07     25 A            22  1:11:07     25 
             Tommy Olausson               1:15:47     22 C            23  2:26:54     24 
             Vakant                       j start        B                               

         355 Boxholm-Mjölby OL Lag 3                                           j start 
         376 Katrineholms OK Lag 2                                             j start 



H180  (16)               

    1    411 Snättringe SK Lag 1                                               1:48:19 
             Rune Rådeström                 32:20      1 B             1    32:20      1 
             Lars Cedérus                   48:05     12 A            12  1:20:25      1 
             Göran Nilsson                  27:54      1 C             1  1:48:19        

    2    406 Linköpings OK Lag 1                                               1:59:45 
             Roger Danielsson               42:49      4 C             6    42:49      4 
             Lars-Erik Henriksson           40:26      3 B             5  1:23:15      2 
             Pär Ericsson                   36:30      3 A             2  1:59:45        

    3    412 Katrineholms OK Lag 1                                             1:59:57 
             Inge Löwegren                  42:52      5 C             7    42:52      5 
             Jan-Olov Gust                  44:58      8 B             8  1:27:50      7 
             Håkan Palmfjord                32:07      2 A             1  1:59:57        

    4    415 GOIF Tjalve Lag 3                                                 2:04:34 
             Åke Hansson                    46:29      9 C             9    46:29      9 
             Jan V Andersson                41:01      4 A             3  1:27:30      6 
             Göran Blomberg                 37:04      4 B             2  2:04:34        

    5    401 OK Motala Lag 1                                                   2:04:41 
             Sune Carlsson                  42:58      6 A             4    42:58      6 
             Jerry Martinsson               42:42      6 B             6  1:25:40      4 
             Christer Johansson             39:01      5 C             3  2:04:41        

    6    407 Linköpings OK Lag 2                                               2:09:10 
             Peter Jakobsson                43:29      8 A             6    43:29      8 
             Lennart Sturesson              39:47      2 B             4  1:23:16      3 
             Torgny Faxen                   45:54      6 C             8  2:09:10        

    7    418 IFK Norrköpings OK Lag 1                                          2:15:49 
             Bengt Karlsson                 42:39      3 C             5    42:39      3 
             Bertil Wahlqvist               43:05      7 B             7  1:25:44      5 
             Anders Larsson                 50:05     10 A            13  2:15:49        

    8    416 GOIF Tjalve Lag 4                                                 2:20:51 
             Peter Hagström                 46:29      9 A             9    46:29      9 
             Nils Sjödin                    47:30     11 C            10  1:33:59      9 
             Jan Svensson                   46:52      7 B             9  2:20:51        

    9    402 OK Södertörn Lag 1                                                2:25:24 
             Örjan Kampegård                56:05     13 B            12    56:05     13 
             Jan Lindgren                   41:15      5 C             4  1:37:20     10 
             Ronny Hedlund                  48:04      8 A            11  2:25:24        

   10    405 OK Roxen Lag 1                                                    2:29:05 
             Roland Alsén                   38:02      2 B             3    38:02      2 
             Thore Thellsén                 59:45     13 A            15  1:37:47     11 
             Lars Andersson                 51:18     11 C            11  2:29:05        

   11    410 Nyköpings OK Lag 1                                                2:37:25 
             Curt Carlsson                  42:59      7 A             5    42:59      7 
             Curt Thorén                  1:05:28     15 C            15  1:48:27     14 
             Kjell Johansson                48:58      9 B            10  2:37:25        

   12    417 Matteus SI Lag 1                                                  2:42:52 
             Gunnar Joelsson                53:07     12 B            11    53:07     12 
             Bo Andersson                   45:11     10 A             8  1:38:18     12 
             Bengt Andersson              1:04:34     13 C            14  2:42:52        

   13    413 GOIF Tjalve Lag 1                                                 2:44:36 
             Ivar Luks                      46:31     11 A            10    46:31     11 
             Per Fröberg                  1:04:02     14 B            13  1:50:33     15 
             Haris Brande                   54:03     12 C            12  2:44:36        

   14    409 Linköpings OK Lag 4                                               2:53:54 
             Tomas Wångell                  56:11     14 C            13    56:11     14 
             Yngve Pettersson               45:08      9 A             7  1:41:19     13 
             Göran Hektor                 1:12:35     14 B            14  2:53:54        


         404 Finspångs SOK Lag 1                                                fullf. 
             Claes Martinsson               58:16     15 A            14    58:16     15 
             Björn Axelsson                 31:19      1 C             2  1:29:35      8 
             Cjhrister Larsson            j start        B                               

         403 OK Eken Lag 1                                                     j start 



D120  (13)               

    1    487 Linköpings OK Lag 1                                               2:13:53 
             Anna Bössfall                  52:16      8 A             7    52:16      8 
             Inger Berg                     40:01      1 B             1  1:32:17      1 
             Annika Ivarsson                41:36      1 C             1  2:13:53        

    2    482 Boxholm-Mjölby OL Lag 1                                           2:30:52 
             Bodil Molin                    50:16      4 B             4    50:16      4 
             Mia Lindberg                   48:37      4 C             3  1:38:53      3 
             Annelie Alenius                51:59      4 A             6  2:30:52        

    3    488 Linköpings OK Lag 2                                               2:34:33 
             Pia Gustafsson                 50:49      7 B             5    50:49      7 
             Anna-Sofie Bark                45:14      3 C             2  1:36:03      2 
             Kristina Ljunggren             58:30      5 A             9  2:34:33        

    4    483 OK Denseln Lag 1                                                  2:34:51 
             Eva Engman                   1:08:45     12 C             9  1:08:45     12 
             Chalotte Lindkvist             43:58      2 A             3  1:52:43      8 
             Anneli Berggren                42:08      2 B             2  2:34:51        

    5    486 Finspångs SOK Lag 1                                               2:35:14 
             Lena Rosander                  50:28      5 C             4    50:28      5 
             Lena Lindman                   55:10      6 B             6  1:45:38      6 
             Karin Axelsson                 49:36      3 A             4  2:35:14        

    6    481 NAIS Orientering Lag 1                                            2:43:38 
             Ulrika Lasson                  43:43      2 A             2    43:43      2 
             Lotta Classon                1:00:18      8 B             8  1:44:01      5 
             Inger Johansson                59:37      6 C             6  2:43:38        

    7    493 GOIF Tjalve Lag 1                                                 2:49:45 
             Hillevi Luks                   43:41      1 A             1    43:41      1 
             Lena Fröberg                 1:02:35      9 B             9  1:46:16      7 
             Susanne Dahlberg             1:03:29      8 C             7  2:49:45        

    8    494 OK Södertörn Lag 1                                                2:57:43 
             Pia Hellgren                   46:20      3 B             3    46:20      3 
             Lena Erlandsson              1:08:15     11 C             8  1:54:35      9 
             Anita Karlsson               1:03:08      7 A            10  2:57:43        

    9    489 Tullinge SK Lag 1                                                 2:57:44 
             Pia-Lena Putkonen              50:45      6 C             5    50:45      6 
             Eva Persson Hadmark            50:51      5 A             5  1:41:36      4 
             Kerstin Imark                1:16:08      9 B            11  2:57:44        

   10    491 Tumba-Mälarhöjden OK Lag 1                                        3:31:03 
             Carina Hill                  1:00:12      9 B             7  1:00:12      9 
             Helén Törnros                1:04:01     10 A            11  2:04:13     11 
             Jette Axelsson               1:26:50     11 C            11  3:31:03        

   11    485 Södertälje-Nykvarn OF Lag 1                                       3:31:10 
             Eva Ramvall                  1:06:48     10 B            10  1:06:48     10 
             Eva Lena Ericson               56:18      7 A             8  2:03:06     10 
             Monica Lindkvist Möller      1:28:04     12 C            12  3:31:10        

   12    490 OK 64 Torpa Lag 1                                                 4:14:48 
             Kerstin Segersson            1:07:10     11 A            12  1:07:10     11 
             Elisabet N Larsson           1:40:52     13 C            13  2:48:02     13 
             Karin Ernfridsson            1:26:46     10 B            12  4:14:48        


         492 NAIS Orientering Lag 2                                            j godk. 
             Lotta Wengelin               1:13:36     13 C            10  1:13:36     13 
             Gun Ericsson                 1:27:53     12 B            13  2:41:29     12 
             Petra Nilsson                j godk.        A                               




D150  (9)                

    1    457 OK Hällen Lag 1                                                   2:29:44 
             Kerstin Svensk                 51:39      5 A             3    51:39      5 
             Kristina Hagfalk               45:09      1 B             1  1:36:48      1 
             Christina Sjölander            52:56      2 C             3  2:29:44        

    2    456 Linköpings OK Lag 1                                               2:42:21 
             Marie Svernestam               48:39      1 C             1    48:39      1 
             Inga-lill Pettersson         1:11:01      4 B             6  1:59:40      3 
             Gitte Engström                 42:41      1 A             1  2:42:21        

    3    451 Skogspojkarnas OK Lag 1                                           3:15:15 
             Monika Lundqvist               57:31      8 A             4    57:31      8 
             Lena Fornander               1:02:15      3 B             4  1:59:46      4 
             Lena Johansson               1:15:29      5 C             7  3:15:15        

    4    455 Finspångs SOK Lag 1                                               3:21:43 
             Carina Lindman                 54:08      6 B             3    54:08      6 
             Monika Karlsson              1:22:25      8 A             7  2:16:33      7 
             Annelie Wiklund              1:05:10      3 C             6  3:21:43        

    5    453 Boxholm-Mjölby OL Lag 1                                           3:21:58 
             Margareta Skarp                54:15      7 C             4    54:15      7 
             Ingrid Norén                 1:22:19      7 A             6  2:16:34      8 
             Christina Thor               1:05:24      4 B             5  3:21:58        

    6    458 Katrineholms OK Lag 1                                             3:49:40 
             Anki Gustafsson                49:35      2 B             2    49:35      2 
             Lena Norman                  1:21:38      6 C             8  2:11:13      6 
             Karin Wadman                 1:38:27      6 A             8  3:49:40        


         454 Hagaby GoIF Lag 1                                                 j godk. 
             Birgitta Gustafsson            51:35      4 A             2    51:35      4 
             Kerstin Norman                 56:16      2 C             5  1:47:51      2 
             Catrine Karlsson             j godk.        B                               

         459 GOIF Tjalve Lag 1                                                  fullf. 
             Lena Malmström                 51:34      3 C             2    51:34      3 
             Gerd Hagström                1:11:34      5 A             5  2:03:08      5 
             N.N                          j start        B                               

         452 Björkfors GOIF Lag 1                                              j start 



Öppen  (13)              

    1    812 Malungs OK Skogsmårdarna Lag 1                                    1:47:01 
             Alf Nordanbro                  36:51      1 A             1    36:51      1 
             Marcus Hederskog               26:04      1 B             1  1:02:55      1 
             Jonas Birgerson                44:06      3 C             3  1:47:01        

    2    802 Turun Metsänkävijät Lag 1                                         1:48:21 
             Juha Suntila                   38:25      2 A             2    38:25      2 
             Nadja Kratov                   26:53      2 B             2  1:05:18      2 
             Juha Sundman                   43:03      2 C             2  1:48:21        

    3    806 Finspångs SOK Lag 1                                               1:58:44 
             Carin Rosander                 45:34      3 A             3    45:34      3 
             Anders Svensson                34:56      6 B             6  1:20:30      3 
             Eric Rosander                  38:14      1 C             1  1:58:44        

    4    807 Linköpings OK Lag 1                                               2:08:02 
             Joakim Torsteberg              48:19      6 A             6    48:19      6 
             Markus Henriksson              32:24      5 B             5  1:20:43      4 
             Erik Martinssom                47:19      4 C             4  2:08:02        

    5    808 Nyköpings OK Lag 1                                                2:10:02 
             Nils Carlborg                  53:19      8 A             8    53:19      8 
             Göran Isaksson                 27:27      3 B             3  1:20:46      5 
             Ove Ericsson                   49:16      5 C             5  2:10:02        

    6    813 Tullinge SK Lag 1                                                 2:17:01 
             Jocke Lönnkvist                50:57      7 A             7    50:57      7 
             Dane Cavanagh                  30:17      4 B             4  1:21:14      6 
             Vakant                         55:47      7 C             7  2:17:01        

    7    811 NAIS Orientering Lag 1                                            2:26:38 
             Peter Hydén                    45:48      4 A             4    45:48      4 
             Leif Berggren                  39:10      7 B             7  1:24:58      7 
             Simon Nyberg                 1:01:40      9 C             9  2:26:38        

    8    805 Haninge SOK Lag 1                                                 2:47:40 
             Robert Haglund               1:05:25     12 A            12  1:05:25     12 
             Ing-Marie Eskilsson            50:07      8 B             8  1:55:32     10 
             Jan Eskilsson                  52:08      6 C             6  2:47:40        

    9    814 Motala AIF OL Lag 1                                               2:56:55 
             Krister Berger                 45:50      5 A             5    45:50      5 
             Frida Bergstrand               58:36     11 B            11  1:44:26      8 
             Carin Berger-Svensson        1:12:29     11 C            11  2:56:55        

   10    803 OK Denseln Lag 1                                                  3:05:00 
             Eric Nyberg                    55:41      9 A             9    55:41      9 
             Heidi Berggren                 55:44      9 B             9  1:51:25      9 
             Elias Andersson              1:13:35     12 C            12  3:05:00        


   11    801 Björkfors GOIF Lag 1                                              3:17:12 
             Mathias Andersson              57:51     10 A            10    57:51     10 
             Johanna Wassberger           1:15:20     12 B            12  2:13:11     11 
             Kjell Holmström              1:04:01     10 C            10  3:17:12        


         809 OK Hällen Lag 1                                                   j godk. 
             Natalie Josefsson            j godk.        A                               
             Andreas Karlsson               57:15     10 B            10                 
             Janne Johansson                59:27      8 C             8                 

         804 OK Rodhen Lag 1                                                    fullf. 
             Emma Jonsson                   58:02     11 A            11    58:02     11 
             Gun-Britt Eriksson           1:21:08     13 B            13  2:19:10     12 
             Mats Jacobsson               j start        C